Wpis z mikrobloga

Siedzenie na wykopie chyba jakoś człowieka uodparnia na ten szajs xd

Wykop jest raczej szkodliwy psychicznie, ale w porównaniu z różnym syfem tu postowanym to antyszczepy to czasem małe piwo :D


@Gavilar:
Ale wiesz, my to sobie na wykopie śmieszkujemy. Mało kto wykonuje poważną pracę, skupiony wysiłek aby napisać coś z "grupy ratowania poziomu".
Wiec bzdury nas nie bolą.
Gdybyśmy zaczęli faktycznie edukować za pomocą wykopu i w odpowiedzi byś dostawał
@aircod: Wydaje mi się, że te większość komentarzy antyszczepionkowych to zasługa botów. To nie mogą być ludzie. Każdy komentarz ma podobną, powtarzalną strukturę i podobny przekaz. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie coś w podobnym stylu tylko z narracją pronaukową. Dobrym pomysłem byłoby też systematyczne składanie petycji przez nasz rząd do firm posiadających media społecznościowe o usuwanie takich treści i grupek jak to zrobili, np. w Izraelu i UK.
@NaczelnyWoody nie muszę się mierzyć z taką ilością komentarzy jak Naukowy Bełkot ale mi też psycha siada od tego jak czytam komentarze na np wykopie. Ilość absurdalnych teorii spiskowych, która tutaj wypływa jest przerażająca i mocno ma to wpływ na mnie i postrzeganie innych ludzi.
Zawsze wierzyłam, że ludzie z foliowymi czapeczkami to margines, który głośno krzyczy i dlatego go widać ale to jaki syf wchodzi z płomieniem na główną powoduje, że
@aircod: niestety diagnoza @dkm17 co do przyczyn foliarstwa i antyszczepstwa jest moim zdaniem zasadniczo błędna. Niestety, nawet prawidłowa edukacja zniweluje tylko małą część problemu, który jest nieusuwalny. Chociaż skala faktycznie przeraża.
Ludzie uwielbiają teorie spiskowe, a przy okazji wydaje im się że są mądrzejsi od innych głosząc takie prawdy objawione, podczas gdy w żadnej innej dziedzinie nie mają specjalnie możliwości się wykazać. A ponadto nauka, nawet przedstawiana w tak dostępny i
@mszto: wydaje mi się, że sama podatność na manipulacje i wiarę w prawdę objawioną żółtym napisem jest bardzo często pochodną braku wykształcenia i zaufania do nauki. Dlatego też uważam, że sama edukacja może pomóc, ale w dość małej części i na pewno problemu nie zlikwiduje.
A założenie takie opieram na własnym doświadczeniu, bo jako 11-13 letni dzieciak sam z fascynacją oglądałem i czytałem o spiskach, przy czym wraz z rozwojem mózgu
Zawsze wierzyłam, że ludzie z foliowymi czapeczkami to margines, który głośno krzyczy i dlatego go widać ale to jaki syf wchodzi z płomieniem na główną powoduje, że zaczynam się zastanawiać czy takich ludzi jednak nie jest więcej.


@chrominancja: Takich ludzi jest przerażająco dużo. Też kiedyś myślałem, że to margines i trolle, ale ten problem się pogłębia zamiast znikać. Mam coraz więcej foliarzy wśród znajomych, takich żywych, nie internetowych. Mało kto może
Państwo Polskie miliardami sponsoruje szamanów w sukienkach i odprawia w sejmie tańce deszczu a wy chcecie żeby obywateli byli w stanie podjąć dyskurs naukowy i przeanalizować dostarczane im treści XD. Jak się co niedziela człowieka faszeruje papką "wyłącz myślenie, włącz posłuszeństwo" to potem nawet mityczne muzeum historii naturalnej nie pomoże ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak bardziej serio to nie wiem jak rozwiązać ten problem. Większa kontrola mediów
tutaj o tyle jest spoko, że każdy może się wypowiedzieć, tzn nie siedzi się za bardzo w zamkniętej bańce informacyjnej. Nawet na takim tagu przegryw pojawiają się odmienne wypowiedzi.


@mszto: na mikroblogu może tak, na głównej sprawa ma się całkiem inaczej, na znaleziska i jakimś wielkim resecie czy światowym spisku racjonalni ludzie nawet nie wchodzą, i w drugą stronę na znaleziska tłumaczące działanie szczepionek czy obalające jakieś kłamstwa większość szurów nie
@aircod: Dobrze że wspomina o konieczności edukacji ludzi nt ewolucji czy ochrony klimatu. Przecież nawet na wykopie każdy kto powie, że za zmiany klimatu odpowiada przede wszystkim człowiek to jest często nazywany „lewackim ekoterrorystą”. A pisał o tym już w latach 80. wybitny astrofizyk Carl Sagan. A o ewolucji ile osób ma pojęcie? Różnica miedzy wiedzą przeciętnego człowieka a wiedzą nauki jest zatrważająca ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@aircod: zawsze tak było. Teraz z tą różnicą, że dawniej może było tych idiotów z pomocą policji lub wojska zaszczepić czy wyleczyć teraz niestety byłoby to równoznaczne z pogwałceniem praw człowieka, ale o jakich ludziach my tu mówimy.
@aircod: Napisalbym, że Dawid chyba odkrywa internet, ale tak sobie myślę, że to nie tylko internet.

Ostatnio byłem na spacerze z psem między blokami i na oknie mieszkania na parterze jednego z okolicznych bloków zobaczyłem przyklejona od wnętrza mieszkania kartkę z zeszytu z napisem "5G to śmierć".

To zjawisko nie jest tylko w internecie, głupki są wszędzie wokół nas, po prostu w internecie ich łatwiej jest dostrzec. A równo z głupota
szkoda mi tego biednego umyslowo czlowieka ktory po nocach nie moze spac, naslucha sie propagandy i wydaje mu sie ze gdzies tam przez "obce" rece przechodza miliony!!! taki sam debil jak ci ktorych krytykuje

smieszy go wlaczenie myslenia a sam swojego myslenia nie potrafi wlaczyc tylko czyta jakies ulotki XD moja propaganda jest lepsza niz twoja XD
@aircod: No cóż, za dużo ludzi o niskim ilorazie inteligencji ma dostęp do internetu i uważają się za znawców każdej dziedzinie. Większość antyszczepów, których kojarzę/znam to osoby po zawodówkach albo z wykształceniem podstawowym czy madki na pełny etat (jest też jeden wyjątek - mój wujek z 4 językami i wyższym ekonomicznym, który stał się foliarzem po przejściu na emeryturę), którzy powołują się na filmiki na YT czy posty na Facebooku. Wiele
@NaczelnyWoody: Przy YouTube też. Tam to dopiero roi się od trolli, agresorów, świrów i foliarzy. Jak czytam niektóre komentarze, to poziom agresji, nienawiści i idiotyzmu mnie przeraża.

@aircod: Na szczęście z jutuberów nie tylko Dawid obala bzdury powielane przez antyszczepionkowców.
https://www.youtube.com/watch?v=aNG-e70crLk
https://www.youtube.com/watch?v=siTwHbYylNc
https://www.youtube.com/watch?v=z5VW79Yfs8s
https://www.youtube.com/watch?v=iPOEvWHec6E
https://www.youtube.com/watch?v=XRW9E5Gq_Ew
@Nihas: ich radykalizuje dosłownie wszystko, a rozbijanie szurskich baniek to najlepsze co można zrobic, na salon24 czy discord już się tak dobrze nie zorganizują jak na fb i yt, w swoim otoczeniu mam taki przykład, gdzie odcięcie kontaktu między szurami spowodowało odejście od szurskich teorii mniej zaangazowanych osób, potem zaczęły się te osoby znowu spotykać i problem wrócił