Wpis z mikrobloga

Ostatnio dość często mówi się opsychobiotykach. Są to probiotyki wpływające korzystnie na zdrowie psychiczne za pomocą osi jelitowo-mózgowej.

Oś jelitowo-mózgowa jest systemem komunikacji pomiędzy układem nerwowym i przewodem pokarmowym, który łączy sygnały hormonalne, immunologiczne oraz neuronowe. W komunikacji mózgu z jelitami bierze udział nerw błędny oraz metabolity tryptofanu.

Według jednej z nowszych hipotez, zespół nieszczelnego jelita może być przyczyną występowania objawów depresyjnych. W tym zespole, bariera utworzona przez połączone ze sobą komórki nabłonka nie spełnia prawidłowo swojego zadania. Wzrasta przepuszczalność tej bariery i mogą przenikać przez nią drobnoustroje oraz inne czynniki zapalne. Może to prowadzić do ogólnoustrojowego stanu zapalnego, a ostatecznie do zaburzonego funkcjonowania mózgu ze względu na cytokiny, które przekraczają barierę krew-mózg.

Co mają do tego probiotyki?

Otóż wzmacniają one barierę jelitową. Ponadto probiotyki hamują aktywność enzymów biorących udział w rozkładzie tryptofanu oraz same przeprowadzają jego syntezę. A z tryptofanu powstaje serotonina.

Metaanaliza badań randomizowanych, podwójnie zaślepionych, kontrolowanych placebo (dla niewtajemniczonych - są to wiarygodne typy badań) z ubiegłego roku wykazała, że wpływ probiotyków na objawy depresyjne był statystycznie istotny. Według badaczy, stosowanie probiotyków powoduje skuteczne zmniejszenie objawów u pacjentów z MDD (dużym zaburzeniem depresyjnym).

Wadą tych badań jest to, że stosowano bardzo dużo gatunków i szczepów bakterii, a także w różnych połączeniach ze sobą, dlatego ciężko jest stwierdzić, które probiotyki są najbardziej skuteczne. Na pewno potrzeba jeszcze lat badań, aby ostatecznie probiotyki pojawiły się w oficjalnych zaleceniach lekarskich dla pacjentów z depresją.

Mimo tego, że wyniki badań pokazują skuteczność w zmniejszaniu objawów, to probiotyki są w nich zazwyczaj stosowane wspomagająco, czyli jako dodatek do standardowego leczenia przeciwdepresyjnego.

To pierwszy post o eksperymentalnych metodach leczenia depresji. Na pewno będą kolejne :)

Więcej medycznych ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/



#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #nauka #depresja #psychiatria #narkotykizawszespoko #farmacja
Pobierz dwa_fartuchy - Ostatnio dość często mówi się opsychobiotykach. Są to probiotyki wpływ...
źródło: comment_1597956781lGZaHI2iSWJv1aWY9gMP93.jpg
  • 90
@innigri: tryptofan jest w pożywieniu - np. czekolada (szczegolnie gorzka), banany, awokado, pestki dyni. Coś tam próbowali zdziałać z psychodelikami, ale takich porządnych badań na większą skalę nie ma. Jak będzie coś ciekawego w tym temacie, to może uda się napisać :)
@dwa__fartuchy: jak na razie to tylko bełkot i ciekawostki do poczytania. Hipotezy nie poparte żadnymi badaniami. Na szczurach to czasem się udaje, ale nie u ludzi. A te szczepy bakterii co sprzedają to są często tak słabo przebadane a jakość badań jest tak kiepska, że aż żal na to patrzeć. Nie dajcie na sobie zarobić i nie kupujcie jakiś bakterii w kapsułce żelatynowej, które wam niby stany lękowe obniżą xD a