Ej mirki mam ostatnio przyjemność prowadzić rozmowy techniczne #programista15k a właściwie to #testowanieoprogramowania na testera automatyzującego (selenium)

Kondydat ma testy do napisania, ale nie typu znajdź button i kliknij tylko trzeba użyć np. pętli, wyciągnąć tekst, porównać dane pomiędzy iteracjami pętli itp. Trochę na pomyślenie.

Miałem dwóch kolesi, którzy piszą testy podobno na co dzień 5+ lat, a nie byli w stanie wykonać tego zadania, robili jakieś 15-20%. Nie wiem
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DreqX Zdarzają się ludzie (nawet programiści), którzy są bardzo dobrzy w tym co robią, ale podczas live codingu nie potrafią nic, bo stres związany z ważnością zadania (być albo nie być przy rekrutacji) po prostu paraliżuje. Dlatego coraz częściej zdarza się zadanie domowe + wspólne omówienie (np. code review), gdzie można podpytać np. o zastosowane rozwiązanie i tam łatwo się wychwyci, czy ktoś rozumie temat, czy nie.

Jest też taka opcja,
  • Odpowiedz
Samobój w IT jest wtedy, gdy dostajesz do refaktoryzacji niezoptymalizowany kod bez komentarzy i orientujesz się, że to Twój xD Poznaj inne terminy ze słowniczka, które łączą piłę i świat IT!

https://bulldogjob.pl/news/1643-slownik-pilkarsko-it-owski

#programowanie #naukaprogramowania #testowanieoprogramowania #pilkanozna
Bulldogjob - Samobój w IT jest wtedy, gdy dostajesz do refaktoryzacji niezoptymalizow...

źródło: comment_1624371398RUbcgmXLS88bNGjUz2Gl1I.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Unittest i Pytest to najczęściej wykorzystywane frameworki do automatyzacji testów w Pythonie. Sprawdź ich porównanie i dowiedz się, który kiedy lepiej się sprawdzi

https://bulldogjob.pl/articles/1301-pytest-vs-unittest-porownanie-frameworkow-do-automatyzacji-testow-w-pythonie

#python #pytest #testowanieoprogramowania
Bulldogjob - Unittest i Pytest to najczęściej wykorzystywane frameworki do automatyza...

źródło: comment_1624352376FzEZK9eywE34HKHQmthuFt.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Oczywiście samo lanie wody, nie porównywaliście kluczowych kwestii dla prawdziwych projektów, za to nie omieszkaliście porównać ilości gwiazdek na githubie, wyszukiwań na stackoverflow liczby zgłoszonych problemów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gdybym nie znał jednego czy drugiego rozwiązania to bym się nic nie dowiedział. Jeżeli porównujecie dwa frameworki i próbujecie doradzić nowej osobie wybór tego właściwego - powinniście je porównywać side-by-side.

Np. teardown w pytest vs teardown w unittest (jest tylko wspomniane ale daleko
  • Odpowiedz
Hej. Dostałem w pracy zadanie znalezienia sobie certyfikatu i chciałbym jakiś certyfikat który choć trochę rzuci mi światło na management od strony testów. Jako QA pracuję prawie 5 lat w tym 3 w manualach i 2 w automatach i no nie ukrywam, że coraz częściej jestem jedynym testerem, albo jak już jest inny to jest pode mną i szukam czegoś co pozwoliłoby mi się rozwinąć w zakresie test managementu. Pierwsze co mi
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mirki z #testowanie #testowanieoprogramowania #pracaitbruksela #damprace
#it #programista15k

jest praca, zdalna, ponad 400 euro dziennie
Our client's team is looking for a technically oriented and motivated Test Engineer to help in the delivery and qualification.
You will develop a wide variety of automated tests scenarios and integrate those in a continuous delivery workflow.
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jaca_66: ja jeszcze polecam „Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy” od Romana. Fajnie przedstawione zagadnienia z syllabusa z dodatkowymi zadaniami. Mi to pozwoliło uporządkować wersje. Tylko uwaga, wersje drukowane mają błędy i trzeba do erraty zaglądać.
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Mirki z #krakow #it #programowanie #testowanieoprogramowania
Pracuje ktoś w Ocado i może powiedzieć, jak to wygląda?
Mają wysoką stawkę w ofercie, dobre warunki na b2b, biuro w dobrej dla mnie lokalizacji. Przede mną rozmowa techniczna na QA (ma być jakiś live codeing i też nie wiem czego się spodziewać).
Ale jak jest z tempem pracy, presją, wymaganiami, atmosferą?
Na papierze jak zwykle wszystko
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@loginlogin8765: Ile płacisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na pewno bym posprawdzał z wszelkimi wartościami throttlingu, utraty pakietów, zmiany IP/metody połączenia po stronie nadawcy i odbiorcy, resizowanie, zmiany monitorów itd.
Dużo zależy co tam jest konkretnie
  • Odpowiedz
Siema. Mirki proszę o pomoc. Na początek brief info. Udzielałem się na Niemieckim reddicie w jakimś temacie dotyczącym samochodów, robiłem porównanie działania VINu w PL i DE. Odezwał się do mnie jakiś facet pytając czy byłbym mu w stanie podać stronę na której w PL sprawdza się informacje na temat pojazdu. Okazało się, że facet ma jakąś aplikację a'la auto DNA, na androida i IOS, dałem mu linka do linkedina i jak
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MrocznyZiemniak:

Generalnie dużo zależy od zakresu testów. Jeżeli miałbym zrobić parę testów eksploracyjnych, nad którymi spędzę parę godzin, to pewnie liczyłbym moja stawka w pracy *1.2 szacowana ilość godzin

Jeżeli ma być to nieco bardziej kompleksowe. Z jakimś test planem, raportem z testów, spisaniem wymagań, testami API + potem retesty i regresja, to liczyłbym to na zasadzie moja stawka w pracy * 2 * szacowana ilość godzin.
  • Odpowiedz
@MrocznyZiemniak: 1. Oceniasz ile godzin Ci to zajmie
2. Mnożysz stawkę godzinową razy ilość godzin
3. Płaczesz, bo niedoestymowałeś i pracujesz po 16h dziennie 7 dni w tygodniu za 1/3 tej stawki godzinowej na którą się umówiłeś
4. Następnym razem estymujesz lepiej
  • Odpowiedz
@safemoon: Oferta skierowana dla Ciebie :)
Pierwszy raz widzę takie określenie, zawsze spotykałem się z kierowaniem czegoś DO kogoś nie DLA kogoś ;)

@Megawonsz_dziewienc: Zawsze można PDF przekonwertować do Woda i wysłać ( ͡° ͜ʖ ͡°) niech sami się domyślają jaki był układ strony
  • Odpowiedz
Testowe mirki pomocy. tldr manual bóldupi i szuka pracy, czego poza programowaniem warto się douczyć?
Jestem testerem manualnym z trzyletnim stażem, ponad rok testowania gier i dwa lata testowania oprogramowania w niszowej branży. Odszedłem z pracy ponieważ firma zaczęła robić dziwne akcje no i stwierdziłem, że czas na coś nowego, już od jakiegoś czasu oglądałem się na drzwi. No i mam problem, bo średnio mi idzie.
Z istotnych skilli to ogarniam jirę
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@TotalDisaster:
Czas na dłuższą wypowiedź, bo jestem po stand upie :D

Dobre pisanie przypadków testowych, scenariuszy, tworzenie i sensowne przechowywanie danych testowych to jest pewna sztuka, ale tak właściwie to pierwsza rzecz, jakiej uczy się tester manualny. Na pewno jest to plus, w firmach gdzie tworzy się setki TC dziennie (jak np. niektóre projekty finansowe/bankowe) to jest zaleta, ale to trochę za mało, żeby pracę zmienić płynnie i łatwo.

SQL to
  • Odpowiedz
Mireczki, pomocy!
W ramach desperackiej chęci zdobycia pierwszego doświadczenia zaczęłam aplikować na staże z zakresu testowania.
W jednym ze zgłoszeń mam do uzupełnienia rubrykę oczekiwań finansowych netto.
Pytanko brzmi: ile wpisać? Przyznam, że średnio orientuję się jak wygląda kwestia wynagrodzenia dla stażystów w branży IT, a bardzo zależy mi na tym, żeby się odezwali.
#testowanieoprogramowania #programowanie
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Arielx: U mnie w firmie staż rozumiany jest jako 3 msc okres próbny dla juniora i płacone jest jak za normalnego juniora czyli 4K brutto minimum, oblicz sobie ile to netto. Tyle też bym wpisał na twoim miejscu.
  • Odpowiedz
@Arielx: nie tak dawno jak wczoraj przesłuchiwałem dwie osoby do pracy :) Wydaje mi się że pytania zależą od tego na jakie stanowisko i na jaki poziom aplikujesz. Jak ktoś idzie na junior to go nie będziesz przecież pytał o rodzaje transakcji w T-sql i ich charakterystykę.
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
#testowanieoprogramowania #frontend #backend #programowanie #it #pracawit
Czemu zawsze mam wrażenie, że każdy w IT ma podejście, że:
Praca testera jest gorsza. Od testera mniej gorszy jest frontend, ale jak pojawia się temat frontendu to też daje się odczuć, że praca we frontendzie jest jakaś gorsza.

Mam wrażenie jakby tutaj na wykopie jedyną najprawdziwszym i najpoprawniejszym zawodem był programista backend,
  • 40
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: czy ja wiem, front end dzisiaj jest bardziej skomplikowany niz bekend. To jakas zaszlosc historyczna z czasow gdzie byl pewnie tylko HTML 1. Natomiast tester jezeli cos automatyzuje to wydaje mi sie ze jest na rowni z programistami. Jezeli dodatkowo duzo ogarnia z architektury aplikacji, pisze testy jednostkowe/e2e/integracyjne. Natomiast jezeli mowimy o takim zwyklym klikaczu manualnym to tak, to moze robic wlasciwie kazdy ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
@SilentSan myślę ze jak maja gry przegladarkowe i mobilki to nawet dla samego doswiadczenia i obeznania w aspektach twchnicznych można spróbować (o ile nie masz innej oferty). Obstawiam, ze po pierwsze zobaczysz jak to jest przy tworzeni oprogramowania i potencjalnie możesz zdobyc jakaś wiedze techniczną, np. np jakieś tematy jak api, narzedzia deweloperskie w przegladarce, jakies apekty odnosnie sprzetu czy apek na mobilkach. Tak jak mowili poprzednicy to lepszy rydz niż
  • Odpowiedz
@SilentSan:
Wszystko zależy od procesu w firmie.

O ile w wypadku literówki można napisać o tym gdzie jest literówka, napisać jak powinno być poprawnie i dodać screena ze strzałką gdzie to jest, tak np. jeżeli literówka pojawia się na np. użytkowniku z konkretną konfiguracją, to podajesz, że trzeba uruchomić grę i zalogować się na usera XXX password XXX i wtedy jest literówka.
  • Odpowiedz
@jaca_66: A zmusza Cię ktoś do pracy ponad te 8h? Z ich perspektywy jesteś cennym i pewnie relatywnie tanim zasobem, więc nikt się nie będzie palił do zrezygnowania z Ciebie. Pracuj na większym luzie, swoim tempem - jak coś nad czym pracujesz potrwa dłużej niż planowałeś to trudno, estymacje mają to do siebie, że bywają nieprecyzyjne. Potrzebujesz więcej dystansu do pracy.
A i wcale nie miej skrupułów, żeby nie porozmawiać
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#qa #testowanieoprogramowania #tester #informatyka #studbaza #agh #kiciochpyta
Hej, czy ktoś ukończył studia podyplomowe na AGH z Inżynierii Jakości Oprogramowania i może coś opowiedzieć? Czy warto? Jak z poziomem? Czy trudno później z pracą ( jestem po studiach nie NIEinformatycznych)? :)

P.S. tak, planuje też dodatkowa naukę samej przed kompem + po studiach chcialabym ogarnąć jakiś darmowy projekt w
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Istnieją jakieś przydatne certyfikaty dla testerów manualnych? Odkładałem powoli hajs żeby sobie podnieść kwalifikacje i się uzbierało prawie 10k, więc budżet jest.
#testowanieoprogramowania
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@incydent_kakaowy:
Myślenie, że musi coś robić jest bez sensu :)
Można iść w leadowanie/zarządzanie/analitykę/BA/PO itd :) Tester automatyzujący to obecnie po prostu "najwygoniejsza" droga, bo zapotrzebowanie jest duże, zarobki wysokie.

@Krzysu:
Po jakimś czasie warto zrobić kolejne poziomy ISTQB, ale tak bardziej z chęci niż musu. Ja nie mam nawet FL i póki co nikt mnie przez to nie odrzucił.
Fajne są certyfikaty z Microsoftu i są w
  • Odpowiedz