@maks112: Szklana kula mi sie zepsula :P

A tak na serio to znajdz se na necie ta spawarke co chcesz i sprawdz w dokumentacji ile pradu pobiera (nie jest wazne ile daje) i bedziesz wszystko wiedzial.
  • Odpowiedz
Jak najlepiej w dzisiejszych czasach uczyć się angielskiego? Mam w rozumieniu i czytaniu mniej więcej B2 a w mówieniu A1. Chce osiągnąć conaimniej B2 a max to C1 w mowie i piśmie.
Jakieś lekcje prywatne online z native speakerami? W ogóle to branża techniczna mnie interesuje. Elektryka budowlanka maszyny.

#angielski #naukajezykow #elektryka
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#elektryka #projektowanie #architektura

Pytanie do projektantów instalacji elektrycznych, ile obecnie bierzecie za projekt domku jednorodzinnego? Standardowy PB/PT, instalacje gniazdowe, oświetlenie, odgromówka, podstawowe IT/RTV, bez alarmówki i kamer.

Ewentualnie drodzy architekci, ile biorą od Was projektanci elektryki za projekt.

Robię na codzień większą kubaturę, ostatnio domek robiłem z 4 lata temu.
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ostatnio jak rzuciłem 800zł za PT do PB, to okazałem się stanowczo za drogi.


@kozi966: Jakiś domek z katalogu czy bardziej indywidualny projekt?
Domki rzadko robię, a jeśli już to przy współpracy z architektem, który akurat lubuje się w indywidualnych projektach domów dość dużych metrażowo, więc za PT + jakieś pierdoły do PAB da się czasem zgarnąć z 1,5-1,8k brutto i nie ma marudzenia. Sztampowe projekty to wiadomo - najchętniej
  • Odpowiedz
@michcio: Typówki głównie. Indywidualne to może i by dało radę się poszarpać ale jak inwestor widzi kwotę na 25k+ za całą dokumentację to i tak zaczyna się skrawanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Z tego tytułu wolę jednak drobne przemysłówki.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#elektryka
YKY 3x 2.5 w ziemi. Wiem że niezgodnie ze sztuką ale mam pod ręką i myślę czy zda egzamin jeśli puszczę go w rurze kanalizacyjnej 50mm, płytko zakopany, odległość całe 13 metrów. Ktoś się wypowie czemu tego nie powinienem robić? Jeździć tam nic nie będzie po nim oczywiście. Jest jakiś ekspert?

#budowa #budowadomu
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mimo umieszczenia w rurce?


@Jemigrant: a myślisz, że tam woda z powietrza nie będzie się skraplać?

rozumiem, jakbyś miał tego 1000m i gotową rurę i kupiony przewód ale ty się zastanawiasz czy rypnąć fuszerę za ~100PLN
  • Odpowiedz
Siemaneczko, chciałbym zbudować sobie maszynkę do cięcia styropianu na drucie oporowym. Szukam jakiegoś fajnego zasilacza - nie z czarnej listy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Potrzebuje jakoś 12V 5 A więc w teorii laboratoryjny byłby spoko, ale nie mam, a sprawdzony trochę kosztuje, a chciałbym coś taniego.

Najlepiej jakby miał jeszcze regulacje napięcia i nie był bydlakiem :D
#elektronika #elektryka
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Lukasq: itam się nie da, wszystko się da, zoba moją maszynę do półautomatycznej produkcji trapezokształtnych wstawek do docieplania skosów. Maszynka produkowała dwie sztangi naraz, a widoczny na zdjęciu młotek nie znalazł się tam przypadkiem, tylko pełnił bardzo istotną dla działania urządzenia funkcję :)
Leżąca na stole resztka tarczy do cięcia zresztą też nie leży tam przypadkiem, też jej obecność jest przemyślana i zaplanowana.
Jarek_P - @Lukasq: itam się nie da, wszystko się da, zoba moją maszynę do półautomaty...

źródło: comment_1672737125fgkBqpxhgm79WXzT587WdZ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Czy mozna bez obaw wyłączać zasilanie w rozdzielnicy całego wynajmowanego mieszkania przy każdym wyjściu? Wyłącznikiem, który wyłącza wszystkie fazy naraz. Nie ma tam piecyka gazowego i innych urządzeń które muszą być zasilane. Wychodzę codziennie na większość dnia.
Byłbym jakoś spokojniejszy na wypadek zwarcia itp.

#mieszkanie #wynajem #elektryka #elektrotechnika #pytanie
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Kupiłem mamie radyjko do kuchni za 40 zł. Pokrętłem ściszania, przekręcając do końca wyłącza się radio - potencjometr z wyłącznikiem. Problem polega na tym, że nie da się mocno ściszyć, żeby sobie cicho grało w tle jak się gotuje bo kończy się zakres i się wyłącza.

Pomysł 1. Chciałem lekko spiłować ten różowy element na potencjometrze żeby później przerywał obwód i tym samym zwiększyć dolny zakres potencjometru. Niestety po przekręceniu do końca
Biszkop-T - Kupiłem mamie radyjko do kuchni za 40 zł. Pokrętłem ściszania, przekręcaj...

źródło: comment_1672597788lsOdVok5dEDvZNrjDtxK9Z.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

W sumie nie wie dlaczego


@Biszkop-T: bo tak się nie robi. To miało by sens przy naprawdę małym radyjku z małym głośniczkiem, jeśli byś chciał całkiem zmniejszyć zakres regulacji głośności, godząc się z utratą możliwości ustawienia "na głośno". Przy większym głośniku już nie ma sensu wcale, bo wymaga użycia opornika większej mocy i niepotrzebnie zmienia go w grzałkę.
Przesunięcie zakresu regulacji potencjometru przez dodanie mu opornika jest i eleganckie i
  • Odpowiedz
@SamBeliar chłopie to na prawde nie bawi. Chyba, że ktoś celowo zadaje jakieś durne pytanie rodem elektrody np o TDA7294 albo gdzie znaleźć EGR w pasacie b5 1.9tdi. @Biszkop-T zmierz rezystancje tego potencjometru i zastąp go delikatnie większym. Znajdź ewentualnie końcówkę mocy w tym radyjku i w nóżkę +in wepnij sie przez rezystor 1k, jak będzie za słabo to 10k albo więcej.
Albo przy tej mocy radia rezystor 10ohm 2W
  • Odpowiedz
@The_Don: dokładnie, połącz ze sobą osobno wszystkie kolory i później do kabla z sufitu. Ta lampa ma możliwość podłączenia do przełącznika z dwoma klawiszami a u Ciebie widocznie jest tylko jeden
  • Odpowiedz
Mirki, przy odłączaniu wtyczki wypadło gniazdko. Gdy chciałem je włożyć, zwarcie się zrobiło i wyskoczył bezpiecznik. W tym pokoju nie ma prądu i światła, sprzęty w kuchni chodzą, ale światła brak

#elektryka
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki chce dołożyć licznik pomiarowy przed moją pompą ciepła. Z racji ze mam bardzo mało miejsca a pomiar zajmuje 7miejsc muszę go umieścić pod aktualna skrzynka. Czy mogę przedłużyć przewody od 3 faz? W jaki sposób najlepiej? #elektryka
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ZikMiak trochę XD bo przy 10A to potrafi się to złącze zluzować, tj śrubki na gwincie jakby się odkręcały więc nawet przy dłuższej obciążalności trochę strach tego używać.
Do PC bym nie użył , trzech powodów:
Plastik topi się przy większym obciążeniu nawet 10A, drugie to przy mocniejszym dokręceniu potrafi pękać i strach użyć tego jako pewne połączenie a trzecie to nie wiem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Potrzebuje kupić kabel o długości 6-8m do podłączenia silnika 1.1kw 230v 10A czy 3x1.5 wystarczy czy lepiej wziąć 2.5mm2?
#silnik #warsztat #elektryka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, kupiłem najpierw taką taśmę LED:
300 LED 5050 SMD 5m
i pobiera ona równe 2A przy 12V, co daje 24W zamiast deklarowanych 72W (14W na metr). Stwierdziłem, że spróbuję z mocniejszą z dwa razy większą liczbą diód:
600 LED SMD2835 5m 1800lm/m 80W (16W/m)
i ona pobiera również 2.1A przy 12V.
O co chodzi? Tak ma być? Czemu pobierana moc jest 3x mniejsza od deklarowanej? Taśmy były kupione od różnych sprzedawców na allegro.
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Z0nk0: wrzuc linki do aukcji albo zdjecie tej tasmy, moze jest sterowana prądowo (CC) a nie napięciowo (CV) tzn. uzywasz niewlasciwego zasilacza

druga opcja jest taka, ze te moce to tylko chwyt marketingowy, ze to niby odpowiedniki mocy zarowek, bo 16 W na kawalku elastycznej tasmy to jest w pierun duzo ciepła

docelowo uzyj jakiegos zasilacza dedykowanego do led, bedzie mial lepsza sprawnosc rzedu 95% zamiast klasycznego komputerowego ktory ma
  • Odpowiedz
Coledzy, polećcie jakiś budżetowy ściagacz do izolacji.

Zaraz będę zabierał się za montaż gniazd, włączników w całym domu i niedobrze mi się robi na myśl o obieraniu kabli nożykiem.

Sprawdzałem dziś w Obi jakiegoś lux toolsa za około 30pln. Izolację zdjął, miał regulację długości ściąganej izolacji, ale 2 razy spróbowałem i za każdym razem na kawałku izolacji powyżej gołego drutu zostawiał nacięcie do drutu. Odpuściłem kupno i stąd moje pytanie.

#elektryka
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Myślałem o czymś w granicy 40 pln


@apaczacz: myślisz, że cena to z czego się bierze? Z tego właśnie jak działa. Za 40zł to bierz losowo ale nie narzekaj na jakość wykonania i działanie. Nie da się tego pożenić¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz