Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
- 0
Pamiętam jak dziadek opowiadał o swojej zabawie z dzieciństwa: dziesiątka dzieciaków stawała w szeregu i chwytała się za ręce. Pierwszy brał drut i wsadzał go do kontaktu. Podobno wszyscy "czuli prąd" ale tylko ostatni, najdalej od kontaktu zostawał "odrzucony" przez porażenie. Na jakiej zasadzie to mogło działać? Wydaje mi się że robilii ze swoich ciał kilka połączonych kaskadowo dzielników napięcia, tylko czy wtedy to nie ten pierwszy powinien oberwać największym prądem? #
- 2
Mirki,
Mam w domu starszą instalację elektryczną dwużyłową.
Wszystkie gniazdka mam zerowane w sposób odwrotny jak na zdjęciu poniżej.
Czyli mostek mam z neutralnego do ochronnego.
Czy tak jest ok? Czy muszę to wszystko przerabiać? Jakie są konsekwencje zrobienia tego odwrotnie?
#elektronika #elektryka #remontujzwykopem
Mam w domu starszą instalację elektryczną dwużyłową.
Wszystkie gniazdka mam zerowane w sposób odwrotny jak na zdjęciu poniżej.
Czyli mostek mam z neutralnego do ochronnego.
Czy tak jest ok? Czy muszę to wszystko przerabiać? Jakie są konsekwencje zrobienia tego odwrotnie?
#elektronika #elektryka #remontujzwykopem
źródło: comment_1669754141IIZELAOGM9ruvBhg474TRs.jpg
PobierzJakie są konsekwencje zrobienia tego odwrotnie?
@MlLF: jak się upali ten króciutki kabelek to nie będziesz wiedział, że nie masz uziemienia, jedyna różnica.
- 15
Hej, rozpoczynam remont w mieszkaniu deweloperskim. W kuchni mam obwód oddzielny na indukcję, oddzielny na zmywarkę i ogólnie do gniazdek w kuchni. Pytanie, czy piekarnik podpina się pod indukcję czy lepiej do gniazdka? Wykonawca twierdzi że indukcja to 2 fazy, jedna zostaje wolna i tam lepiej piekarnik. bo do gniazdka jak pójdzie piekarnik, czajnik i mikrofala to lepiej żeby piekarnik był oddzielnie, tzn na tej wolnej fazie. Czy tak będzie ok i
Skąd ty masz tyle pieniędzy na prąd
- 3
@niemodnie: dobrze Ci mówi, będziesz miał piekarnik na osobnym obwodzie.
Do skrzynki prądowej wchodzi kabel 16 mm², przechodzi przez bezpieczniki i później również wychodzi w dwa różne miejsca kabel 16 mm². Otwory w bezpiecznikach są tak małe że ciężko jest włożyć kabel 16 mm² i jednocześnie przejść kablem 16 mm² na kolejny bezpiecznik. Czy mogę zainstalować na szynie taką skrzynkę i stamtąd rozdzielić kabel na bezpieczniki?
https://vcx.com.pl/produkt/vcx-blok-rozdzielczy-407/
#elektryka
https://vcx.com.pl/produkt/vcx-blok-rozdzielczy-407/
#elektryka
źródło: comment_1669740938cJQqlapphrHvlBUHhGu28d.jpg
Pobierz@Smiejsiezzycia: nowe rozdzielnice widzę że wszyscy robią na blokach rozdzielczych i to jest wygodny sposób, można łatwo dokonywać modyfikacji w późniejszym terminie. Dwa druty pod jeden zacisk to różnie bywa ze stykiem, lepsza jest linka i podwójna tulejka natomiast jeśli zajdzie potrzeba przeróbki połączonych linek to już jest problem.
@Smiejsiezzycia: one są zbudowane tak że się chowają, nie wystają tak jak bezpieczniki, nawet można nad tym zaślepkę dać białą
https://youtu.be/L8DoP_epDgE?t=589
https://youtu.be/L8DoP_epDgE?t=589
Ejejej niteczki #elektryka
Nie znam duńskiego/szwedzkiego czybskád tam Hagera jest, ale czy ta różnicówka jest strzelona? Ta po lewej?
Wywalą go i niepokoi mnie żółty pasek. Nie cholery na stronie nie umiem znaleźć opisu.
#kiciochpyta
Edit: fehler znaczy feler pewnie
Nie znam duńskiego/szwedzkiego czybskád tam Hagera jest, ale czy ta różnicówka jest strzelona? Ta po lewej?
Wywalą go i niepokoi mnie żółty pasek. Nie cholery na stronie nie umiem znaleźć opisu.
#kiciochpyta
Edit: fehler znaczy feler pewnie
źródło: comment_166971080081qanRCKS5SSZBHFtGVRTx.jpg
Pobierz- 1
@krytyk__wartosciujacy: żółte oznacza że sam zadziałał a nie ktoś go ręcznie wyłączył
@krytyk__wartosciujacy: albo nadal gdzieś jest zwarcie do PE, albo jest uszkodzony. Trzeba by odłączyć obwód wyjściowy (N także) od rcbo i wtedy zobaczyć czy da radę go podnieść.
Dostałem używany subwoofer bez zasilacza. Wtyk do sprzętu to upośledzona ósemka - jedno oczko jest okrągłe a drugie trzy boki ma proste (polaryzowany wtyk). Mam kabel zasilający do innego sprzętu - amerykański z odpowiednim wtykiem a wtyczka amerykańska do gniazdka.
Na kablu jest oznaczenie 125V i 7A.
Na subwooferze 60W. Można podpiąć do sieci 100-230V.
Cyz kabel / subwoofer się spali? Moim zdaniem 125A*7A > 60W, ale nie wiem czy polskie napięcie 230V może
Na kablu jest oznaczenie 125V i 7A.
Na subwooferze 60W. Można podpiąć do sieci 100-230V.
Cyz kabel / subwoofer się spali? Moim zdaniem 125A*7A > 60W, ale nie wiem czy polskie napięcie 230V może
Wtyk do sprzętu to upośledzona ósemka - jedno oczko jest okrągłe a drugie trzy boki ma proste
@MachiavelliTan: do tych gniazdek pasuje też zwykła 8.
ale nie wiem czy polskie napięcie 230V może tu coś zmienić.
@MachiavelliTan: na 120V może być cieńsza izolacja, niezbyt odpowiednia do europejskiego napięcia.
- 0
Gdzie w #warszawa mogę dostać takie szybkozłączki? Potrzebuję parę sztuk, a na allegro zapłacę 10x tyle za wysyłkę.
#samochody #elektryka #elektrykasamochodowa
#samochody #elektryka #elektrykasamochodowa
źródło: comment_1669665106THeI6hoyO4xbXYNSOPOtfY.jpg
Pobierz- 4
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
Miraski, jak wygląda wejście do zawodu obecnie? Mamy Mireczka, lat 30 i zdecydował się, że będzie teraz elektrykiem. Znalazł robotę jako pomocnik (albo zaczyna wysyłać CV) i teraz powinien (bo jest to mądrzejsze):
a) pójść do policealnej na Technika Elektryka
b) nie marnować weekendów przez połtora roku bo wystarczy zrobić SEPa (bedąc świadomym, że zmieniły się zasady kwalifikacji i w teorii trzeba pracować przy prądzie)
c) najlepiej zrobić a i b
Prośba jeszcze o krótkie uzasadnienie
a) pójść do policealnej na Technika Elektryka
b) nie marnować weekendów przez połtora roku bo wystarczy zrobić SEPa (bedąc świadomym, że zmieniły się zasady kwalifikacji i w teorii trzeba pracować przy prądzie)
c) najlepiej zrobić a i b
Prośba jeszcze o krótkie uzasadnienie
@Ularadarowiec najlepiej to iść robić jako pomocnik. I to nie w jednej firmie bo co firma to inny styl pracy. Ja przerobiłem z 4 firmy.
Zrobienie uprawnień na pałę to nic dobrego - kumpel na każdej robocie dzwoni z zapytaniem. Co z tego, że ma dozór jak wypełnia dokumenty i nie wie co oznaczają poszczególne tabelki i cyfry na nich. Po roku nauki można samemu rozdzielnie złożyć.
Zrobienie uprawnień na pałę to nic dobrego - kumpel na każdej robocie dzwoni z zapytaniem. Co z tego, że ma dozór jak wypełnia dokumenty i nie wie co oznaczają poszczególne tabelki i cyfry na nich. Po roku nauki można samemu rozdzielnie złożyć.
@Ularadarowiec w szkole sie nie nauczysz tego co na praktykach to raz a dwa nawet jak szkoła nauczy to jest to samo co w całej ścieżce nauki czyli wiedza o pantofelku jest mi nieprzydatna do dzisiaj.
Jeśli chodzi o uprawnienia to jest różnie. Sam złapałem robotę w DE. Niemiec widzi jak robimy, kierownika nie ma na budowie bo nie musi sie martwić a moje uprawnienia chciał tylko zobaczyć. Pod wszystkim on
Jeśli chodzi o uprawnienia to jest różnie. Sam złapałem robotę w DE. Niemiec widzi jak robimy, kierownika nie ma na budowie bo nie musi sie martwić a moje uprawnienia chciał tylko zobaczyć. Pod wszystkim on
Mirki, czy ten agregat będzie ok do podpięcia do domu w razie awarii prądu? Rodzice mieszkają na zadupiu i bywają przerwy w dostępie prądu. Mają przyłącze do podpięcia agregatora, ale nie wiem czy ten akurat będzie dobry:
https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-karcher-pgg-6-1-5-5-kw-avr-12559016017
#kiciochpyta #elektryka #elektrykapradnietyka #pytanie
https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-karcher-pgg-6-1-5-5-kw-avr-12559016017
#kiciochpyta #elektryka #elektrykapradnietyka #pytanie
- 1
@Boomerando:
Tylko pamiętaj o odpowiedniej infrastrukturze jeśli będzie podłączany pod standardową instalację (odłączanie od sieci w momencie przełączenia na agregat, bo możesz usmażyć jakiegoś energetyka na słupie :P).
Tylko pamiętaj o odpowiedniej infrastrukturze jeśli będzie podłączany pod standardową instalację (odłączanie od sieci w momencie przełączenia na agregat, bo możesz usmażyć jakiegoś energetyka na słupie :P).
- 1
@Boomerando:
A, to spoko =)
A, to spoko =)
Hej, chciałbym kupić jakieś tanie smart gniazdko ale nie używam routera. Mam duży pakiet na telefonie i jeśli korzystam z laptopa udostępniam internet z telefonu. Czy jest możliwe sterowanie takiego gniazdka z telefonu w takim przypadku? Również gdy nie udostępniam połączenia?
#pytanie #elektronika #informatyka #it #mieszkanie #elektryka
#pytanie #elektronika #informatyka #it #mieszkanie #elektryka
- 1
@cotozazycie: nie
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 0
@cotozazycie: sonoff basic rf
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@butthead: ja jestem już stary ale się nie dziwie, gdzie miał zobaczyć takie bezpieczniki jak nigdzie już takich nie zakładają od dobrych dwudziestu lat albo więcej?
@DzikiChleb tego się nie wymienia tylko się środek otwiera, wysypuje piasek i wkłada tam drut lub gwoździa ( ͡º ͜ʖ͡º)
#elektryka
Zjaralo się w grzejniku elektrycznym takie coś, o jest zapewne zabezpieczeniem termicznym, odpadnieta blaszka styku sugeruje że być może jakimś bimetalicznym Ktoś kojarzy pod jaka nazwa tego szukać i gdzie? Oczywiście zwarcie drutem powoduje e grzejnik działa :-) ale jak widać lepiej żeby tam było.
Zjaralo się w grzejniku elektrycznym takie coś, o jest zapewne zabezpieczeniem termicznym, odpadnieta blaszka styku sugeruje że być może jakimś bimetalicznym Ktoś kojarzy pod jaka nazwa tego szukać i gdzie? Oczywiście zwarcie drutem powoduje e grzejnik działa :-) ale jak widać lepiej żeby tam było.
źródło: comment_16696262112g7ytSG1ObEYj0Zzdp4RRt.jpg
Pobierz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 1
@ZaQ_1: tam jest chyba 350 stopni
@pigoku: zostaje wstawić coś takiego https://allegro.pl/oferta/termostat-bimetaliczny-ksd301-10a-250v-220c-nc-11846757318 w obudowie będzie się dłużej nagrzewać, dość trudno cos identycznego dobrać
@pigoku: zostaje wstawić coś takiego https://allegro.pl/oferta/termostat-bimetaliczny-ksd301-10a-250v-220c-nc-11846757318 w obudowie będzie się dłużej nagrzewać, dość trudno cos identycznego dobrać
Mam 5 halogenów (z gwintem gu5.3) w łazience i tyle samo w przedpokoju. Chcę zmienić je na ledy o mocy, odpowiednio (w przeliczeniu na stare ;), 50 i 30 watów. Jaką firmę wybrać i czy zmienić przy okazji gwint na inny?
#oswietlenie #elektryka
#oswietlenie #elektryka
Ile teraz kosztuje za sztukę demontaż i montaż nowego osprzętu elektrycznego gniazda, włączniki, ramki itd.
Mam około 100punktów do wymiany.
Chodzi o demontaż starych gniazdek i włączników i montaż nowych.
Lokalizacja miasto wojewódzkie.
#elektryka #pytanie #pytaniedoeksperta #remontujzwykopem #remont
Mam około 100punktów do wymiany.
Chodzi o demontaż starych gniazdek i włączników i montaż nowych.
Lokalizacja miasto wojewódzkie.
#elektryka #pytanie #pytaniedoeksperta #remontujzwykopem #remont
@krzychummm: Sam montaż wychodzi około 14zł netto za punkt, z demontażem niech będzie z 15 - 16zł bo wago już i tak założone więc szybka robota. Przy 100pkt to 15zł można spokojnie wziac. Z fakturką drożej.
- 2
@Zarzutkkake: nie rozpędzaj się tak, op nie dał danych. Może to jeszcze instalacje na aluminium, a Ty już wyjeżdżasz, że wago pozakładane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#elektryka #pytaniedoeksperta
Mam pytanie, może głupie no ale - mam dwie lampy, żyrandol i stojącą:
1) Stojąca - w kloszu przy gwincie napisane jest MAX 57W
2) Żyrandol - w kloszy przy gwincie napisane jest MAX 60W
Obecne żarówki są dość słabe i w pokoju mam bardzo ciemno, dlatego chciałem wymienić na coś mocniejszego, czy mogę wstawić którąś z wklejonych? Jak tam jest 13W LED ~~ około 100W tradycyjne to którą wartość
Mam pytanie, może głupie no ale - mam dwie lampy, żyrandol i stojącą:
1) Stojąca - w kloszu przy gwincie napisane jest MAX 57W
2) Żyrandol - w kloszy przy gwincie napisane jest MAX 60W
Obecne żarówki są dość słabe i w pokoju mam bardzo ciemno, dlatego chciałem wymienić na coś mocniejszego, czy mogę wstawić którąś z wklejonych? Jak tam jest 13W LED ~~ około 100W tradycyjne to którą wartość
źródło: comment_1669553588u9Y1kssweSD4N2npmHSSqu.jpg
Pobierz- 4
@mmartymcfly: 13w okej. Podana moc dotyczy mocy cieplnej, jaką jest w stanie wytrzymać klosz.
Komentarz usunięty przez autora
Dlaczego ten facet jest tak ubrany, dlaczego drugi trzyma go na kiju i co po co on kręci tym przełącznikiem?
#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #elektryka #pytanie
#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #elektryka #pytanie

@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: rozłącza prąd. Kombinezon jest po to by go odizolować od potencjalnego łuku, hak by od tego łuku odciągnąć
@niepowtarzalny-dwa: żeby uniknąć jebnięcia przez taki łuk.

Przy wejściu głównym mam domofon i drzwi otwierane są za pomocą tzw pastylki lub przyciskiem z domofonu. Chciałem się dowiedzieć czy dałoby radę otwierać te drzwi zdalnie? W domofonie w domu idzie napewno dwa przewody jeden zasilanie a drugi który daje napięcie na zamek do drzwi. Czy można by było ten przewód dający napięcie na zamek zrobic podwójnie? W sensie jeden by szedł do przycisku na słuchawce a drugi do np. przełącznika
- 0
@RopuchYtong Kurcze myślałem to prościej rozwiązać. Nie wiem czy się uda. Tak czy inaczej dzięki :)
@RadiOBagdaD: A jak chcesz to prościej rozwiązać? Tak z ciekawości.
- 1
Szczerze, nawet nie wiem jak to skomentować.
Wiele urządzeń który posiada teraz colinfurze, sam korzystałem w rzeczywistości, nawet Laser, gdzie nawet sam dawny szef czasami prosił mię o pomoc, ponieważ dość szybko ogarnąłem jak to działa, ustawienie mocy lasera (w naszym przypadku maks był 40W) czy po prostu zbudowanie modelu, naprawdę fajna zabawa, jeszcze mi płacili za to :3
Więc nie do końca zaskakują mię nowe maszyny colinfurze, ale ile musiał wydać
Wiele urządzeń który posiada teraz colinfurze, sam korzystałem w rzeczywistości, nawet Laser, gdzie nawet sam dawny szef czasami prosił mię o pomoc, ponieważ dość szybko ogarnąłem jak to działa, ustawienie mocy lasera (w naszym przypadku maks był 40W) czy po prostu zbudowanie modelu, naprawdę fajna zabawa, jeszcze mi płacili za to :3
Więc nie do końca zaskakują mię nowe maszyny colinfurze, ale ile musiał wydać
































Hej, mam pytanie. W domu u teściów mam instalacje dwu żyłową(stare budownictwo). Czy bez zerowania gniazdka, jest sens dawać różnicówke na gniazdko, do tego listwę antyoezepieciową, żeby zabezpieczyć komputer? Czy zerowanie gniazdka (mostek na N) jest obowiązkowy?
@Bos1san: RCD nie jest od ochrony urzadzen. Ma chronic Ciebie.
Od przepiecien sa inne zabezpieczenia :)