Wpis z mikrobloga

PIS powinien jak najszybciej podwyższyć stopy procentowe i wprowadzić podatek katastralny. Sytuacja na rynku nieruchomości jest w polsce dramatyczna - janusze masowo wykupują mieszkania "pod inwestycję" przez co młodzi polacy nie mają gdzie mieszkać. Spróbujcie sobie coś kupić od dewelopera - 90% jest wykupiona już przed wbiciem łopaty.

Spekulanci już tak podwyższyli cenę metra kwadratowego, że przeciętnego polaka nie stać nawet na jedną trzecią mieszkania. Rząd powinien coś z tym zrobić bo będzie tylko gorzej, rośnie nam nowa kasta rentierów którzy będą w posiadaniu 90% lokali na rynku i będą doić resztę społeczeństwa.

#mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #kupnomieszkania #kredythipoteczny #krakow ##!$%@? #nieruchomosci #gospodarka #ekonomia #mieszkania #bekazpisu #pracbaza
Pobierz S.....b - PIS powinien jak najszybciej podwyższyć stopy procentowe i wprowadzić podat...
źródło: comment_F09EovaoYjKZ9uxXEpcbiK0ubLT6xJBn.jpg
  • 88
@Scaab podatek katastralny moze nie pomoc a zaszkodzic. Trzeba znalesc innt spisob na to zeby mieszkania byly bardzoej dostwpne a ceny nie zawyzone. Niestety nie do konca wiem jak to zrobic tak zeby nie bylo kwiku.
@int:

Brat będzie miał 2 mieszkania zapisane, babcia 2 mieszkania, siostra 3 mieszkania, dziadek 1 mieszkanie... itd. Wszystko da się zrobić, kwestia odpowiedniego rozdystrybuowania.


O wiem o tym doskonale. Ale nie jest to takie Łatwe i już wymaga jakiejś akcji. Zresztą w Polsce stabilnie, nie wprowadzajmy nowego prawa bo będą łamać xd. Cześć będzie, część będzie ścigana, ale trend zniknie.
I chyba zapominasz że jednostki z pojedynczym mieszkaniem na wynajem to
@Arrival: podejście będą łamać więc nie wprowadzajmy prawa XD da się to zrobić ale po pierwsze będzie ścigane a po drugie to jest i będzie utrudnienie a zakup mieszkania będzie się wiązał z ryzykiem. Teraz to po prostu zbyt łatwa lokata i zarobek to korzystają. Połowa się nie zdecyduje na kolejne i już będzie poprawa
@MPXD: Ale to nie będzie łamanie prawa, ani nie będzie to ścigane. Ja nie oceniam tego podatku. Mówię tylko, że nikt z sensownym portfolio już dziś nie trzyma tego na siebie na na brata i matkę.
Kataster uderzy w zwykłego człowieka i w mikro inwestorów, którzy mają po 2-3 mieszkania. Dziś wynajmuja, za XX lat chcą dać dzieciom.
W żadnego sensownego inwestora nie uderzy taka "skala" jaką ktoś wyżej zaproponował (im
@loczyn: Ziemia nie jest z gumy, fakt, ale to dotyczy wyłącznie dużych miast. Nikt nie każe mieszkać w mieście > 0.5 mln. Niestety ale nieruchomość w centrum dużego miasta stają się luksusem, choćby przez dostęp do rozrywek, komunikacji, służby zdrowia. No i w PL mamy duże parcie na mieszkanie w jednym z miast wojewódzkich bo "prestiż" (swoją drogą moim zdaniem niesłusznie, ale co kto chce), szczególnie wśród młodych którzy chcą studiować
@loczyn: Ale co jest złego w mieszkaniach na wynajem? W tym momencie kredyt jest tańszy niż wynajem, więc to nie jest tak, że ludzie wynajmują bo ich nie stać na kredyt. Wynajmują studenciaki i ci, którzy się regularnie przeprowadzają, więc nie wiem co komu szkodzi, że ludzie kupują mieszkania pod wynajem.
Kataster pomaga uniknąć nadmuchiwania bańki spekulacyjnej i motywuje gminy do dbania o wartość nieruchomości, ale niewiele poza tym. Koszty mieszkaniowe
@int: Mieszkanie w duzym miescie to jest prestiz. Ludzie nawet biora dla dzieci, na przyszlosc. Miec splacone mieszkanie w np takiej Warszawie to jak wygrac z rakiem. Byle jaka robota tam to 3k netto to jak nawet zaplacisz czynsz to przezyjesz calkiem ok, a perspektywy ogromne.
@int Nie zaczną podnosić. Jeśli ktoś ma 3 mieszkania to należy wprowadzić podatek progresywny, który będzie znacząco rósł z każdym kolejnym mieszkaniem. Ustalić, że przepisanie na żonę, syna, córkę nic nie zmienia i dalej od każdego takiego mieszkania naliczony bedzie podatek. To już daje bardzo dużo. Sam fakt, że wprowadzenie tego znacząco zmniejszy zainteresowanie wynajmem
@Mathas: ten argument dla mnie wygląda jak próba manipulacji. Jeśli napisałeś go na serio to przepraszam.
To nie jest dowód na to że 70% mieszkań jest kupiona na wynajem. Równie dobrze może to być dlatego, że całkowity koszt kupna za gotówkę jest dużo mniejszy niż na kredyt.
Powiem więcej, jedynie część inwestorów decyduje się na kupno za gotówkę. To nie pasuje do wielu popularnych straterrgii inwestycji które posilkuja się kredytami.
To
@Moitessier Nadal nie odpowiedziałeś na pytanie. Ilu znasz szarych Kowalskich, których stać na kupno mieszkania za gotówkę? Tu nie chodzi tylko o wynajem, a o lokowanie funduszy w nieruchomości zamiast trzymania ich na lokatach. Ziemia nie jest z gumy, każdy musi gdzieś mieszkać i jest to interesie również kasty bogaczy, bo jeśli nic z tym się nie zrobi to skończy się drugą rewolucją francuską.
@Mathas: moja odpowiedź nie będzie na Twoja korzysc bo przeciętni ludzie których znam są w stanie kupić nieruchomość za gotówkę. W tym samym czasie, nie jest to dobry argument ani w jedną ani w drugą stronę. To kogo ja znam, ma mało znaczenia. Znaczenie ma faktyczny stan rzeczy.
@Moitessier Faktyczny stan rzeczy jest taki, że 99% ludzi nie stać na kupno mieszkania za gotówkę. Wychodzi na to, że reszta czyli ten 1% skupuje 70% nieruchomości za gotówkę, czy to przeznaczając je na wynajem czy jako sposób przechowywania pieniędzy - nie to jest istotne. Istotne jest to, że ziemia nie jest z gumy, nie rozciąga się i jeśli nie uporamy się z tą patologią (tak, to jest patologia) to prędzej czy