Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 488
#kiciochpyta
Takie pytanko. Czy spotykacie się że zwrotami, które nadal gdzieś funkcjonują, ale są przestarzałe. Np. moja babcia urodzona w 1929r nie płaci za prąd. Płaci za światło. Pytałem ją o to. Mówiła, że jak podłączyli w jej domu prąd to tylko światło mieli na "elektryczność". Potem radio. Telewizor wiele lat później Ale przyjęło się, że płacą za światło.

Obstawiam, że wszyscy mówimy kluczyki do samochodu. A przecież i do drzwi i do stacyjki mamy teraz jeden. I nie przypominam sobie bym spotkał kogoś kto używa kluczyk do samochodu. Tymbardziej klucz. Przecież do domu są klucze, a do samochodu kluczyki (taka dygresja).

Przychodzi Wam coś jeszcze do głowy?
  • 215
@apj_983: Moja babcia (północno-wschodnie Mazowsze):
-serdak mówi na bezrękawnik,
-latoś - tego roku,
-bajki - coś co jest dobre.
Z dwóch ostatnich słów często słyszałem zwroty typu: "Nawet bajki latoś te ziemniaki" => W tym roku mamy dobre, smaczne ziemniaki.
Czytałem kiedyś o tym i są to zwroty występujące w gwarze kurpiowskiej.
@plusem-wyklety: Dziwne, że jeszcze nikt nie napisał o najczęściej stosowanym zwrocie, który jakby się zastanowić nie ma dziś sensu, czyli "zgasić światło" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Miało to sens gdy się używało świec, ale od stu lat mamy elektryczność, a wciąż mówimy o gaszeniu, a nie wyłączaniu światła.

Bardzo lubię powiedzonko o tym, że darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda ʕʔ Większość
@plusem-wyklety:

Obtoknąć co znaczy opłukać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zamiast portfela, portmonetka

Czort był często używany w złych emocjach
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Neseser na torbę z dokumentami

Sporo tego było ale dziadki już długo nie żyją i pozazapominalem. Niektórych używam do dzisiaj
( ͡° ͜ʖ ͡°)

I wiele zwrotów które już czytałem wyżej. Dopisze jak się coś ciekawego
@whiteglove: w sumie w lampach jarzeniowych gasi się łuk elektryczny ( ͡º ͜ʖ͡º)

@Quesedilla_dostojewski: w Szczecinie al.Jana Pawła II dla niektórych jest Jedności Narodowej,Piłsudskiego -Mariana Buczka a plac Szarych Szeregów - Sprzymierzonych (pierwsza nazwa poprlowska),Lenina (wiadomo kiedy) lub (czego nauczyl mnie tata) Lennona ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@plazma: ???

@dziecielinapala: to z czasów kiedy zwykli ludzie w Polsce nie