Wpis z mikrobloga

Mirki proszę o pomoc zbliża mi się awans, i wiem, że prawdopodobnie zaoferują mi 9k brutto, ale wiem też, że firma nie ma problemów aby osoby z UoP przechodziły na B2B. Tak więc zastanawiam się ile wynosi równowartość 9k brutto na B2B + najlepiej wyjaśnienie jak to liczyć, bo nie wiem czy opłaca mi się czekać, czy może zwijać manatki i szukać lepiej płatnej pracy.
Plus 2gie pytanie jak to jest z VATem, tj czemu oferty są podawane w następujący sposób stawka + VAT. Czy to działa w następujący sposób? Tj ja wystawiam fakturę na daną kwotę + podatek VAT danej firmie+ a ta firma obarcza tym VATem klienta. Tak? Jeśli nie to proszę o poprawkę.
#testowanieoprogramowania #programista15k #programowanie #pracbaza
  • 26
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@mikorys: wpisz kalkulatorb2b i ci wyjdzie. Na b2b bedziesz mial 2,5 roku ulg - maly zus, a wczesniej pol roku bez zusu. Potem dalej mozesz ten zus zmniejszac, o ile bedziesz sie lapal.

Dodatkowo mozesz wrzucac w koszty i obnizac podatek pit.

A czy przy 9k oplacalne? Jak masz koszty, to raczej tak. Wiedz jednak, ze np wziac kredyt na b2b, to trzeba miec takie b2b co najmniej rok. Troche lzej
  • Odpowiedz
@mikorys:
Przy UoP masz:
-netto (wpływa na konto)
-brutto (masz na umowie)
-koszt pracodawcy (tyle płaci pracodawca)

Przy b2B masz:
-kwota po podatkach (tyle Ci zostaje)
-netto na fakturze
-brutto na fakturze
  • Odpowiedz
@Zelber: U mnie jest na to rozwiązanie, otóż firma ma umowę z inną firmą i teoretycznie byłbym zatrudniony dla firmy, której robie, ale prawnie to byłbym zakontraktowany z inną firmą.
  • Odpowiedz
@mikorys: jeśli chodzi o VAT to co do zasady osoba która jest VATowcem nie płaci podatku VAT.
Czyli jeśli wystawiasz fakturę na netto+VAT to firma ci wpłaca cała kwotę ale odlicza sobie VAT(w efekcie nie płaci go)

VAT płaca tylko konsumenci, czyli jak idziesz do sklepu i kupujesz bułki to wtedy Ty płacisz VAT jako konsument a sprzedawca wpłaca go do urzędu skarbowego.

Wracając do tematu z punktu widzenia finansowego dla
  • Odpowiedz
@zibizz1: Czyli jeśli przy 9k brutto koszt łączny pracodawcy to 11k to na fakturę no mogę np wystawić na 12k ( bo przecież jeszcze 26 dni płatnego urlopu mi przepada i pracodawca nie płaci za chorobowe). Dziękuję pięknie za pomoc.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@mikorys: po poziomie trudności pytań, myślę że nic kompletnie nie poczytałeś z czym się je b2b.

Poczytać, później pytać, żebyś się na mine nie wpakowal. Jak nie chcesz czytać, to popytaj w biurze o dobrych księgowych, za 200 zrobią ci rozpiskę jak by to wyglądało.
  • Odpowiedz
@mikorys: raczej troche ponad 11k netto, ale jak nie pracujesz (urlop/choroba) to nic nie dostajesz to dość dobry odpowiednik
Czyli ja bym zaoferował 9k brutto lub b2b ze stawką 70 netto/h
  • Odpowiedz
@dthprf: Otóż ja wiem jak wygląda B2B bo interesuję się tym od dłuższego czasu, wiem jakie są plusy minusy, odliczanie podatku itd itp, po prostu nie wiedziałem jak przeliczyć pensję uop na B2B bo nie wiedziałem jak działa VAT. Pozdro.
  • Odpowiedz
Jak bedziesz chcial b2b to zastrzez sobie w umowie platny urlop w wymiarze tozsamym niz na uop.


@wojteksrz: genialna rada, masz jeszcze jakieś? Może zapis o braku odpowiedzialności za wyrządzone szkody? Pracujesz w ZUSie?
  • Odpowiedz
@zibizz1: W maju było 20 dni roboczych a nie 19 :), ale ogólnie rozumiem. Wgl na fakturze wystawia się stawkę godzinową, czy stawkę za cały miesiąc? Stała kwota niezależna od ilości dni.
  • Odpowiedz
@mikorys: zazwyczaj stawka za dzień/godzinne bo łatwiej policzyć wolne dni. Jeśli stawka za miesiąc to wtedy w umowie masz pule "dni nie świadczenia usługi" i kara za każdy ponad limit ale to już za blisko UoP i coraz rzadziej spotykane

w maju 2021 był dzień wolny za święto w sobotę czyli 19 roboczych
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@marek-krakow: wiem do czego pijesz - ale znam firmy, ktore sie nie boja. Postanowienie umowne wtedy sie ladnie opartuje, np. wstrzymanie od wykonania realizacji obowiazkow z umowy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

A ze potem moze wpasc PIP lub ZUS i wrzucic pozornosc? Nie potrzebuje do tego takiego postanowienia. Kojarze, ze w sejmie jest projekt, ktory pod definicje pracownika w rozumieniu kodeksu pracy ma podpinac tez b2b (!!!). Z tym, ze
  • Odpowiedz
@mikorys: No widzisz jedne firmy starają się traktować równo wszystkich a inne mają więcej tego typu różnic. Tym bardziej widać że stawka h/day bardziej zachęca do pracy niż miesięczna:)
  • Odpowiedz
@mikorys: @wojteksrz: @zibizz1:
Ogólnie walka z tym, czy B2B to UOP trwa od dawna i różnie bywa z interpretacją.

Co do podejścia firm, czasem dają urlopy, czasem urlop wliczasz sobie w stawkę. Czasem masz godzinówkę/dniówkę czasem stałą stawkę. Wszystko zależy od firmy.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@diarrhoea: dokladnie. Widzialem takie umowy b2b, gdzie szli na calosc - dawali urlop, ograniczali odpowiedzialnosc do trzech wynagrodzen i dawali inne elementy charakterystyczne dla uop.

Niektore firmy wychodza z zalozenia, ze nie bedzie kontroli - a pracownik sam o ustalenie stosunku nie pojdzie, bo musialby wyrownac zus.
  • Odpowiedz
@mikorys: jak ja sobie przeliczałem i czytałem jak inni do tego podchodza to netto na fakturze to min 2x netto na UoP bez urlopu. U mnie w firmie przy 26 dniach "urlopu" na b2b, netto na FV liczą jako 1.18xbrutto na UoP.
  • Odpowiedz