Wpis z mikrobloga

Beka z wykopków typu "ja jestem wolnościowcem, ale akurat w przypadku mieszkań to powinno się wprowadzić podatek od 3. mieszkania, bo rynek nieruchomości w tym kraju to patologia".

Jakby taki osobnik miał jakiś kręgosłup, to by chciał, żeby wprowadzić podatek katastralny od każdej nieruchomości, no ale w takim wypadku to by też jego dotknęło w przyszłości, jakby już uciułał na własne mieszkanie, więc wtedy katastralny to byłby literalnie komunizm.

#nieruchomosci #podatki #ekonomia #takaprawda
  • 91
@strfkr A co daje taki landlord społeczeństwu w zamian? On tylko żeruje na innych dzięki zgromadzonemu kapitałowi. Mógłby założyć firmę i dawać gospodarce wartość dodaną w postaci wytwarzanych dóbr, albo kupić akcje i dotować przez to rozwój firm. Po to są podatki, aby wyrównać szanse i burzyć mury jakie stawia ustrój kapitalistyczny.

Ludzie żyjący z obracania kapitałem niech sobie żyją na poziomie ale w zamian niech fundują edukację, służbę zdrowia proletariatowi.
@strfkr: dlaczego mam płacić ekstra podatek jak chce trzymać mieszkanie dla swojego dziecka? Podatek katastralny nie uderza w szarych ludzi którzy sobie normalnie żyją tylko w cwaniaków co mają po kilkanaście mieszkań na flip i drugie tyle na wynajem psując dzięki temu rynek.
@controll: i zalozeniem jest, ze reszta spoleczenstwa ma respektowac granice nieruchomosci, na ta chwile nic za to nie majac.
Malo kto jest w stanie sobie uswiadomic, ze to programowanie spoleczne, o tym, ze ogrodzenie to swietosc to tylko umowa spoleczna. I nikogo piorun nie porazi za wejscie za ogrodzenie, ale landlordowie oczekuja, ze przy utracie stabilnosci systemu spolecznego w jakis sposob te ich papierki z prawem do ziemi beda cos warte.
@controll: tyle ze w przypadku podatku katastralnego, cena jest wyceniania razem z zawartoscia nie tylko sam teren. Przez co np, w californii slynne sa przypadki rozpadajacych sie chalup na dzialkach, zeby nie zwiekszac podatku, i zyskiwac tylko na wzroscie ceny dzialki.
A georgism opiera sie na lokalizacji ziemi, czyli w srodku miasta podatek bedzie wysoki, zeby premiowac zabudowe gesta badz biznesowa, a na wsi niziutki. Zeby np w srodku lodzi, gosciowi
by chciał, żeby wprowadzić podatek katastralny od każdej nieruchomości, no ale w takim wypadku to by też jego dotknęło w przyszłości, jakby już uciułał na własne mieszkanie, więc wtedy katastralny to byłby literalnie komunizm.


@strfkr: co to za logika? Skoro identyfikujesz, że problem jest od momentu kiedy ktoś zastawi się mieszkaniami po pachy, spekulacyjnie ograniczając podaż i nie ponosząc z tego tytułu nic poza benefitami - to chyba nic dziwnego w
@qusqui21: no ale trudno jest wycenić ziemię w oderwaniu od stojących na niej nieruchomości.

Generalnie najlepszym albo i jedynym rozsądnym sposobem na zmierzenie rynkowej wartości czegoś jest sprawdzenie za ile da się to sprzedać i kupić. A nie bardzo da się handlować ziemią niezależnie do stojących na niej budynków, i nie bardzo się takie rzeczy robi w centrach miast, w okolicach gdzie wszystkie działki są zabudowane. Jak w takim razie taką