Stereotypy o płciach okazują się zaskakuąco... trafne!

Gdy trwa dyskusja o tym, że stereotypy o płciach są ograniczające, okazuję się one być zaskakująco trafne. Mężczyźni i kobiety potrafili z 85% skutecznością stwierdzić, która płeć posiada daną cechę charakteru. Stereotypy okazują się zawierać trafne wzorce zachowań i roli w społeczeństwie obu płci.

- #
- #
- #
- 125
- Odpowiedz
Komentarze (125)
najlepsze
To że statystyczna kobieta jest niższa i słabsza od statystycznego mężczyzny - nie znaczy, że nie znajdzie się Helga która cię wykręci jak szmatę z prania.
Ale zaprowadziły, ile facetów pracuje jako przedszkolanka? I jak to jest postrzegane? Dlaczego w polsce nie istnieje opieka dziecka naprzemienna gdy jest prawie połowa takowych przypadków
@cytr0netx99: Uproszczona wizja świata. Z tym że "stereotyp" niby zakłada że jest albo fałszywa albo chociaż skrzywiona, a najczęściej tak nie jest.
Jednostka może nie łapać się pod stereotyp, ale to nie znaczy że jest on fałszywy, tylko propaganda wmawia że stereotyp jest kłamliwy i gdy ludzie słyszą "stereotyp" to mają zakodowane że to coś złego lub nieprawda. Nic podobnego.
@CzasemTuZerkam: a choćby w taki, że osobniki mające jaskrawe kolory są traktowane jako toksyczne. Jak ewolucyjnie jakieś zwierzę, w tym człowiek, się nie nauczył, że jaskrawy wąż czy żaba jest jadowity, to ginął.
Kolejny stereotyp np. wykorzystywany w Afryce przez ludzi to zakładanie masek z dużymi oczami na plecy. Nie robili tego, żeby się chronić przed strzałami czy ataki dzid w plecy, ale przed drapieżnikami, bo stereotyp jest
Wcześniej to było uogólnione i uproszczone wyobrażenie. Teraz jeszcze dodatkowo zakłada się zazwyczaj że błędne. Jak widać niepotrzebnie.
Ogółem próby zaklinania rzeczywistości poprzez majstrowanie przy tym jak używamy języka. Kompletnie daremne i głupie, gdyż cechy które rozpoznajemy poprzez stereotypy nie zniknąć nawet
Gdzieś czytałem, że gdyby człowiek nie opierał się na stereotypach (w dobrym tego słowa znaczeniu), to nie byłby w stanie przetworzyć tej ilości danych, jaka do mózgu dociera w każdej chwili, co w efekcie nie pozwoliłoby na podjęcie jakiejkolwiek decyzji. Mózg miałby permanentny "stack overflow".