Wpis z mikrobloga

#zdrowie #lipidogram #cholesterol #silownia #lekarz #zelazo
Zrobilem sobie badania na wlasna reke 3 miesiace temu oraz kilka dni temu(w screenie morfologia krwi). Niepokoi mnie dosc niski poziom trojglicerydow oraz ferrytyny - tu myslalem ze to wina regularnego oddawania krwi (ale ostatni raz oddalem w marcu, a mozna oddawac co dwa miesiace wiec przerwa wynosi 5 miesiecy).

Lipidogram
cholesterol calkowity 146 mg/dl
cholesterol HDL 69 mg/dl
cholesterol LDL 70 mg/dl
Triglicerydy 32 mg/dl

Jak widac wyniki zajebiste, badanie sprzed 3 miesiecy mozna powiedziec wyszlo tak samo. W internecie wyczytalem, ze mezczyzna powinien miec minimum 40 triglicerydow, a przyczynami niskiego poziomu moze byc:

z nadczynnością tarczycy (przy niskim poziomie TG warto wykonać badania podstawowe i sprawdzić TSH oraz poziom hormonów T3 i T4),

z zaawansowaną marskością wątroby,

niedożywionych i wyniszczonych przewlekłymi chorobami,

z zaburzeniami genetycznymi,

z zaburzeniami wchłaniania,

stosujących dietą ubogotłuszczową, zwłaszcza w połączeniu z dużym wysiłkiem fizycznym,

przyjmujących leki stosowane w terapii zaburzeń lipidowych.


Trzy miesiace temu robilem proby watrobowe, badanie tsh, ft3 i ft4 i wszystko bylo w normie. Nie wiem moze za slabo jem? Bo cwicze 3 razy w tygodniu i jem okolo 3000kcal, ale waga jakby w miejscu stala. Tluszczu raczej odpowiednio duzo jem.

I tu taka ciekawostka Od stycznia codziennie jem 5 jajek sadzonych (czyli juz tu 2-3 razy przekraczam dozwolona dawke chlesterolu), kanapki spamurej maslem, zawsze na obiad jest jakies smazone mieso na smalcu/oliwie/oleju rzepakowym (czasami duszone), a pomimo tego moj lipidogram jest zajebisty. Wiec jak to sie ma do tych zalecen aby unikac tluszczy zwierzecych przy kiepskim lipidogramie?

Co do ferrytyny, 3 miesiace temu wynosila:
ferrytyna 28.7 (30-400) ng/ml
Hemoglobina 14 (13,7 - 17,5) g/dl
zelaza niestety wtedy nie zbadalem, kupilem wiec zelazo i zaczalem lykac co 2-3 dni (jak czesciej lykalem to mnie brzuch bolal)
natomiast wyniki sprzed kilku dni
ferrytyna 48.4 (30-400) ng/ml
zelazo 170,4 (33-193) ug/dl
hemoglobina 14,7 (13,7-17.5) g/dl

Ferrytyna troche lepsza, ale wciaz nisko, czy to moze miec wplyw na slaby progres w cwiczeniach?

Na koniec zapytam o morfologie, 3 miesiace temu jak i kilka dni temu wyszlo podwyzszone:
Monocyty 11,2 (2-10) %
RDW-SD 46,8 (35,1-43,9) fl
MCV 92.8 (79 - 92,2) fl
Czy z takimi wynikami powinienem isc do lekarza?
Pozwole sobie zawolac guru tagow silowych i dietetycznych @Kasahara
zaciskk - #zdrowie #lipidogram #cholesterol #silownia #lekarz #zelazo 
Zrobilem sobie...

źródło: morfologiaa

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Kasahara co do błonnika to jem codziennie około 110g płatków owsianych, około 200g chleba żytniego razowego (sam robię) i naprzemiennie 110g ryżu/kaszy gryczanej, za dużo za dużo tego blonnika?
  • Odpowiedz
@zaciskk: no nie wiem ile masz w dniu tego błonnika musisz policzyć - ja bym trzymał 0-20 jak jest problem z wchłanianiem żelaza, do tego czerwone mięso/podroby i suplement do posiłków przez 3-4 miesiące
  • Odpowiedz
@zaciskk: wystarczy że zmienisz dietę, do posiłku dodasz czegoś kwaśnego z witaminą C i wchłanianie żelaza się zwiększy, to będzie znacznie zdrowsze od tabletek z żelazem, a nowotwory rozwijają się wiele lat
  • Odpowiedz