Wpis z mikrobloga

@czarnoibialo: to na memie to wypracowany podpis kogoś z wielkim ego, tak by pewniebgrafolog powoedzial. nie chodzi o krzywo prosto tylko o pewien zestaw cech, jak nacisk pióra, wielkość dłoni sposob trzymania pisaka i fakt łatwe do pisania imię albo nazwisko wtedy pisze się jednym ciągiem.
  • Odpowiedz
to na memie to wypracowany podpis kogoś z wielkim ego


@WrzeCiOna: Niekoniecznie. Jak ktoś pisze piórem po intuicyjnie robi ładne podpisy bez odrywania ręki. Plus w dobrych szkołach katolickich kładą na to nacisk, bo chcą kształcić elity i trzymać poziom. W Polsce też kaligrafia była kiedyś obowiązkowa na prawie, stąd starzy sędziowe mają takie podpisy, trudne do podrobienia.
  • Odpowiedz
@djtartini1: kaligrafia wraca i nawet jedna babka wydała podręcznik do tego, bo jest trochę krojow pisma np copperplate, wiele starych źródeł jest pisane stalówka. Tu w podpisie, nieco przesadzidzilam, ale ktoś użył specjalnie większej litery do inicjał ów. fakt pisanie piórem pozwala na łatwiejsze i bardziej płynne pisanie, jednak tu duże znaczenie ma to jak się łączy litery. (tu słynny dylemat pierwszaka co napisał 2 kółeczka a pani mówi że
  • Odpowiedz
nie uważam, żeby akurat tylko katolickie szkoły tak uważały,


@WrzeCiOna: Nie no na pewno nie tylko one, ale w przeważającej większości w Europie i USA szkoły jezuickie celują w takie umiejętności. We Francji członek rządu może być ateistą, ale po jednej ze szkół jezuickich.
  • Odpowiedz
@djtartini1: fakt wyznaniowe szkoły korzystają z tej swojej hermetycznej atmosfery. niewiem jak we Francji ale oni tam mają służbę publiczna jako kierunek studiów i urzędnicy są ponad polityka.
  • Odpowiedz