Jako że niedawno zastanawiałem się czy warto przejść na B2B będąc studentem na zleceniu to przygotowałem małe zestawienie w excelu. Może komuś się przyda. Przedstawione wyliczenia są ważne tylko, jeżeli masz mniej niż 26 lat (pit zerowy) i masz status studenta (nie trzeba płacić zusu i zdrowotnego):
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1gVRpxYCWtvkNQPxZIrUlHuEEkkwbPsrHFo_E9Xw09PQ

Kwoty #b2b są zaczerpnięte ze strony https://www.kalkulatorb2b.pl/ bez ulgi na ZUS (czyli sytuacja jaką ma większość osób) z ryczałtem 12%. Mam nadzieję, że nigdzie
morsisko - Jako że niedawno zastanawiałem się czy warto przejść na B2B będąc studente...

źródło: firefox_2023-05-02_14-42-28

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@tomek123456789: to prawda, ale na szczęście są też takie które zgadzają się na zlecenie, czasem warto dłużej poszukać bo za taką samą stawkę jak na B2B możesz mieć dodatkowe 20-30k w skali roku
  • Odpowiedz
Pracuję od dawna na B2B jako programista, ale po swoich ostatnich zawirowaniach ze zdrowiem psychicznym - zaburzenia lękowe i depresja, jestem zainteresowany ubezpieczeniem chorobowym. Nie wiem, czy warto opłacać to dobrowolne chorobowe w ZUS, czy może znajdę coś prywatnego, lepszego. Słyszałem np. o #startlife startlife.pl. Ktoś korzystał?

#programowanie #programista15k #programista25k #chorobowe #l4 #ubezpieczenia #zus #ubezpieczenie
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

znajdziesz coś prywatnie, taniej wyjdzie i będziesz czekać tydzień nie 3 miesiące


@telesiak: mylisz dobrowolne chorobowe z obowiązkowym zdrowotnym. Chorobowe nie jest, żeby iść do lekarza, a żeby ZUS Ci płacił zwolnienie.
  • Odpowiedz
@telesiak chyba pomyliłeś kwestie, chodzi o chorobowe a nie zdrowotne
@damian44__ chorobowe domyślne masz niska podstawę. Na minimalnej postawie masz chyba 80/dzień. jak chcesz większą podstawę to rośnie też społecznie i masz wtedy kilka tysięcy ZUSu. Prywatne pewnie efektywniejsze ale pewnie też bardziej pilnują i ma pewnie jakaś ograniczenie, np wyłączają dopiero jak masz ponad tydzień L4, albo że choroby psychiczne się nie itp Albo udzielania że w chwili zawierania
  • Odpowiedz
Witam, kilka dni temu miałem #wypadek w pracy, 100% płatne (skręciłem kciuk) ogólnie wszystko git,
Jestem ubezpieczony w #pzu i wiadomo po zakończonym leczeniu będę sie ubiegał o odszkodowanie, pytanie mam odnośnie #zus.
Czy mając wypadek w pracy zus też wypłaca jakieś jednorazowe #odszkodowanie ?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam taką głupią rozkminę. Jak wyglądają emerytury piłkarzy? W sensie nie chodzi mi o tą przysłowiową "emeryturę" gdzie leżą sobie pod palemką na plaży tylko o tą wynikającą ze składek. Zakładając że piłkarze w miesiąc potrafią mieć wysokość składki większą niż normalni obywatele w rok, ale okres składkowy jest krótszy, mocno to się przekłada na finalną kwotę? I patrząc na zawodników pokroju Adriana Mierzejewskiego, po osiągnięciu wymaganych lat, pobierają oni emeryturę na
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@michalxd21 Ciężki temat szczególnie jak zawodnik w ciągu swojej kariery często zmieniał kraj gdzie grał. Każdy kraj ma osobne przepisy do tego xD Ale dajmy nawet takiego piłkarza który całe życie grał w Polsce, to on nie ma jakiejś specjalnej emerytury dla sportowca. W Polsce jak wygrasz medal olimpijski to przysługuje jakaś emerytura, a tak to taki piłkarz jak na moje musi sobie dalej sam składki opłacać jeżeli chce mieć emeryturę
  • Odpowiedz
@neurotiCat: ktoś tu chyba zmontował super-inteligentną akcje mającą oczernić Ukraińców i liczy że tego nie widać.
Zauważyłeś że ta babka z tiktoka która rozpowszechniała (nieprawdziwe) informację o uzyskaniu emerytury za tydzień pracy pojawiła się znikąd, nikt jej nie zna i nie ma żadnych znajomych mogących zweryfikować że filmik nie był nagrany w Rosji?

Pewnie zauważyłeś. Przemilczasz to ze względów ideologicznych czy finansowych?
  • Odpowiedz
#zus #krus #praca
Mam kilka hektarów ziemi i jestem ubezpieczony w KRUS. Mam możliwość iść do pracy, ale potrzebuje być nadal ubezpieczony w KRUS. Czy jest możliwość być ubezpieczonym w zusie i płacić składki do krusu?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

jak to jest ze minela mi ulga na start gdzies kolo wrzesnia a dalej jak rozliczam ZUS na tej stronie PUE ZUS to kaze mi placic tylko ubezpieczenie zdrowotne (wg tych stawek ryczaltowych, bo jestem na ryczalcie), a spoleczne nie? zmienilem kod ubezpieczenia wtedy we wrzesniu z 054000 na 057000 (na ta 2 letnia ulge teraz).

i jak sie doplaca do tych stawek ubezpieczenia zdrowotnego, bo przekroczylem prog 60k przychodu wiec za
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SmugglerFan: z takim poziomem wiedzy, to będzie piękna katastrofa.
Nawet nie będę mówił co i jak, bo po co? To jedno zrobisz dobrze, ale w----------z się na następnej sprawie, o której nie masz w tym momencie pojęcia.

Znajdź sobie biuro, płać jak człowiek, za święty spokój i porządek w papierach.
  • Odpowiedz
Kiedy kończy mi się ubezpieczenie zdrowotne po zakończeniu zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Od razu w ostatni dzień chorobowego czy 30 dni po?
#zus #ksiegowosc
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, musiałem założyć #jdg i zacząłem właśnie czytać z jakimi haraczami to się wiąże. Czy to jest powaga, że trzeba obecnie płacić 9% ZUS-u od zarobków na zdrowotne? Kiedyś byłem wspólnikiem w spółce i to była jakaś stała kwota, która tak po kieszeni nie dawała. 9%, to przecież drugi podatek. ( ͡º ͜ʖ͡º)
#zus #podatki #praca
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej, potrzebuje pomocy i informacji, bo się zgubiłem:
Mam JDG, ryczałt, bez VAT.
Chciałbym podjąć pracę w Niemczech i tam też pomieszkać z rok/dwa max. Jak to wygląda z podatkami? Gdzie je płacę i ile tak mniej więcej? Powiedzmy 50k euro rocznie. ZUS mogę w Polsce, do 24 miesięcy płacić. A Chce na polskiej JDG działać. Póki co mam niski ZUS. Co mi się opłaca bardziej?
JDG polska, praca w niemczech -
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

1) Hansa, niemiecka firma


@Loloman: jesteś już dogadany z tym “Hansem" czy dopiero chcesz go szukać? W Niemczech jest coś takiego jak Scheinselbständigkeit. Normalny pracodawca nie zatrudni Cię na stałe jako jdg bo może mieć z tego powodu problemy.
Chyba, że będziesz rachunki nie na tego Hansa wystawiać tylko na zleceniodawce Hansa.
  • Odpowiedz
  • 0
Scheinselbständigkeit.


@prezydent88: O tym nie myślałem. Zapomniałem że w całej Europie jest jako tako anty ludzkie prawo i podatki.
Po prostu szkoda mi zmieniać formę zatrudnienia skoro mam już JDG, działam sobie normalnie i myślałem że przez rok przebinbać na niej u Hansa, bo nie chce mi się zbyt kombinować z podatkami, prawem itd, a w dupie mam emeryturę itd bo w nią nie wierzę i sam wolę oszczędzać. Robotę
  • Odpowiedz
#pit #zus #podatki
w podatki.gov.pl mam automatycznie wypełniony PIT-37 z kwotą jak wydaje mi się za zasiłek chorowy.

Kwota przychodu w PIT-37 różni się od przelewu który dostałem z ZUS. Przelew z zus dostałem o 42 zł mniejszy jak w polu przychód, automatycznie wypełnionego PIT-u 37, końcówka z groszami się zgadza. To jakiś podatek, jakaś opłata która sprawiła że te kwoty się różnią?

Mam JDG z
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach