@badtek: Raczej nie przewiduje żeby były podstawy do zatrzęsienia gospodarką (możliwe jest zatrzęsienie złotówki, ale to dlatego że sprawa jest medialna. I wcale niekoniecznie złotówka spadnie- zgodnie z zasadą "sprzedawaj plotki, kupuj fakty")
Po pierwsze nie będzie to żaden wyrok dotyczący ważności kredytów frankowych, tylko dotyczący konsekwencji stwierdzenia przez sąd klauzul niedozwolonych w umowie.
Jeżeli dzisiaj sądy orzekają na korzyść frankowiczów w 10%, to nadal te 90% kredytów pozostaje ważnych. Różnica może
  • Odpowiedz
@badtek: WIG może po prostu odbijać po wczorajszych spadkach. Nigdzie oficjalnego info nie widzę.
Przy okazji, Trump właśnie d-----ł cła na UE ale to jeszcze bez echa przeszło.
  • Odpowiedz
@SirRoger: Tam swego czasu gotówka była tak trudno dostępna, że na czarnym rynku banknoty chodziły powyżej wartości nominalnej, bo po prostu ich brakowało.
  • Odpowiedz
Mirki, planuje przelać w niedługim czasie kwote ok 100tys. PLN do UK. Czy ma ktoś z tym jakieś doświadczenia, wie jak zrobić to w bezpieczny i najkorzystniejszy finansowo sposób? Konto walutowe i przewalutowanie przez bank? Kantor internetowy? Gotówka w kantorze? Revolut?

#waluty #finanse #emigracja
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jakie jest zastosowanie wycofanych banknotów [marki niemieckie], i czy strona wycofanebanknoty.pl legit? Coś mi sie nie chce wierzyć że za 100 marek dostanę 170zł. #pieniadze #waluty
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zapewne w okresie 2 lat inflacja zje trochę oszczędności w PLN. Pewnie 10% w skali 2 lat. Czy to już czas przewalutowywać oszczędności? Jaka waluta CHF, Euro, USD?

#ekonomia #waluty
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Widur

Poniższy wykres porównuje wzrost cen w Polsce w 7 walutach w stosunku do stycznia 2000 r. Dane zostały uzyskane przez podzielnie wskaźników cen w złotych (dane GUS) przez średniomiesięczne kursy walut zagranicznych w złotych (dane NBP), a następnie odpowiednio skorygowane do wartości 100 dla 2000 r. Linia biała tj. ceny w złotych, to jednocześnie wskaźnik skumulowanej inflacji podawanej przez GUS. Jak widać najwolniejszy wzrost cen w Polsce w tym okresie
Raf_Alinski - @Widur

Poniższy wykres porównuje wzrost cen w Polsce w 7 walutach w ...

źródło: comment_4Aw6DEhmRRUuijEO8pzQA2cg0N33spL2.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Cześć

Czy trzyma ktoś z was swoje oszczędności w Revolucie lub w N26 i poleca? W związku z zamieszaniem z kredytami w frankach i słabnącą złotówką, wydaje mi się dobrym ruchem przesunąć oszczędności w dolara lub franka. Niestety polskie banki mają bardzo słabe kursy. Jedynym sensownym wyjściem wydają mi się właśnie powyższe firmy.

#revolut #n26 #oszczedzanie #banki #waluty #ekonomia
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Thexil: Sądzę że nie przesadzając kilkadziesiąt czy może ponad 100 tysięcy ludzi w UK. W Polsce z pewnością też bo jeśli ktoś wyrobił Revolut na adres polski to dostaje też pełnoprawny numer rachunku w polskim banku (obsługiwany przez Danske dla przychodzących przelewów, przy wychodzących często widnieje Pekao).

Jestem wolontariuszem w norweskim Frelsesarmeen w Oslo gdzie pomagam bezdomnym i poszkodowanym Polakom. Większość 'odratowanych' wpada w błędne koło - nie mając pracy/mieszkania
  • Odpowiedz
#waluty
Nk wytłumaczy, bo nie sklejam do konca- na vikopie pod tagiem pada często argument korony norweskiej jako stabilnej waluty, w której warto trzymać pieniądze na wypadek rynkowego pierdnięcia.
Jeśli walutę tę można uznać za globalnie stabilną, to skąd bierze się tak niski poziom wahania na parze NOK/PLN, podczas gdy PLN względem EUR USD i JPY wykazuje dość wyraźne ruchy?
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#gospodarka #oszczedzanie #waluty

Jak najlepiej przewalutować oszczędnosci (kilkaset PLN) (kantor, revolut itp.)
Człowiek odkłada na dom/mieszkanie a niedługo to wszystko będzie g*wno warte.
Nie wiem jeszcze gdzie chce się osiedlic itp. więc nie inwestuje.
Jakieś pomysły jak się zabezpieczyć ?
Nie chcę kupować złota.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach