Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 488
#kiciochpyta
Takie pytanko. Czy spotykacie się że zwrotami, które nadal gdzieś funkcjonują, ale są przestarzałe. Np. moja babcia urodzona w 1929r nie płaci za prąd. Płaci za światło. Pytałem ją o to. Mówiła, że jak podłączyli w jej domu prąd to tylko światło mieli na "elektryczność". Potem radio. Telewizor wiele lat później Ale przyjęło się, że płacą za światło.

Obstawiam, że wszyscy mówimy kluczyki do samochodu. A przecież i do drzwi i do stacyjki mamy teraz jeden. I nie przypominam sobie bym spotkał kogoś kto używa kluczyk do samochodu. Tymbardziej klucz. Przecież do domu są klucze, a do samochodu kluczyki (taka dygresja).

Przychodzi Wam coś jeszcze do głowy?
  • 215
  • Odpowiedz
Plotki -> bajki w miejscowej gwarze mówi się bojka. Plotkować to bojcyć, a plotkara to bojcora. Moja mama jak szła do sąsiadki to mówiła, że idzie pobojcyć.
Uwielbiam ten regionalizm. Uważam, że lepiej oddaje stan rzeczy niż ogólne plotki.
  • Odpowiedz
@6182: może dlatego, że kiedyś nie było bieżącej wody, więc wszystkie naczynia wkładało się do miski pełnej wody, przez co pływały jak statki :P
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@fraciu: bo na Śląsku połowa to repatrianci ze wschodu to się pewnie utarło. Moja babcia też mieszkała w Gliwicach i nigdy nie spotkałem się tam z magazynem. Co okolica to obyczaj xD
  • Odpowiedz
Co prawda nie językowe, ale przecież wciąż w smartfonach do nawiązywania połączeń służy ikona "odwróconego banana" - pomimo, że cała masa młodszych ludzi nigdy w życiu nie widziała takiej klasycznej zakrzywionej słuchawki telefonicznej.
  • Odpowiedz
@KapelanBrajan: szlauf to raczej obraźliwe określenie na dziewczynę lekkich obyczajów imho, na wąż ogrodowy u mnie mówi się szlauch od niemieckiego schlauch

zresztą na północy na kaszubach mamy mnóstwo swoich słówek, ale nie wiem czy to się łapie do tej kategorii o której mówi OP, co powiecie o sformułowaniu 'zakluczyć drzwi'
  • Odpowiedz
@plusem-wyklety: @plusem-wyklety: U mnie babcia to jest skarbnica takich słówek - zdybać (zdjąć np. z szafki), rozczypiżyć (zniszczyć) i dla mnie najlepsze "iść na meus" Xd (nawiązanie do biblijnego Emaus, pójście do lasu czy na jakieś ognisko i picie xdd), już o jakimś kuma czy kum nie wspomnę, babcia rocznik 36 więc przedwojenny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz