Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mówili że #bieganie to zdrowie. Myślałem że te gadki o tym, że człowiek się sypie jak #wrak po 30-stce to tylko #glupiewykopzabawy a nie że to smutna prawda.

Od niedawna wybił mi 30 lvl. Od 7-8 lat prowadzę aktywny i zdrowy tryb życia - dieta zdrowa w klasycznym wariancie 80/20 a może nawet 70/30, na codzień czysta micha a w weekend wleci kilka piwek zero, jakaś kiełba z grilla, pizza, kebs. Siłownia - kulturystyka na przemian z trójbojem i kalisteniką zależy na co akurat mam zajawkę, od niedawna prowadzi mnie spoko trener z podstaw dwuboju i ponownie odkrywam piękno sportu. Od lat #rower #szosa w tym roku już 4000km zrobione, od czasu do czasu basen. Rekreacyjnie siatkówka z kumpelami i ziomeczkami.

Po co to pisze? Wydawało by się zdrowy, młody, wysportowany chłopak w sile wieku, dałem się namówić znajomemu na bieganie dzisiaj, pierwszy raz w życiu xD, który notabene mnie wystawił. No cóż, stwierdziłem że zobaczę co i jak z tym bieganiem, zrobię według zaleceń ziomka maksymalnie 5km biegania na przemian z marszem bardzo wolnym tempem. Buty do biegania kupiłem pare dni temu bo akurat była promka.

No i co, wychodzę z domu, zrobiłem aktywną rozgrzewkę, zaczynam biec bardzo wolno, przebiegłem raptem 1 kilometr w niecałe 8 minut i zaczęło mnie #!$%@?ć kolano - od zewnętrznej strony mniej więcej na środku wysokości, czasami mrowi mnie pod kolanem od przodu. O co tu chodzi? Obecnie trochę mięśni mam ale jestem dość szczupły bo zrzuciłem już 8kg na rowerze, powoli sześciopak sie rysuje, więc waga do biegania raczej dobra. Buty też. Rozgrzewka była. Dieta zdrowa. Tak dobrze się prowadziłem i pierwszy bieg uczynił ze mnie kalekę? Zerwałem jakieś więzadła? Od biegania mineło 3-4 godziny, gdy noga nieruchoma nic nie boli, lekkie zgięcie zaczyna się słaby-średni ból. W dodatku mam wrażenie jakby noga łydka i udo było z betonu i zginało sie 3-4 razy wolniej niż lewa zdrowa strona.

Nie wiem nawet szczerze do kogo się z tym zwrócić dlatego pytam was - lekarz rodzinny? Fizjo? Ortopeda? Czy odrazu wzywać śmieciare?

Czuje sie jak przegryw, bo znam sporo osób które latami jadło syf, chlało, ćpało, dosłownie. Nagle wszystko rzucili i po pół roku bez żadnej kontuzji biegają pół-maratony a po roku matarony. A ja niby zdrowy wysportowany i pierwszy bieg rozwalone kolana xD

#bieganie #sport #zdrowie #odchudzanie #mikrokoksy #silownia #rower #szosa #fizjoterapia #ortopeda



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mówili że #bieganie to zdrowie. Myślałem że t...

źródło: 0235c0ea4655a4fb622a6cf763fc

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 1
✨️ Autor wpisu (OP): >@mirko_anonim rozgrzewka przed bieganiem (inna) i buty do biegania (inne) - dobre. Kolana podziękują.

@Evurak: Dzięki za odpowiedź, ale tak.

Buty do biegania mam specjalne - hoka clifton 8 mocno polecane przez biegaczy
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: zapomniales tagowac #triathlon, bo chlopaki by ci powiedzieli, ze pedalowac mozesz jedna noga, a na basenie i tak w sumie ktoras konczyna moze byc sztywna, wiec nie #!$%@? tylko cisnij na trening ( )

A tak serio, to moze byc wszystko i nic. Rownie dobrze cos sie moglo rozwijac juz od jakiegos czasu, a bieganiem "dolozyles do pieca" i siadlo.

Sugerowalbym
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: problemem z przesiadaniem się na bieganie (high impact) z roweru (low impact) jest takie ze masz wydajność tlenowa żeby biegać jak zawodowiec, ale kompletnie nienawykle do biegania nogi- stad łatwo o kontuzje.

Teoretycznie można wkomponować bieganie w trening jeśli sprawia Ci to przyjemność (widać ze nie bardzo). Głównym benefitem takiego cross treningu jest zwiększenie gęstości kości właśnie przez to ze bieganie tak mocno taxuje nogi, kolarze maja zdecydowanie mniejsza
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Specjalne buty do biegania- model uznany w social mediach i rozgrzewka laski co ma 30k followersow, czysta micha, rower i trener dwuboju. Ten post to mem, #!$%@? złoto, diamentowy bait! IT czy student prawa?
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @Hasz5g

Jeśli bol kolana Cię niepokoi to możesz pójść do fizjo, może trafisz do jakiegoś innego niż ja który na bol kolana kazał mi #!$%@? maxy na suwnicy połączone z rozciąganiem (w sumie to pomogło).


heh no akurat z tym nie muszę bo mam w planie takie ćwiczenia jak np wykroki z nogą na podwyższeniu (żeby zwiększyć zaangażowanie czworogłowego), cyclist squat (krążki pod pięta, większe zaangażowanie czworogłowgo), w dodatku robie dość nisko przysiad może nie jakieś idealne ATG ale na pewno niżej niż typowy
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: fizjoterapeuta. Wbrew pozorom sam ruch to za mało, jeszcze rozciąganie po ruchu. Bo jak robisz jakieś konkretne aktywności, to jedne mięśnie ci się mogą rozwijać, jedne rozciągać a inne kurczyć. Jak masz jakieś spięcia w miednicy, zła postawa podczas ćwiczeń, bez rozciągania się, to ci to może pójść w każdą stronę, na kolana, na stopy i w górę tak samo.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: nie ma tu co więcej dodawać, idź do ogarniętego fizjo, niech Cię "prześwietli" i może dojdziecie wspólnie, czy jest jakiś konkretniejszy problem. A roztrząsać dlaczego tak się stało, też nie ma po co, bo po prostu pesel prędzej czy później zaczyna #!$%@?ć i nic z tym nie zrobisz, o ile nie poświęciłeś całego życia na sport i regenerację ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz