Wpis z mikrobloga

Ostatnio dość często mówi się opsychobiotykach. Są to probiotyki wpływające korzystnie na zdrowie psychiczne za pomocą osi jelitowo-mózgowej.

Oś jelitowo-mózgowa jest systemem komunikacji pomiędzy układem nerwowym i przewodem pokarmowym, który łączy sygnały hormonalne, immunologiczne oraz neuronowe. W komunikacji mózgu z jelitami bierze udział nerw błędny oraz metabolity tryptofanu.

Według jednej z nowszych hipotez, zespół nieszczelnego jelita może być przyczyną występowania objawów depresyjnych. W tym zespole, bariera utworzona przez połączone ze sobą komórki nabłonka nie spełnia prawidłowo swojego zadania. Wzrasta przepuszczalność tej bariery i mogą przenikać przez nią drobnoustroje oraz inne czynniki zapalne. Może to prowadzić do ogólnoustrojowego stanu zapalnego, a ostatecznie do zaburzonego funkcjonowania mózgu ze względu na cytokiny, które przekraczają barierę krew-mózg.

Co mają do tego probiotyki?

Otóż wzmacniają one barierę jelitową. Ponadto probiotyki hamują aktywność enzymów biorących udział w rozkładzie tryptofanu oraz same przeprowadzają jego syntezę. A z tryptofanu powstaje serotonina.

Metaanaliza badań randomizowanych, podwójnie zaślepionych, kontrolowanych placebo (dla niewtajemniczonych - są to wiarygodne typy badań) z ubiegłego roku wykazała, że wpływ probiotyków na objawy depresyjne był statystycznie istotny. Według badaczy, stosowanie probiotyków powoduje skuteczne zmniejszenie objawów u pacjentów z MDD (dużym zaburzeniem depresyjnym).

Wadą tych badań jest to, że stosowano bardzo dużo gatunków i szczepów bakterii, a także w różnych połączeniach ze sobą, dlatego ciężko jest stwierdzić, które probiotyki są najbardziej skuteczne. Na pewno potrzeba jeszcze lat badań, aby ostatecznie probiotyki pojawiły się w oficjalnych zaleceniach lekarskich dla pacjentów z depresją.

Mimo tego, że wyniki badań pokazują skuteczność w zmniejszaniu objawów, to probiotyki są w nich zazwyczaj stosowane wspomagająco, czyli jako dodatek do standardowego leczenia przeciwdepresyjnego.

To pierwszy post o eksperymentalnych metodach leczenia depresji. Na pewno będą kolejne :)

Więcej medycznych ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/



#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #nauka #depresja #psychiatria #narkotykizawszespoko #farmacja
dwa_fartuchy - Ostatnio dość często mówi się opsychobiotykach. Są to probiotyki wpływ...

źródło: comment_1597956781lGZaHI2iSWJv1aWY9gMP93.jpg

Pobierz
  • 90
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@dwa__fartuchy: super, w końcu coś można ciekawego w gorących przeczytać. :) Interesuje mnie kwestia tryptophanu czyli jak go uzyskiwać poza suplementacją, oraz czy pojawiają się jakieś naukowe próby leczenia depresji psychodelikami w ostatnich latach. Może coś kiedyś o tym machniesz. :)
@Mr_kolek: Tylko że nie ma badań, które wskazują na to, że konkretny szczep jest lepszy od innych pod kątem depresji. W tych badaniach stosowane były różne szczepy i w różnych kombinacjach, więc tak naprawdę to można poniekąd zgadywać przy wyborze preparatu.
@przegrywam_przez_miasto: teoretycznie może być z tym związana depresja, ale to nie znaczy, że leki nie pomogą. Podstawą leczenia depresji nadal są leki przeciwdepresyjne oraz psychoterapia. Ale też ważne będzie leczenie
zespołu Crohna. Probiotyki to potencjalne wzmocnienie tej terapii.