Wpis z mikrobloga

Beka z wykopków typu "ja jestem wolnościowcem, ale akurat w przypadku mieszkań to powinno się wprowadzić podatek od 3. mieszkania, bo rynek nieruchomości w tym kraju to patologia".

Jakby taki osobnik miał jakiś kręgosłup, to by chciał, żeby wprowadzić podatek katastralny od każdej nieruchomości, no ale w takim wypadku to by też jego dotknęło w przyszłości, jakby już uciułał na własne mieszkanie, więc wtedy katastralny to byłby literalnie komunizm.

#nieruchomosci #podatki #ekonomia #takaprawda
  • 91
  • Odpowiedz
@KEjAf: w danii na przesymkach trzeba bylo placic myto dunczyka jak sie chcialo przewiezc towar. No ale kazdy sam deklarowal ile jest ono warte i od tego placil myto. Tylko, ze jezeli weszla na statek kontrola, to mogla odkupic towar za zadeklarowana kwote.
Zreszta system juz dziala, na tajwanie, singapurze w kopenhadze, mozna sprawdzic.
  • Odpowiedz
@qusqui21: Ma to sens tak w ogóle, bardzo sprytny sposób, ale nie w tej sytuacji, w żaden sposób nie rozwiązuje tego problemu.

Można płacić podatek w oparciu o zadeklarowaną wartość przedmioru z zastrzeżeniem że jest się zobowiązanym do sprzedaży tego przedmiotu po zadeklarowanej wartości jeśli znajdzie się kupiec - ale nie ma to sensu w przypadku jednej z dwóch nierozłącznie ze sobą związanych rzeczy, jak działka i budynek.

Powiedzmy że mam
  • Odpowiedz
@KEjAf: wystarczy odpowiednio wytrenowany algorytm który bierze pod uwagę takie cechy jak gęstość zaludnienia, jakość powietrza czy odległość od węzłów komunikacyjnych.
@controll @qusqui21
Fun fact: Georgism nigdy nie został "zaorany" jedynie zapomniany. Gdyż jak powiedział Lew Tołstoj "Każdemu kto potrafi myśleć po zapoznaniu się z ideą Henryego George'a nie pozostaje nic innego jak tylko się zgodzić".
Polecam "The corruption of economics".
@Nester86 my chcemy tego ostatniego. To nie komunizm.
Assailant - @KEjAf: wystarczy odpowiednio wytrenowany algorytm który bierze pod uwagę...

źródło: on8t5t18g7b61

Pobierz
  • Odpowiedz
Jakby taki osobnik miał jakiś kręgosłup, to by chciał, żeby wprowadzić podatek katastralny od każdej nieruchomości, no ale w takim wypadku to by też jego dotknęło w przyszłości, jakby już uciułał na własne mieszkanie, więc wtedy katastralny to byłby literalnie komunizm.


@strfkr: Ale co w tym dziwnego że na pierwsze nie? XD Sam napisałeś że DORABIA SIĘ, czegoś co jest normalnie dobrem podstawowym i koniecznym do egzystencji. Dwa, czy trzy mieszkania
  • Odpowiedz
A co daje taki landlord społeczeństwu w zamian?


@Dlkvv: No generalnie żeby kupić nieruchomość to musiał zarobić kasę i z tej kasy zapłacił podatek, następnie kupując mieszkanie płaci kolejny podatek. A Ty chcesz jeszcze żeby co roku płacił jeszcze jeden podatek, bo wciąż jest mało i mało. A jak zapłaci i dalej będzie miał kilka mieszkań to może mu zabrać, bo dalej będzie niesprawiedliwie przecież.
  • Odpowiedz
Nie ma lepszego podatku i bardziej sprawiedliwego podatku jak podatek od nieruchomosci. Powinien zostac wprowadzony zamiast podatku dochodowego.


@controll:

@strfkr: Op napisał co napisał, a wykopki udają, że nie rozumieją, albo co gorsza rzeczywiście nie rozumieją. Nikt tu nie jest przeciw podatkowi od nieruchomości - wszystkich, proporcjonalnie do wartości.

Ale wykopkom nie o taki chodzi podatek chodzi. Im chodzi o taki co go inni płacą, a wykopki korzystają :)
  • Odpowiedz
Jakby taki osobnik miał jakiś kręgosłup, to by chciał, żeby wprowadzić podatek katastralny od każdej nieruchomości, no ale w takim wypadku to by też jego dotknęło w przyszłości, jakby już uciułał na własne mieszkanie, więc wtedy katastralny to byłby literalnie komunizm.


@strfkr: tak jak jest progresywny podatek dochodowy z kwota wolna od podatku, tak nie widze przeciwskazan, zeby katastralny tez byl progresywny z kwota wolna
zaspokajsz swoje potrzeby mieszkaniowe, nie placisz,
  • Odpowiedz
@qusqui21: ja tak w ogóle bardzo się zgadzam z założeniami tego pomysłu. Nie wiedziałem że to jest już znany pomysł i ma swoją nazwę, myślałem że ja go wymyśliłem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tak więc dzięki za te komentarze - poczytam sobie to co podlinkowałeś!

Ja bym tego w ogóle nie nazywał podatkiem, tylko opłatą za użytkowanie. Wszystkie dobra naturalne - kopaliny, woda w rzekach, powietrze, nawet
  • Odpowiedz
@strfkr: Wolny rynek sprawdza się dla konkretnego produktu pod warunkami że ilość produktu na rynku nie jest skończona(oczywiście w pewnym przybliżeniu). Oraz że produkt jest łatwo transportowalny.
Np. Ołówek, łyżka czy krzesło są takimi towarami. Łatwo je produkować, ich ilość nie jest z góry ograniczona, a w razie czego można je łatwo dowieźć tam gdzie ich brakuje. Dzięki temu spekulacja na takich towarach jest trudna lub niemożliwa. Nikt nie wykupi wszystkich
  • Odpowiedz
@Assailant: A, i Twój obrazek, tak naprawdę jest przekolorowany na rzecz innych ustrojów, bo w nich wcale to nie wygląda tak że państwo zabiera równą część z zarobków i zysków z posiadanego kapitału, tylko zarobków zabiera dużo więcej.
  • Odpowiedz
@strfkr:

Jakby taki osobnik miał jakiś kręgosłup, to by chciał, żeby wprowadzić podatek katastralny od każdej nieruchomości

Należałoby zacząć od wprowadzenia od drugiego mieszkania, a jeżeli chcemy całkowicie zlikwidować podatek dochodowy to od pierwszego.
Wprowadzenie podatku od drugiego mieszkania jest po prostu wstępem, bo rozwiązuje problem emerytów/rencistów, którzy nie mieliby z czego go zapłacić.

@Nester86

dlaczego mam płacić ekstra podatek jak chce trzymać mieszkanie dla swojego dziecka?

Bo to mieszkanie generuje
  • Odpowiedz
@strfkr No tak, jest kapitalizm więc fuck logic i nie opodatkowujemy kapitału tylko uwaga… pracę xD
Później 90% polskich biznesów to bycie landlordem i zero inwestycji w innowacyjne rzeczy.
Polak przed i po szkodzie tak samo głupi.
  • Odpowiedz
@controll żadnych dodatkowych podatków. Trzeba znaleźć inny sposób. Inny tzn żeby nie było takich kokosów z kiszenia nierucha. Ludzie idą do dużych miast bo lepiej płatna robota i dopóki dobrze płacą to są w stanie się licytować na limitowana ilość nieruchow. Jeśli to się już nie będzie opłacało to ludzie będą emigrować poza duże miasta. pytanie dlaczego e dużym mieście jest taka różnica w zarobkach. Nie rozumiem tego dlaczego duże korpo wchodzi
  • Odpowiedz
przykład na 10, 20 lat, ze


@KEjAf: 10, 20 lat to krotki okres, znam takie osrodki ktore na takie terminy dzierzawia teren, i raczej nie inwestuja w niego za duzo, zazwyczaj na poczatku okresu.
  • Odpowiedz