Wpis z mikrobloga

Od początku października do końca listopada zużycie prądu za ogrzewanie 4602 kWh. Nie wiem czy to dużo czy mało. Temp ustawiona na 21 w dzień i 19 w nocy, dom 270m2, 2 piętra, wentylacja grawitacyjna no i grzejniki, bo nikt nie planował nigdy ogrzewania elektrycznego, ale pelety, wegle i cała reszta poszły tak do góry, że głowa mała. Nie wiedziałem, że pis mnie tak będzie dymał również na prądzie. Rózne ludzie przychodzą z propozycją pompy ciepła i dziwią się jak to można grzać prądem taką powierzchnie. Jedni liczą, że skoro grzałka ma 15kW to i pompa ciepła 15kW wystarczy, inni liczą 17kW a jeszcze inni dwie pompy po 11kW. Inwestycja na poziomie 70 tys zł nie jest jakąś dużą inwestycją, tylko nie wiem czy faktycznie zwróci mi się to w takim szybkim tempie a na przyszły rok chce dokonać ocieplenia styropianem. Jako awaryjne mam piec 7kW, który co prawda nie da rady ogrzać domu, ale nie dopuści w przypadku braku prądu do jego wychłodzenia. A na serwisy pomp ciepła latam dość często i nie wiem czy nie strzele sobie w kolano. Bo serio, wolę rocznie wydać te 8000zł na ogrzewanie prądem (lub 5 ton węgla) jak pozbyć sie pieca na rzecz pompy za 70 tys zł minus dofinansowanie. Taki dylemat mam. Ogólnie to jakbym sobie sam zamontował pompę (z pomoca teścia) to wyszłoby mnie to z 60 tys minus dofinansowanie. Ale co przedstawiciel to inne #!$%@?. Jak byłem na szkoleniu z PC to słyszałem, że pompa to 1 do 3, przedstawiciele gadają 1 do 4 a nawet ostatni gadał 1 do 5 bo mają nowoczesne pompy.
Zbudowanie elektrycznego pieca to dla mnie koszt rzędu 1500zł bo 600 grzałki, reszta to oprzyrządowanie a robocizna to po prostu sam zrobiłem. Może nie wygląda, ale działa.

#elektryka #pompaciepla #pytanie #ogrzewanie
Pobierz Zarzutkkake - Od początku października do końca listopada zużycie prądu za ogrzewanie...
źródło: comment_1671466847IxtzUPXU72gtjckNSmZQCF.jpg
  • 71
na przyszły rok chce dokonać ocieplenia styropianem.


@Zarzutkkake: od tego zacznij.

Jak byłem na szkoleniu z PC to słyszałem, że pompa to 1 do 3, przedstawiciele gadają 1 do 4 a nawet ostatni gadał 1 do 5 bo mają nowoczesne pompy.


@Zarzutkkake: zapomniałeś napisać jakie pompy
SCOP 2,7-3 zwykła powietrzna wyciągnie
SCOP 5 to wyjdzie tylko gruntowej i to w sprzyjającej wersji
SCOP 4 to raczej też tylko gruntowa w
@Bad_Wolf każdy z tych przedstawicieli proponuje powietrzne. Przed chwilą gadałem z ostatnim typkiem i mówi mi, że gruntowe to duże koszty bo kopanie. To mu mówię, że mam koparke i sam wykopie, nie ma problemu. To eeeeaaaayyy bo trudno dostępne są.... ale właśnie, gruntowa faktycznie o wiele lepsza?
Od początku października do końca listopada zużycie prądu za ogrzewanie 4602 kWh


@Zarzutkkake: od początku października do końca listopada u mnie ~800kWh. Metrać ciutkę mniejszy od twojego. Gruntowa pompa ciepła 12kW.

Ale od początku. Zacznij od ocieplenia budynku, bo przy jego braku. Pompa ciepła dalej wciągnie ci dużo prądu. Poza tym weźmiesz teraz za dużą, potem zrobisz termomodernizację i finalnie znów przewymiarowana pompa ciepła będzie pracować nieoptymalnie pobierając za dużo ciepła.
@Zarzutkkake: ile masz działki bo to zależy czy sam wykopiesz; drugie jaki grunt.

Tak, gruntówka jest o rząd wielkości lepsza niż powietrza. Jednak wymaga kopania a nie każdy może poziomo, a pionowo to kilkadziesiąt tysia.
Gruntówkę zamontujesz sam bo nie trzeba papierów, sama jednostka to ok 20-25k za moc jak grzałka
@Zarzutkkake: Ja mam podobne rozkminki, tylko że w nowym domu od razu chcę iść w ogrzewanie elektyczne, grzejniki ścienne + sterowanie lokalne z pomieszczeniowych czujników temperatury.
Jako awaryjne źródło kominek oraz klimatyzator dwufunkcyjny w salonie. Klimatyzator ma podtrzymywać temperaturę pod nieobecność domowników w dniu powszednim. Dodam tylko, że klima to też pompa ciepła, tylko że powietrze-powietrze, ale kosztuje ponad 3 razy mniej od PC powietrze-woda o zbliżonych parametrach.
Jak sobie liczę
@Zarzutkkake: technologie pomp ciepła nie zrobiły zbyt dużego postępu.
Trochę bajerów doszło, ale to nie jest tak że co generacja to lepsza wydajność czy coś.
Doszły inwertery, EVI, R32.
Ale zmiana jest taka sama mniej więcej jak w klimatyzacjach domowych .
@Zarzutkkake: Jak nie straszne ci zabawy z własnym sterowaniem to pomyśl o przeróbce klimy na PC.
Trzeba dołożyć grzałkę tacy i karteru. I oszukać czujnik temperatury. Koszty to poniżej 50% tego co biorą za urządzenie co od razu nazywa się PC.

Ale jak masz możliwość to idź w gruntową. To jest najlepsze rozwiązanie, stałość COP jest ogromną zaletą.

Ja właśnie teraz siedzę na robieniu próżni w takiej przerobionej klimie.
Pobierz bambus94 - @Zarzutkkake: Jak nie straszne ci zabawy z własnym sterowaniem to pomyśl o...
źródło: comment_16714685281OfPRe9m8mB7bxBeHaPQr4.jpg
tylko że w nowym domu od razu chcę iść w ogrzewanie elektyczne, grzejniki ścienne


@bdg-bro: pełno takich na forach co już w trakcie sezonu zmieniali to ;) To jest wersja tylko dla mega bogatych gości. Lepiej wycofaj się z pomysłu póki możesz.

Jak sobie liczę koszty, to różnica ceny w zużyciu prądu przez pompę ciepła (optymistycznie 3x mniej) w porównaniu do grzania prądem 1:1 to ponad 8-10 lat w nowym budownictwie
@mirekwirek na razie chcieliśmy zrobić wszystko w środku, a na końcu zająć sie ociepleniem, które nastąpi jakoś na lato. Styropian poszedł troche w dół, mam już zamówiony grafitowy z jakąś dobrą lambdą cokolwiek to znaczy i 15cm grubości.

@Bad_Wolf do wykorzystania pas 20m długości i 4m szerokości z boku domu oraz za domem 6m szerokości i 11m długości. Jeśli chodzi o grunt to glina. 1,5m szpilki szestnastki i mam poniżej 10ohm więc
@Zarzutkkake: Pieniądze, jakie wydajesz na ogrzewanie, to de facto pieniądze, jakie wydajesz na to, co ucieka ci przez okna, sciany, dach, wentylację itp. Całe ciepło uciekające przez wszystkie nieszczelności, nie zaizolowane przegrody to pieniądze spierdzielające z domu i ulatujące do atmosfery. Zakładając, że dałoby się zbudować idealny dom-termos, to nie wydawał byś na ogrzewanie nic - po prostu dom nagrzany w lecie trzymałby w swoim wnętrzu ciepło przez całą zimę. Oczywiście
@Zarzutkkake: O zaletach gruntowych napisano już chyba wszystko, to ja napiszę o 'wadzie'. W moim przypadku pompa gruntowa ma COP na CO na poziomie 5,1. W przypadku CWU to jest może 2,5. W skali roku CO to zaledwie 2/3 zużycia przez moją pompę, 1/3 zużycia to CWU. To dość mocno zaniża sCOP dla całego systemu. W przypadku powietrznej pompy w okresie od marca do października COP na CWU jest taki sam