#elektryka #elektronika
Hej, mam pytanie. W domu u teściów mam instalacje dwu żyłową(stare budownictwo). Czy bez zerowania gniazdka, jest sens dawać różnicówke na gniazdko, do tego listwę antyoezepieciową, żeby zabezpieczyć komputer? Czy zerowanie gniazdka (mostek na N) jest obowiązkowy?
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dowiedziałem się w sumie o tym ostatnio. Mam podłączone ps5, tv i soundbara w takim gniazdku i działa wszystko Dobrze(dopóki nie pójdzie spięcie i się nie spali?) Jak podłącze komputer to w najlepszym wypadku pójdzie mi zasilacz?


@Bos1san: RCD nie jest od ochrony urzadzen. Ma chronic Ciebie.

Od przepiecien sa inne zabezpieczenia :)
  • Odpowiedz
Pamiętam jak dziadek opowiadał o swojej zabawie z dzieciństwa: dziesiątka dzieciaków stawała w szeregu i chwytała się za ręce. Pierwszy brał drut i wsadzał go do kontaktu. Podobno wszyscy "czuli prąd" ale tylko ostatni, najdalej od kontaktu zostawał "odrzucony" przez porażenie. Na jakiej zasadzie to mogło działać? Wydaje mi się że robilii ze swoich ciał kilka połączonych kaskadowo dzielników napięcia, tylko czy wtedy to nie ten pierwszy powinien oberwać największym prądem? #
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki,
Mam w domu starszą instalację elektryczną dwużyłową.
Wszystkie gniazdka mam zerowane w sposób odwrotny jak na zdjęciu poniżej.
Czyli mostek mam z neutralnego do ochronnego.
Czy tak jest ok? Czy muszę to wszystko przerabiać? Jakie są konsekwencje zrobienia tego odwrotnie?

#elektronika #elektryka #remontujzwykopem
MlLF - Mirki,
Mam w domu starszą instalację elektryczną dwużyłową.
Wszystkie gniazd...

źródło: comment_1669754141IIZELAOGM9ruvBhg474TRs.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej, rozpoczynam remont w mieszkaniu deweloperskim. W kuchni mam obwód oddzielny na indukcję, oddzielny na zmywarkę i ogólnie do gniazdek w kuchni. Pytanie, czy piekarnik podpina się pod indukcję czy lepiej do gniazdka? Wykonawca twierdzi że indukcja to 2 fazy, jedna zostaje wolna i tam lepiej piekarnik. bo do gniazdka jak pójdzie piekarnik, czajnik i mikrofala to lepiej żeby piekarnik był oddzielnie, tzn na tej wolnej fazie. Czy tak będzie ok i
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Do skrzynki prądowej wchodzi kabel 16 mm², przechodzi przez bezpieczniki i później również wychodzi w dwa różne miejsca kabel 16 mm². Otwory w bezpiecznikach są tak małe że ciężko jest włożyć kabel 16 mm² i jednocześnie przejść kablem 16 mm² na kolejny bezpiecznik. Czy mogę zainstalować na szynie taką skrzynkę i stamtąd rozdzielić kabel na bezpieczniki?
https://vcx.com.pl/produkt/vcx-blok-rozdzielczy-407/
#elektryka
Smiejsiezzycia - Do skrzynki prądowej wchodzi kabel 16 mm², przechodzi przez bezpiecz...

źródło: comment_1669740938cJQqlapphrHvlBUHhGu28d.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Smiejsiezzycia: nowe rozdzielnice widzę że wszyscy robią na blokach rozdzielczych i to jest wygodny sposób, można łatwo dokonywać modyfikacji w późniejszym terminie. Dwa druty pod jeden zacisk to różnie bywa ze stykiem, lepsza jest linka i podwójna tulejka natomiast jeśli zajdzie potrzeba przeróbki połączonych linek to już jest problem.
  • Odpowiedz
Dostałem używany subwoofer bez zasilacza. Wtyk do sprzętu to upośledzona ósemka - jedno oczko jest okrągłe a drugie trzy boki ma proste (polaryzowany wtyk). Mam kabel zasilający do innego sprzętu - amerykański z odpowiednim wtykiem a wtyczka amerykańska do gniazdka.

Na kablu jest oznaczenie 125V i 7A.
Na subwooferze 60W. Można podpiąć do sieci 100-230V.

Cyz kabel / subwoofer się spali? Moim zdaniem 125A*7A > 60W, ale nie wiem czy polskie napięcie 230V może
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miraski, jak wygląda wejście do zawodu obecnie? Mamy Mireczka, lat 30 i zdecydował się, że będzie teraz elektrykiem. Znalazł robotę jako pomocnik (albo zaczyna wysyłać CV) i teraz powinien (bo jest to mądrzejsze):
a) pójść do policealnej na Technika Elektryka
b) nie marnować weekendów przez połtora roku bo wystarczy zrobić SEPa (bedąc świadomym, że zmieniły się zasady kwalifikacji i w teorii trzeba pracować przy prądzie)
c) najlepiej zrobić a i b

Prośba jeszcze o krótkie uzasadnienie
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ularadarowiec najlepiej to iść robić jako pomocnik. I to nie w jednej firmie bo co firma to inny styl pracy. Ja przerobiłem z 4 firmy.
Zrobienie uprawnień na pałę to nic dobrego - kumpel na każdej robocie dzwoni z zapytaniem. Co z tego, że ma dozór jak wypełnia dokumenty i nie wie co oznaczają poszczególne tabelki i cyfry na nich. Po roku nauki można samemu rozdzielnie złożyć.
  • Odpowiedz
@Ularadarowiec w szkole sie nie nauczysz tego co na praktykach to raz a dwa nawet jak szkoła nauczy to jest to samo co w całej ścieżce nauki czyli wiedza o pantofelku jest mi nieprzydatna do dzisiaj.
Jeśli chodzi o uprawnienia to jest różnie. Sam złapałem robotę w DE. Niemiec widzi jak robimy, kierownika nie ma na budowie bo nie musi sie martwić a moje uprawnienia chciał tylko zobaczyć. Pod wszystkim on
  • Odpowiedz
@Boomerando:
Tylko pamiętaj o odpowiedniej infrastrukturze jeśli będzie podłączany pod standardową instalację (odłączanie od sieci w momencie przełączenia na agregat, bo możesz usmażyć jakiegoś energetyka na słupie :P).
  • Odpowiedz
Hej, chciałbym kupić jakieś tanie smart gniazdko ale nie używam routera. Mam duży pakiet na telefonie i jeśli korzystam z laptopa udostępniam internet z telefonu. Czy jest możliwe sterowanie takiego gniazdka z telefonu w takim przypadku? Również gdy nie udostępniam połączenia?

#pytanie #elektronika #informatyka #it #mieszkanie #elektryka
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#elektryka
Zjaralo się w grzejniku elektrycznym takie coś, o jest zapewne zabezpieczeniem termicznym, odpadnieta blaszka styku sugeruje że być może jakimś bimetalicznym Ktoś kojarzy pod jaka nazwa tego szukać i gdzie? Oczywiście zwarcie drutem powoduje e grzejnik działa :-) ale jak widać lepiej żeby tam było.
pigoku - #elektryka 
Zjaralo się w grzejniku elektrycznym takie coś, o jest zapewne z...

źródło: comment_16696262112g7ytSG1ObEYj0Zzdp4RRt.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam 5 halogenów (z gwintem gu5.3) w łazience i tyle samo w przedpokoju. Chcę zmienić je na ledy o mocy, odpowiednio (w przeliczeniu na stare ;), 50 i 30 watów. Jaką firmę wybrać i czy zmienić przy okazji gwint na inny?

#oswietlenie #elektryka
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@krzychummm: Sam montaż wychodzi około 14zł netto za punkt, z demontażem niech będzie z 15 - 16zł bo wago już i tak założone więc szybka robota. Przy 100pkt to 15zł można spokojnie wziac. Z fakturką drożej.
  • Odpowiedz
#elektryka #pytaniedoeksperta
Mam pytanie, może głupie no ale - mam dwie lampy, żyrandol i stojącą:
1) Stojąca - w kloszu przy gwincie napisane jest MAX 57W
2) Żyrandol - w kloszy przy gwincie napisane jest MAX 60W

Obecne żarówki są dość słabe i w pokoju mam bardzo ciemno, dlatego chciałem wymienić na coś mocniejszego, czy mogę wstawić którąś z wklejonych? Jak tam jest 13W LED ~~ około 100W tradycyjne to którą wartość
mmartymcfly - #elektryka #pytaniedoeksperta
Mam pytanie, może głupie no ale - mam dw...

źródło: comment_1669553588u9Y1kssweSD4N2npmHSSqu.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przy wejściu głównym mam domofon i drzwi otwierane są za pomocą tzw pastylki lub przyciskiem z domofonu. Chciałem się dowiedzieć czy dałoby radę otwierać te drzwi zdalnie? W domofonie w domu idzie napewno dwa przewody jeden zasilanie a drugi który daje napięcie na zamek do drzwi. Czy można by było ten przewód dający napięcie na zamek zrobic podwójnie? W sensie jeden by szedł do przycisku na słuchawce a drugi do np. przełącznika
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Szczerze, nawet nie wiem jak to skomentować.

Wiele urządzeń który posiada teraz colinfurze, sam korzystałem w rzeczywistości, nawet Laser, gdzie nawet sam dawny szef czasami prosił mię o pomoc, ponieważ dość szybko ogarnąłem jak to działa, ustawienie mocy lasera (w naszym przypadku maks był 40W) czy po prostu zbudowanie modelu, naprawdę fajna zabawa, jeszcze mi płacili za to :3

Więc nie do końca zaskakują mię nowe maszyny colinfurze, ale ile musiał wydać
aptitude - Szczerze, nawet nie wiem jak to skomentować. 

Wiele urządzeń który posi...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach