Wpis z mikrobloga

Przeglądam sobie różne wskaźniki i dochodzę do wniosku, że jedyne co by mogło uratować polski system monetarny to podniesienie stóp już teraz na 6 i docelowo 8% do końca marca. No wiem, trudno sobie wyobrazić aż tak szokową terapię, ale serio nie wiem jak mogłaby wyglądać inna ścieżka. Te 0,5 pp miesięcznie to jest za mało.

Nie wiem co oni tam wykombinują, ale na ten moment to wydaje mi się, że w ciągu kilku miesięcy przekroczmy i utrwalimy inflację powyżej 10%, o oczekiwaniach płacowych nawet nie wspominając, a na koniec roku zobaczymy inflację blisko 16%. XD

Mam nadzieję, że się mylę.

#nieruchomosci #inflacja #ekonomia #gospodarka #pieniadze
  • 63
via Wykop Mobilny (Android)
  • 272
@mickpl: Ale oni są już w czarnej dupie. Co by nie wybrali mają #!$%@?
1. Podniosą stopy solidnie - to mamy kryzys i mega przeceny na RE
2. Będą podnosić po trochu - to mamy przecenę na PLN i scenariusz Turecki
Oczekiwania inflacyjne w narodzie zakotwiczone. Emeryci swoje 13,14 od razu wydali na wymianę mebelków i sprzętu AGD. Już nikt nie wierzy Glapie, więc teraz będą musieli dokonać bardziej zdecydowanych roluchow
Już nikt nie wierzy Glapie, więc teraz będą musieli dokonać bardziej zdecydowanych roluchow na stopach, albo utopią PLN a i tak w konsekwencji gospodarkę. Na razie mają farta, że EBC i FED nie podnosi, ale fart się skończy. Najgorsze jest to, że naród wywiezie ich na taczkach a kolejna władza ma #!$%@?, bo jak powiedzieć ludziom, że znów trzeba zaciskać pasa (za PiSu pieniądze się znalazły).


@pastibox Głupi ludzie, emeryci, zwolennicy programów
2. Będą podnosić po trochu - to mamy przecenę na PLN i scenariusz Turecki


@pastibox: Z tym scenariuszem Tureckim to poplynales. W Turcji jest tak a nie inaczej bo glupi Erdogan #!$%@? MF ktory chcial podnosic stopki i wstawil na jego miejsce typka ktory zamiast tego obnizal stópki a gdy sie skapneli ze sytuacja jest w #!$%@? powazna (bardziej powazna niz byla/jest u nas) to uznali ze faktycznie trzeba zaczac podnosic
@pastibox: RE nikogo nie obchodzi. Gdyby problemem byli tylko kredyciarze to wybór jest prosty, naciskamy guzik. XD Problemem są setki firm, które jadą na rollowanym kredycie, kredyty obrotowe itd. Wiele firm to takie firmy zombie, które jakoś przędą, bo się kredytują. Podniesienie stópek do 8% zabije dziesiątki lokalnych firm typu producent garnków stalowych, ludzie potracą pracę itd. I to wszystko miałoby być w roku wyborczym.
@mickpl, @pastibox, jakie są wasze rekomendacje dla żuczka co ma trochę majątku w złotówkach? Moze jestescie madrzejsi ode mnie w te klocki. Na szczescie troche ponad 200k. Reszta w euro (25k), zlocie fizycznym, krypto. Mam tez mieszkanie do remontu 48m2 i z niego raczej chcialbym zrezygnowac. A chce budowac dom i nie wiem czy teraz leciec po materialy i skupowac powoli wszystko czajac sie na okazje (mam z 3ar gdzie
@mickpl nie no jasne, to wykop ale w przeciwienstwie do innych użytkowników nie jestem ignorantem i zakladam, ze ktos moze miec wieksza wiedze w tym temacie. 200k - 16% brzmi groznie, ale nie musi sie spełnić
@mickpl mam mieszkanie w starym budownictwie. Jest wynajmowane. Przynosi 1200zł co msc po podatkach, ake domaga sie remontu i twraz spoldzielnia podnosi tez czynsz ktorego raczej wynajmujacy nie bedzie chcia pokryc wiec zostanie 1000zl okolo. Chetnie je sprzedam, ale nie moge znalezc losia ktory to ode mnie odkupi w cenie wysoko-rynkowej. Liczylem ze uda sie sprzedac z ~5k z m2 (miasto powiatowe), ale zainteresowanie blidkie zeru. Poza agentami nieruchomosci ktorzy chca na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 22
@panstolec: zgodnie z teorią cyklu koniunkturalnego teraz czas na gotówkę. Jak to mówią kupuj to czego nikt aktualnie nie chce :)
W jakiej walucie? Ciężko powiedzieć, jak glapcio się opamięta to może PLN się umocnić, jak nie to odwroty kierunek.
Ja spodziewam się zwały na giełdach i RE jak FED zacznie podnosic stopy,.więc mając gotówkę będą okazje.
Ale wiesz jak to jest z takimi prognozami, może wydarzyć się coś zupełnie innego.
Pobierz
źródło: comment_1641753522cgZEtjegppliJIikueC75J.jpg
@mickpl: robią tak, żeby inflacja zjadała oszczędności a z drugiej strony coraz wyższe raty dojebywały ludzi. Potem wejdzie lockdown albo coś innego, żeby ludzie utracili płynność finansową i sobie ładnie fundusze wykupią mieszkania podobnie jak na zachodzie. Jakoś ten plan resetu muszą wprowadzić.
@mickpl: Ciężko jest określi odpowiedni poziom stóp. Bo w roku 2020 oraz praktycznie całym 2021 roku Glapiński i reszta członków RPP nie wiele robiła. Może jakby stopy na koniec grudnia były na poziomie 3-3,5% to coś by zaczynało działać.

Dziś mamy bardzo duże oczekiwania społeczne wobec inflacji i rynek też pod to gra. Dodatkowo cena energii oraz gazu odbije się na produktach końcowych.

Najgorzej jak będą takie firmy co z miesiąca