Tak mnie ostatnio naszło - jak rozmawiam z ludźmi w pracy, to owszem, narzekają na to, że wsio podrożało, że inflacja jest duża i kasa mniejsza, ale jak sami ujmują - no ale to podwyżka będzie i się wyrówna (co samo w sobie jest poniekąd prawdą w dłuższym okresie wynagrodzeń).

Zaskoczony tym wszystko zacząłem dopytywać, czy oni wiedzą co to inflacja -- i uśredniając kilkanaście odpowiedzi usłyszałem, że to ogólny wzrost poziomu
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej, @anhedoniamentalna

Do jakich wniosków doszedłeś, czego nowego się dowiedziałeś w temacie? Czy jesteś w stanie odpowiedzieć mi w jakiej walucie zamrozić 80k pln na około rok teraz ze związku z nadchodząca hiperinflacja? Często widzę Twoje wpisy, więc chyba masz już wyklarowaną wizję, co można by zrobić z kasą?

#inflacja #pieniadze #gielda #kryptowaluty #akcje #bitcoin #waluty #
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@anhedoniamentalna: ja długoterminowo w BTC oszczędzam, nie mam za dużego zaufania do walut fiducjarnych, bo praktycznie wszędzie nadrukowali na potęgę i ich wartość będzie dążyła do 0 (co nie zmienia faktu, że raczej PLN pierdyknie dużo szybciej niż USD).
  • Odpowiedz
Jest jakaś opcja na sprawdzenie online akcjonariuszy spółki akcyjnej (SA)? Choćby tych powyżej 5 albo 10%.
Chodzi mi o spółkę niepubliczną, nienotowaną na gpw.

Była niby dematerializacja akcji i wprowadzenie obowiązkowego rejestru akcjonariuszy, ale chyba nie przełożyło się to na łatwiejszy dostęp do danych.

Jeśli nie można tego sprawdzić wprost - jest opcja na znalezienie jakichś informacji w sprawozdaniu finansowym z KRS, albo jakimś monitorze sądowym?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Witam
W związku z nadchodząca dewaluacja złotego postanowiłem sprzedać polski zloty
I tu pytanie - na jakiej walucie stracę najmniej w pół roku? Na euro i dolarze są zbyt duże wahania, co myślicie tak szczerze o Koronie Szwedzkiej i koronie norweskiej, ewentualnie juanie?

#inflacja #pieniadze #gielda #kryptowaluty #akcje #bitcoin #waluty #euro #dolar #zlotowka
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Fanatice: Dlaczego, jakiś etf na złoto to nie taki zły pomysł. Giełda w dół, dolar w górę, złoto na zero.
Giełda w górę, dolar w dół, złoto w górę.
Wojna - złoto w górę, dolar w górę, giełda w dół x2.
Moim zdaniem dobry balans, żeby nie stracić.
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Czy warto założyć w 100% zaufanym, starszym członkom mojej rodziny konta #ike lub #ikze, aby inwestować przez nie pieniądze (po 20 tys. zł rocznie na każde konto), tak, aby później je po nich odziedziczyć bez podatku Belki (lub z niższym podatkiem)? Jestem pewien, że ich nie wykorzystają.

Jeśli tak, to jak to najlepiej zrobić - i w co inwestować?

#inwestycje #inwestowanie #
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Czy warto założyć w 100% zaufanym, ...

źródło: comment_1665999062PhcnAzZ7LZBvkF36iNLNHG.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@AnonimoweMirkoWyznania: pewnie warto, a odziedziczone środki można chyba przetransferować na własny rachunek IKE / IKZE. Na pewno nie warto korzystać z drogich TFI. Poczytaj o funduszach ETF, ewentualnie IKE obligacje (najlepiej wychodzą 10 letnie).
  • Odpowiedz
Witam gdzie mogę zamrozić/ulokować obecnie 80 tys złotych krótkoterminowo? Maksymalnie 8 miesięcy… Co myślicie o kupnie dolara, euro i ewentualnie korony norweskiej albo juana? Boje się tego trzymać w złotych bo się boje hiperinflacji…
Krypto odpada

#inflacja #pieniadze #gielda #kryptowaluty #akcje #bitcoin #waluty #euro #dolar #zlotowka #oszczednosci
  • 50
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Co myślicie o takim składzie #portfolio? Odkładanie 10k PLN co miesiąc, niskie ryzyko i wysoka dywersyfikacja, chęć podwojenia kapitału w nie dłużej niż 10-12 lat.

Konto brokerskie:
50%: VT i/lub VTVIX (który?)
10%: VESIX (planuję przyszłość/emeryturę w
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Co myślicie o takim składzie #portf...

źródło: comment_1665835299fKRoSOcDjjEvuK0Op045vK.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: wywal metale i krypto, skup się na akcjach i obligacjach. target retirement ma w swoim portfolio obligi więc robienie z tego dodatkowej kategorii jest troche bez sensu, podobnie jak rozwadnianie tego na kilka etf-ów. jak chcesz to po prostu daj 80% na target retirement, a resztę na spółki, w które chciałbyś zainwestować.
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Mirki, cztery ważne pytania dotyczące #inwestycje #inwestowanie:

1. Które #konto maklerskie jest aktualnie najlepsze (dla laika) do kilkunastoletniego inwestowania oszczędności życia w duże, globalne, europejskie i amerykańskie ETFy (priorytety: bezpieczeństwo, niskie opłaty, wygoda)? Pewnie chciałbym coś poza Polską z racji niestabilności naszego systemu prawnego. Krążą dobre opinie o #xtb, ale nie wiem, czy w wypadku kradzieży/problemów da się skutecznie sądzić
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mirki, cztery ważne pytania dotyczą...

źródło: comment_1665254258krlmu4B78nosY6m1Z6DM9u.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

założenie ike/okaże ma chyba górny limit wieku więc Emeryt(niewojskowy) tego nie zrobi.


@Xianth2: bzdura. Jedyny limit to:

Obecnie prawo do wpłat na IKE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat.

Osoby małoletnie, w wieku 16 - 18 lat, mogą dokonywać wpłat na indywidualne konto emerytalne tylko w roku > kalendarzowym, w którym otrzymują dochody z pracy, wykonywanej na podstawie umowy
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Kiedy dokładnie płaci się podatek Belki (tj. od zysków kapitałowych), mając różnego rodzaju papiery wartościowe (#fundusze, #obligacje i #akcje)?

Czy jest jakiś sposób na ich obniżenie np. poprzez przeniesienie centrum interesów życiowych do #czech albo #slowacja (gdzie podatek wynosi 0% w konkretnych warunkach), a jeśli tak, to jak to najłatwiej zrobić? A może warto inwestować w te papiery
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Kiedy dokładnie płaci się podatek B...

źródło: comment_1664891795Fid6J4oTrve6LUJzNDs1DI.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Mirkujący inwestorzy, co sądzicie o następującym portfolio? Cel: długoterminowe (10-15 lat), mało stresujące inwestowanie o niskim stopniu ryzyka (średni roczny cel: inflacja + 3-5%), za min. 7k PLN odkładanych co miesiąc z pensji 12k PLN netto. Inspiracja to Factor Tank: https://www.optimizedportfolio.com/factor-tank-portfolio/

20%: Global Stock Market, np. Vanguard Total - VT
10%: SP600 - AVUV
10%: rynki wschodzące - AVES
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mirkujący inwestorzy, co sądzicie o...

źródło: comment_1664831652Gx8jz3Eh710njctluNUrMF.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach