@Gerard_z_Rivivy: nie ma szansy z tym walczyc jesli nie odetniesz ludzi od internetu. Nawet wtedy to przeciez nie jest nowosc debili nigdy nie brakowalo - poczytaj sobie jak wyjezdzali do ZSRR i trafiali do gulagow po prostu tylko na propagande trudniej bylo trafic
Podczas gdy Polska zadłuża się na potęgę, Grecy chcą nadpłacić międzynarodowe pożyczki, by zaoszczędzić na odsetkach i poprawić renomę wśród inwestorów
@kenai: Grecja jest zadluzona w Euro - jak chcesz zobaczyc zas kraj ktory w wlasnej walucie zadluza sie w sposob ekspresowy a deficyt jest nawet wiekszy niz w Polsce zobacz Chiny. Obecnie w Polsce nie ma paniki nawet jesli ten stopien zwieszkania zadluzenia bedzie sie utrzymywal np przez zbrojenia przez kilka lat bo gospodarka tez rosnie a stopy procentowe raczej spadna jesli nie popelnimi samobojstwa np polexitem. Nie jestesm po
@kenai: raczej gdzie China do nas - oni per capita jeszcze sa dosc daleko :). Tak na serio tam zadluzenie skoczylo w kilka lat z 40 do 80% a na ten rok deficyt maja tez wiekszy cos 8-10%. Argentyna z tego co wiem to zbankrutowala przez zadluzenie jednak w walutach zagranicznych. Wczesniej zas przez dlugie lata po 2 wojnie gdzie byla na poczatku nawet kredytodawca dla swiata niszczono tam Peso
@ty_O: to co robila Argentyna nie bylo niczym wyjatkowym w regionie. Sadze ze podlanie populizmem peronizmu wyjatkowo im dodatkowo zaszkodzilo. Korea tez przez to by miala olbrzymie problemy ale uratowalo ich USA i Japonia - mozesz to zobaczyc u nich w inflacji jak byla wysoka do lat konca lat 70 przez dlugi czas do pierwszego kryzysu na jaki trafili nagle spasc do bardzo niskiej. Turcja tez na tym pojechala i
@alfa-beta112: @Arteqq zadluzenie Gierka bylo gigantyczne jak na gospodarke ktora miala wielkosc akurat tej z Grecji - od zera do 40% PKB wszystko w DEWIZACH w czasie gdy dolar mial olbrzymia sile nabywcza w wiekszosci swiata. Byl bankrutem w 6 lat. Polowe tego zadluzenia anulowano na poczatku lat 90 bo gospodarka byla by wiecznym trupem. Obecnie to POPIS po prostu w uproszczeniu drukuje zlotowki wiec tak brawo my tylko
@Logika_wykopu: @NaMoment gdy zadluzenie jest w obcych walutach to rzeczywiscie panstwo dziala jak gospodarstwo domowe. Tylko ze Polska zadluza sie w zlotowkach ktore sama emituje i wiekszosc zadluzenia jest nawet wewnetrzna. To tez ma swoje granice ale nam do nich naprawde daleko- klopoty sa najczesciej widoczne inflacja w setkach procent i szorowaniem waluty po dnie. Jestesmy dosc zamoznym krajem w UE to nam daje przewidywalnosc i tak dlugo jak
@ty_O: @kenai PRL byl bankrutem w 79 roku przed sankcjami i latami 80. Zle sie zaczelo juz w 75 gdzie po prostu coraz wiecej dochodow z eksportu pochlaniala obsluga zadluzenia przy stalym deficycie handlowym. Caly import trzeba bylo finansowac nowymi pozyczkami , te 4 lata to wiekszosc zadluzenia.W 79 sama obsluga dlugu pochlaniala 90% dochodow z eksportu. Jaruzelski w 81 oglosil niewyplacalnosc czesc juz wtedy umorzono, ograniczono jak sie
@Qaktuz: takie obce jak NBP - tak jest wewnetrzne w praktyce to jest po prostu dodruk. Zobacz co sie stalo w Covidzie. Sam zas skarb panstwa jesli dobrze pamietam posiada praktycznie polowe kapitalu w sektorze bankowym. Z prywatnym jest to jeszcze wiecej. Coraz wiecej tez maja obligacji zwyczajni obywatele.
@Victor_Manzon: @luke-mat spadek udzialu w pkb swiatowym nie jest dziwny - takie Indie i Chiny to jest prawie polowa ludzkosci oba maja jeszcze bardzo niskie pkb per capita Indie szczegolnie od niedawna dopiero 2 tysiace https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD?locations=IN Jesli znow im nie odwali to ich udzial procentowo jeszcze sie zwiekszy.
5 dni temu premier Wielkiej Brytanii mówił, że Brexit dał krajowi wolność zawierania własnych umów handlowych z USA.
Wczoraj USA zawiesiło wielomiliardową umowę na rozwój AI, którą Starmer chwalił się w maju, po to by wymusić na Wielkiej Brytanii obniżenie standardów żywności (umożliwiające eksport amerykańskich produktów) oraz zniesienie podatku od usług cyfrowych, który płacą amerykańskie korporacje.
Tak właśnie rozgrywa się mniejsze państwa - i dlatego Trump nie znosi Unii.
@Ritowel11: wtedy przewazyla by jeszcze glupsza czesc ktora placze do Rosji bo im sie wydaje ze tam ciagle zywnosci nie produkuja bo sie zatrzymali na wczesnych latach 90
@Protectorx: @banzi przeciez import zywnosci z tego regionu juz teraz nie jest zakazany jak chesz mozesz sprowadzic co spelnia normy UE tylko musisz zaplacic CLO i to glownie chodzi . Co wiecej to w UE polscy rolnicy sa jednym z najwiekszym importerow soji gmo jako paszy od nich Ta sama byla gadka jak wchodzila kilka lat temu umowa z USA - tak samo miala nas zalac zywnosc ktorej nikt
@chromypies: raczej po prostu tak jak dzis malo kto rozumie ze te dlugi Gierka w obcych walutach to jednak byly tragicznie wysokie kilka dni temu jakis ziobrysta przeliczal to nawet na twiterze bezposrednio na dzisiejsze zlotowki. Tak dolary z lat 70 po dzisiejszym kursie bez uwzglednienia inflacji. Dla nich dlug publiczny - zadluzenie zagraniczne bo tam bylo w duzej czesci nawet w latach 90 i tak ciagle maja biedne kraje.
@chromypies: to co piszesz to uproszczenia , zobacz sobie jak drukowala wlasnie Turcja od lat 70, jak wczesniej wiekszosc Ameryki Poludniowej robila to samo - wszedzie doprowadzilo to do katastrofy, W ten sam sposob poplynela by tez Korea Poludniowa - tyle bys slyszal o tym jaka to potega ale uratowala ich USA i Japonii. Widac to super wlasnie w ich inflacji - do konca lat 70 gigantyczna pozniej po ratunku
Już dwie agencje ratingowe mają dla Polski negatywne prognozy wiarygodności. Naprawę finansów zaleca MFW. A politycy szykują kolejną kiełbasę wyborczą, która w końcu stanie nam w gardle
@BrakWolnegoLoginu: nie masz co sie produkowac te same osoby zachwycaja sie Chinami gdzie deficyt jest jeszcze wiekszy tak samo jak zadluzanie w wlasnej walucie. Kraje ktore akurat utrzymuja zadluzenie na niskim poziomie sa dla nich super lewackie Dania itp
Grzegorz Braun ogłosił, że Mateusz Piskorski będzie kandydatem jego partii w przyszłych wyborach. Kto nie zna postaci Piskorskiego pragnę przypomnieć - były poseł Samoobrony, następnie założył lewicową pro-rosyjską partię "Zmiana". Zatrzymany przez ABW i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji, po inwazji Rosji na Ukrainę udzielał wywiadów dla rosyjskich mediów kontrolowanych przez Kreml, występował również w państwowych mediach białoruskich. Oprócz tego u boku Brauna występuje patostreamer Wojciech Olszański - zadeklarowany narodowy komunista
@sandal: @Tetsuya uda ze nie bylo sprawy - przeciez bylo juz w jakiejs szurskiej telewizji pytanie czy mu nie przeszkadza to z Olszanski "sra na biblie" kreuje sie na neopoganina oraz popiera aborcje- wypowiedz jest przyspieszona a doslownie nic z niej nie wynika https://x.com/Antyfoliarz666/status/1544633942392946688 Braun to zwyczajny pro ruski komuch
Ostatnio Amerykanin mi powiedział, że "zrobisz to za $600, to średnia pensja w twoim kraju". Odpowiedziałem mu z dumą, że z ch% spadł, bo minimalna to $1300, a średnia to $2500
Wydaje mi się, że w Polsce jest lepszy poziom życia. Co prawda nie kupujemy V8 i paliwa w galonach, ale... -nie lecimy całego życia na karcie kredytowej -mamy "darmową" edukację, służbę zdrowia i służby siłowe, które nie zastrzelą Cię dla kaprysu
@luke-mat: @duzy_krotki tam ciagle z Europy/Polski a takze swiata ciagna specjalisci z prawdziwym fachem w reku. To tez nie jest tak ze zwyczajne osoby tam nie emigruja innaczej Trump nie atakowal by tak emigrantow. Gdyby w Polsce pensje byly ciagle niskie to wujek z ameryki bylby ciagle synonimem luksusu tak jak przeciez do niedawna bylo. Po prostu po czyms takim widac jak Polska sie zmienila.
13 grudnia 1981 roku, dokładnie 44 lata temu, w Polsce wprowadzono stan wojenny akt desperacji komunistycznych władz PRL, który na zawsze zapisał się w pamięci narodu jako symbol represji i walki o wolność. Decyzja ta, podjęta przez (WRON) i Wojciecha Jaruzelskiego.
@fonderal: @zrzed @Critic plan zaciagania kredytow na zachodzie nie byl planem Gierka a wczesniejszej ekipy Gomulki. Powstal bo juz w latach 60 PRL byl praktycznie w stagnacji gospodarczej na tle Europy czy nawet bloku wschodniego. Tylko Gomulka zakladal zero inwestycji pod RWPG bo oni kredytow nie beda splac a takze inwestowanie tylko w branze ktore maja najwieksza szanse sie zwrocic - przemysl chemiczny, elektornika, nowoczesne srodki produkcji itp
@Kogutt: politycy maja znaczenie - jak ci tu Braun zrobi ruski mir ktorym sie tak zachwyca to praca ciezka praca ci nic nie da. Tak jak nie daje calemu swiatu - system i otoczenie tez sie licza