Wielki Piątek. Pytanie z czystej ciekawości #katolicyzm #religia #chrzescijanstwo

Czy stosujesz post ścisły w Wielki Piątek?

  • 3 posiłki, zero mięsa 29.8% (17)
  • Nie jem mięsa ale nie patrze na ilość 12.3% (7)
  • jem sobie co chcem xD #pdk 57.9% (33)

Oddanych głosów: 57

  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@SzlachcicPolny a co jeśli to wszystko zaaranżowali zwolennicy albo ziomkowie Barabasza? Znaleźli przypadkowego kozła ofiarnego żeby tylko Piłat wypuścił ich koleżkę?
  • Odpowiedz
Umberto eco w jednej ze swoich powieści, pisał że gdyby nie judasz to cały plan by się nie mógł wypełnić. Gości musiał "zdradzić" bo inaczej boski plan by się nie wypełnił.


Nie miał nawet opcji.


@kitty-cat: To wziął od niemieckiego biskupa. Zresztą dosłownie jest tak napisane w ewangelii św. Jana.
  • Odpowiedz
kiedyś w robocie mówiłem jakieś rzeczy a propo Jezusa to ludzie patrzyli na mnie jak na kosmite, niektórzy nawet się uśmiechnęli pod wąsem xD i dziwili się że czytam książki apologetyczne, tak dziś, te same osoby jak sobie przypomnieli że jest post to odpuścili sobie jedzenie kiełbasy, nie rozumiem tego świata xD
#wiara #chrzescijanstwo #katolicyzm
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@Adom007 bo niejedzenie kiełbasy w piątek to bardziej tradycja. Natomiast dziś wierzenie na co dzień, że Jezus patrzy z nieba jak sie myjesz pod pachami jednak wykracza poza granie zdrowego rozsadku :)
  • Odpowiedz
Hej. Zastanawiam się właśnie - czy istnieje ścisły zapis/reguła jakie typy mięsa można jest w post ścisły w religii chrześcijańskiej. Czy jest jakaś ściśle określona granica - mięso czerwone nie, ale ryby już tak. Co w przypadku skorupiaków i owoców morza? Internet nie ma konkretnej odpowiedzi na to.

Post bez napinki - bardziej z ciekawości o zasadach religii. Dziękuje

  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jackieboy: Ewangelia Św. Marka: Mk, 7, 18-29:

Odpowiedział im: 18 «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może uczynić go nieczystym; 19 bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka, i zostaje wydalone na zewnątrz».

Jezus ustanowił wszelkie pokarmy czystymi, i nie zarządził żadnych postów. Nie ma żadnych zapisów w Nowym Przymierzu na temat czego nie można spożywać
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Rozpętała się ciekawa dyskusja i można dostrzec fundamentalne różnice wśród dyskutujących i wykazać jak istotna jest "baza" kulturowa / religijna danego społeczeństwa.
Weźmy pana Roberta Gwiazdowskiego - zazwyczaj w kontekście spraw gospodarczych mówi bardzo sensownie.
Natomiast w sprawach spekulacji na dobrach podstawowych - trochę poniosło.

Wydaje mi się, że wynika to z różnych systemów etycznych. Pan Robert jest ekspertem w fundacji Adama Smitha, którego teorie są bazą anglosaskiego kapitalizmu gdzie pojęcie takie jak
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Iskaryota: bo Adam Smith i zresztą wielu liberałów miała poglądy bardzo zniuansowane i teraz by byli wyzywani od lewaków. Tak Adam Smith i reszta ludzi widziała, że posiadanie ziemii i zarabianie z niej jest niesprawiedliwe, ba widziałem wypowiedź konserwatywnego polityka w wielkiej brytanii który mówił to samo.

To kto krzyczy, że opodatkowanie ziemii i nieruchomości jest złe? Osoby które są zapakowane w nieruchomości i ziemie + pożyteczni idioci niestety. Oni
  • Odpowiedz
@LaurenceFass:

Weźmy pana Roberta Gwiazdowskiego - zazwyczaj w kontekście spraw gospodarczych mówi bardzo sensownie.


wcale, że nie, dziadek z XIX wiecznym rozumieniem gospodarki, regularnie opowiada bzdury tak jak każdy neoliberał bo jest sługusem
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 83
@lifapek do tego nawet prokuratury nie potrzeba, by stwierdzić, że ten "fundusz" był zwykłym niekontrolowanym transferem pieniędzy publicznych na wszystko, co Ziobro sobie wymyślił. Pewnie nawet w 10 procentach nie służył do tego, do czego rzekomo został wprowadzony.
  • Odpowiedz