Wpis z mikrobloga

Mireczki, z jakichś powodów na całym piętrze mam niskie napięcie. Czasami spada do 197 V.
Na tę chwilę nie wiem z czego to wynika, czy to mój problem, czy z siecią. W każdym razie - czy takie napięcie może być jakimś zagrożeniem dla sprzętu domowego? TV, płyty indukcyjnej, lodówki itd.?

#elektryka #napiecie #elektroda
  • 7
@JMorrison zakres wg PN 207-253v zasadniczo wszystkie urządzenia pracujące na 230v będą miały mniej mocy. Te które mają w sobie zasilacz to wc większości nawet tego nie zauważą. Raczej nie powinno się nic stać.
@JMorrison a na parterze normalne? Między fazą a PN (jeśli masz) też takie? Jak tak (1 pyt), to szybko elektryk, bo możesz mieć upalony przewód (drugi test wskaże który) i grozi pożarem. Jeśli jednak całe zasilanie takie, nawet na głównym bezpieczniku, to zgłoś do zakładu energetycznego (dostawcy).
@Dzyszla: No właśnie na parterze normalne mam 220-230 V. Zauważyłem problem, bo lampki na choince dziwnie migotały. Odłączałem po kolei sprzęty, czy któryś w jakiś sposób nie "przeciąża sieci", ale nic to nie dało. Natomiast - mam przewód trójfazowy pod płytę indukcyjną i na jednej z faz jest niższe napięcie, ale po odłączeniu całej trójfazówki nic się nie zmienia, ciągle w gniazdku 198-205 V.
@JMorrison Jest dużo pytań do zweryfikowania, a w skrócie dobry elektryk z miernikiem parametrów instalacji jest potrzebny. Dziadków z multimetrem i próbówką nie zapraszaj. Gdybyś był z Kielc lub świętokrzyskiego to mogę podskoczyć