#poznan #polski #gwara #wielkopolska

Ojciec przed chwilą do mnie powiedział "I tak będzie haflał", zwróciłem uwagę na czasownik "haflać" zrozumiałem, że chodzi mu o "szczekać", bo sam zresztą tego czasem używam, ale nie mogę znaleźć tego słowa w internetach, jest to słowo gwary poznańskiej / wielkopolskiej, czy raczej nasz własny domowy dialekt? :D Znacie ten czasownik?
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Z cyklu "Mały słowniczek gwary śremskiej" (obserwuj #gwarasremska) - post trzeci, tematyka kanapkowa

skibka - plasterek chleba
kromka - pierwszy i ostatni plasterek chleba ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak dodamy do dwóch skibek obkład (jakąś wędlinkę na przykład), albo też smaluszek ze skwyczkami,
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Z cyklu "Mały słowniczek gwary śremskiej" ( #gwarasremska ) - post drugi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

himerojdy - hemoroidy
~Aż was
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

O, tak sobie chciałem zaśmeiszkować, bo mi @gorzka ciągle zarzuca, że nie mam poczucia humoru i tylko narzekam.
I chyba wychodzi na to, że ma racje.


A wpis ogónie spoko, daję plusa.
  • Odpowiedz
Mam superowy "Mały słowniczek gwary śremskiej" więc stwierdziłem, że będę regularnie wrzucał słowa z gwary śremskiej (czyli w sumie wielkopolskiej) ku popularyzacji najlepszej gwary w Polsce.
Rozpocznę dość losowo:

kachaje - kasztany
Przepraszam, czy to twój kachaj?

#
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mircy, szukałem jakiś nakładek na androida po śląsku, bo ponoć na Samsunga jest gwara Śląska dostępna w ustawieniach a ja tutaj biedny posiadacz LG. Są jakieś działające nakładki na andka czy FB z gwara?
#gwara #slask #android
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Posługiwanie się jakąkolwiek gwarą powinno być szanowane i pielęgnowane zaś wyśmiewanie powinno być piętnowane gdyż świadczy o braku zrozumienia że pełnią one ważną funkcje oprócz ubarwienia kultury danego regionu.
Przypominają nam o niegdysiejszej bliskości z sąsiadami i tak jak jo se pojada do Czech na tereny okręgu śląsko-morawskiego i dogodom sie bez problemu z tamtymi Czechami tak baca jadąc na słowacja też sie dogodo, mieszkaniec Przemyśla z Ukraińcami a Białegostoku z Białorusinami
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Co to za dialekt? Co to znaczy "chytać"?
Jakiś tydzień temu dostałem smsa o takiej treści, nie zainteresowałem się jakoś szczególnie, ot, ktoś pomylił numery, zdarza się, olałem.
Dziś otrzymałem kolejnego smsa z pytaniem, czy już pochytałem. Muszę przyznać, że mnie to zainteresowało.
#kiciochpyta #gwara #dialekt #jezykplemienny taguję #slask i #kaszuby, a nuż to z któregoś z tych rejonów.
advert - Co to za dialekt? Co to znaczy "chytać"?
Jakiś tydzień temu dostałem smsa o...

źródło: comment_z1Nbx7QHNz9t9yOZtIHbsnRTd6qWYQd8.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@advert: Nie mam pojęcia czy chytał to jakiś regionalizm, ale jestem bliski pewności, że chodziło tu o pozyskanie kwiatostanu konopii niewłóknistej.
  • Odpowiedz
  • 100
LOKOMOTYWA (w gwarze poznańskiej)

Stoi na stacji wielgachno bana
cało w oliwie jest opypłana.

Para z ni bucho i poświstuje
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 4
@ubermirek: stoi se ciufa wynkszo niż szrank
stoi na glajzach czorno je blank
czorno spocono jak but na szłapie
łolyj i smyra spod basa ij kapie
stoi i sapie dycho i chepie
bo hajcer bergi miast wonglo ciepie
  • Odpowiedz