Wpis z mikrobloga

Nawet za 130 pln buty robocze potrafia byc dobre :P

Dowiedzialem sie jak wsadzilem lape prosto na 230V i odkrecajac srube nic nie poczulem (dopoki lokciem nie dotknalem obudowy szafy - wtedy sie kaplem ze se nie wylaczylem napiecia :P)

Dziwne tylko jest to ze te buty przechodza test ESD :PP

#bhp #pracbaza #elektryka #gownowpis
  • 12
te buty przechodza test ESD


@gorzki99: Miałem to samo, odkręciłęm kiedyś śrubkę w zasilaczu będącą pod 230V, trzymając za metalową część śrubokrętu, będąc w butach ESD ( )

Ale podłoga już nie była ESD. Poza tym, takie buty mają opór rzędu megaohmów - dość, by ładunek statyczny się nie zbierał, a zarazem aby zbyt łatwo w nich nie zginąć.
dlaczego by miały nie przejść testu ESD?


@slavkowsky: Wydawalo mi sie ze nie moga byc zbytnimi izolatorami zebys nie zbieral ladunku ktory mozesz pote na jakims urzadzeniu "zostawic"

Raz na jednej fabryce (jak jeszcze nie wiedzialem ze przechodza test-myslalem ze nie) caly tydzien dostawalem takie paski ktore przyklejales do podeszwy i wsadzales za skarpete.

Stawales na takim stanowisku i mierzylo przejscie miedzy butami. Dzieki paskom bylo ok.

Potem sie okazalo ze
a zarazem aby zbyt łatwo w nich nie zginąć.


@MuojemuKuotu: OK zgoda. Ale mnie dziwi to ze nie czulem totalnie nic. Zadnego mrowienia. Dopiero jak sie lokciem otarlem o obudowe to cos w okolicach moze 30V poczulem.
To włóż pomiędzy łokieć a szafę jeszcze rezystor 1Mohm (buty ESD). Nadal poczujesz 30V? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@MuojemuKuotu: :D

Jedno doswiadczenie na raz (chociaz tu nie trzeba doswiadczenia - wystarczy policzyc)
Dalej wisi mi doswiadczenie z kablem pod napieciem wlozonym do miski z woda i wsadzeniem palca :PP