Wpis z mikrobloga

Przeglądam sobie różne wskaźniki i dochodzę do wniosku, że jedyne co by mogło uratować polski system monetarny to podniesienie stóp już teraz na 6 i docelowo 8% do końca marca. No wiem, trudno sobie wyobrazić aż tak szokową terapię, ale serio nie wiem jak mogłaby wyglądać inna ścieżka. Te 0,5 pp miesięcznie to jest za mało.

Nie wiem co oni tam wykombinują, ale na ten moment to wydaje mi się, że w ciągu kilku miesięcy przekroczmy i utrwalimy inflację powyżej 10%, o oczekiwaniach płacowych nawet nie wspominając, a na koniec roku zobaczymy inflację blisko 16%. XD

Mam nadzieję, że się mylę.

#nieruchomosci #inflacja #ekonomia #gospodarka #pieniadze
  • 63
jedyne co by mogło uratować polski system monetarny to podniesienie stóp już teraz na 6 i docelowo 8% do końca marca


@mickpl: wykopowe mądrości ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W obecnej sytuacji trzeba by było uchwalić zrównoważony budżet i zlikwidować inflacjogenne programy oparte na szybkiej konsumpcji.

Po wprowadzeniu Twojego rozwiązania to ludzie z kredytem na telewizor czy lodówkę dostaliby komornika i byliby umoczeni na kilka lat do przodu.
@mickpl: To tak nie dziala. Podniesieniem stop do tych poziomow zabijesz gospodarke a wiele osob prywatnych oglosi bankructwo bo ich na rate za mieszkanie nie bedzie stac. Nic tu sie juz nie da poradzic. Gwozdziem do trumny sa podwyzki cen gazu i pradu. Czeka nas kilka lat wielkiego kibla.
@Nutaharion: Już jest trochę na to za późno. Należy zrobić oba, oczywiście nie z takimi radykalnymi oprocentowaniami jak 8%, ale 5% już jak najbardziej powinno być. Wogóle Glapiński już podczas lata powinien był zacząć zwiększać stopy bo właśnie wtedy inflacja zaczęła wchodzić na wyższe od tej docelowej. Teraz jedynie można #!$%@?ć wszystkie programy socjalne, zwiększyć stopy i modlić się żeby gospodarka wytrzymała bez hiperinflacji bądź przesadnie wysokiego bezrobocia, choć znając PiS