Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Jak można NIE iść do IT na polskim rynku pracy w 2024? Nie ma gdzie indziej iść, bo wszędzie indziej albo jest marna pensja, albo robisz gigantyczne nadgodziny i jest wyzysk albo wszystko to na raz. Mam znajomych z różnych branż: gastronomia, pielęgarniarstwo, księgowi w korpo, audyt, itd. i wszyscy równo narzekają. Rzeczywistość rzekomo "prestiżowej" pracy umysłowej w #korpo (nie IT) wcale tak bardzo nie różni się od januszexów:
- słabe zarobki ogólnie
- dużo obowiązków
- dużo nadgodzin ("do odbioru")
- ciągłę cięcia, szukanie oszczędności, automatyzacje (na wszystkim trzeba oszczędzać, wszystko usprawniać)
- lata doświadczenia nie mają odzwierciedlenia w zarobkach (więcej zarobki nowa osoba, niż wieloletni pracownik)
- żadnych benefitów (owocowe czwartki XD)
- prawie wszędzie brak pracy zdalnej (nie mówiąc już o pracy spoza PL)

#it #rynekit #praca #programowanie #programista15k #kariera #pieniadze #zarobki



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 20
Jak można NIE iść do IT


@mirko_anonim: może tak, że nie każdy to lubi, nie każdy też będzie to rozumiał, bo uwaga, ludzie są różni. Może zacznij patrzeć trochę szerzej, niż czubek własnego nosa to zrozumiesz. Jak wszyscy będą szli w IT to będziemy w sytuacji, gdzie będziesz mało warty, ponieważ w kolejce będzie czekało 1000 chętnych na twoje miejsce, geniuszu
@mirko_anonim: powiem CI, że aplikowalem sobie do innych branz niz IT i nie dziwie sie ze wszyscy ida do IT xD fabryki gdzie za miastem, biura januszy tez za miastem bo mega taniej, zimno w tych biurach fest, obowiazków dużo, nie masz przycisku zeby kliknac i sprawdzic bezkosztowo, wiedze tez jakas musisz miec
via mirko.proBOT
  • 3
Anonim (nie OP): Moja koleżanka z Krakowa to księgowa, ma chyba 13k/msc na UoP, chodzi do biura raz w tygodniu.

Moja dziewczyna to samo (poznaly sie w starej pracy) ale już w 100% zdalnie.

Moja siostra robi w marketingu dla zagranicznych muzeów, teatrów itp. też 100% zdalnie, właśnie kupuje mieszkanie.

Mój brat pracuje 100% zdalnie w jakieś firmie inwestycyjnej z Luksemburga.

Nawet moja mama jako urzędniczka z masą dodatków do pensji
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): @bukszpryt:

Ja na ostatnim semestrze inżynierki miałem 3 lata doświadczenia w pracy na pełnym etacie zdalnie, mały projekt open-source prowadziłem od liceum, w większym udzielałem się od dwóch lat, na WeChallu byłem w TOP20 od czasów gimnazjum, zamiast prawa jazdy zrobiłem sobie kurs AWSa, bo mnie to mega jarało, a jądro Linuksa kompilowałem sobie dla nauki jak ten OS działa już pod koniec podstawówki, o i jeszcze
w jakim korpo masz nadgodziny do wypłacenia?!


@mirko_anonim: a co firma ma do rzeczy? to jest kwestia prawa.

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu czasu wolnego w zamian za przepracowane nadgodziny (np. pracownik będzie pracował przez dwie godziny dodatkowo i złoży wniosek o udzielenie mu dwóch godzin wolnych w normalnym dniu pracy). W takim przypadku pracodawca nie wypłaca pracownikowi dodatku za nadgodziny. Wyjątkowo zamiana nadgodzin na czas wolny może
@mirko_anonim: no niestety. ja zacząłem w tym grzebać o co najmniej 10 lat za późno. nawet się nie oszukuję, że dostanę robotę w it.
czasem robię jakieś drobne fuchy przy automatyzacji arkuszy kalkulacyjnych (excel+vba jub google sheets+apps script).
rozwala mnie tylko, że nawet przy takich pierdołach zarobki są dużo wyższe niż w "normalnej" robocie.
w tym tygodniu za jedną fuchę, która mi zajęła 4 godziny (tak naprawdę to poniżej jednej, ale
@KodakPlamisty potem już na takich stronach z ogłoszeniami to nawet nie aplikowałem tylko szukałem bezpośrednio bo na każdą entry level it robotę za minimalną to było 400, 600, 800, 1000 albo więcej wysłanych CV i nikt się nie odzywał.
@Limeade: Patrząc, że to Londyn to dziwię się, że tak mało przy takiej populacji. Szczególnie biorąc pod uwagę na ilość pajetów czy ludzi z #!$%@?ów dolnych chcących się przeprowadzić do stolicy angielskiej. Jest też kilka dodatkowych powodów jak np. testowanie rynku, czy wysyłanie cv bez czytania. Ale jest to mało powiem ci szczerze szczególnie jak na londyn. I jestem absolutnie pewien, że duża część stanowisk nieważne czy IT czy nie tak