Wpis z mikrobloga

a czym się różni religia od sekty?


@swinkapl: fajnie spłaszczacie problem równając religię do sekt. Religia niesie ze sobą jakieś wartości, sekty najcześciej są autodestrukcyjne i służą do manipulowania. Oczywiście w religiach są osoby przesadnie nawiedzone wierzeniami, ale w sektach tacy są w większości.
  • Odpowiedz
@wredny_gad: Od strony prawnej masz racje, mi raczej chodzi o stronę obyczajową, ludzką. Jak masz związek nawet i tysiąca osób to i tak będzie traktowany jako gorszy niż KRK albo związek dowolnej głównej religii abrahamow (protestancki, Grekokatolicki, muzułmański czy żydowski). Każde odłamy są w gorszej sytuacji społecznej. Chociaż tu dochodzi jeszcze do tego fakt że takie związki to najczęściej bardzo "oddane" osoby tworzą i ich charakter często ma sektyjny charakter
  • Odpowiedz
a czym się różni religia od sekty?


@swinkapl: tym, że nikt nie bedzie cię prześladował że nie chodzisz do kościółka. Jeśli zadajesz takie pytania to ewidentnie nie masz zielonego pojęcia jak działają sekty. To jest przerażające jaki poziom kontroli one mogą wywierać na czlowieka i jak ciężko sie z nich wydostać.
  • Odpowiedz
a czym się różni religia od sekty?


@swinkapl: sekta stosuje różnego rodzaju manipulacje mające na celu odizolować swoich członków od reszty społeczeństwa, nie uznaje innych religii i generalnie żądzi się wedle zasady "kto nie z nami, ten przeciw nam"
oczywiście skrajne odłamy większości religii pod to podpadają, np. ludzie od Natanka czy pana nie księdza Woźnickiego
  • Odpowiedz
@Ziobrysta: zgadzam się, ale nawet katolicyzm którego nie trawie, nie jest tak #!$%@?. Znam/słyszałem o bardzo niewielkim odsetku katolickich rodzin, gdzie rodzina wyrzeka się i wyklucza niewierzących.
  • Odpowiedz
świadkowie Jehowy to nie religia tylko sekta. Powinna zostać zdelegalizowana. Może ten głośny przypadek powinieneś zostać wykorzystany do nacisku na polityków, aby tą sektę zdelegalizować


@markhausen: każda religia to sekta, po prostu te większe religie nie są nazywane sektami ze względów marketingowych.
  • Odpowiedz
@swinkapl Na przykład tym że ja jako katolik mam normalne relacje z członkami rodziny którzy katolikami nie są. Jak jesteś jehowym a ktoś z Twojej rodziny odejdzie z tej sekty, to masz zerwać z nim wszelkie relacje. O nie ważne czy to twoja córka czy matka. To są właśnie te niuanse. Mam nadzieję że pomogłem.
  • Odpowiedz