Wpis z mikrobloga

Beka z wykopków typu "ja jestem wolnościowcem, ale akurat w przypadku mieszkań to powinno się wprowadzić podatek od 3. mieszkania, bo rynek nieruchomości w tym kraju to patologia".

Jakby taki osobnik miał jakiś kręgosłup, to by chciał, żeby wprowadzić podatek katastralny od każdej nieruchomości, no ale w takim wypadku to by też jego dotknęło w przyszłości, jakby już uciułał na własne mieszkanie, więc wtedy katastralny to byłby literalnie komunizm.

#nieruchomosci #podatki #ekonomia #takaprawda
  • 91
@controll: Ja niespecjalnie rozumiem dlaczego podatek od nieruchomości (nie ważne czy w formie katastralnej czy jakiejkolwiek innej) miałby w jakikolwiek sposób rozwiązać problem land lordów.
Są tylko dwa scenariusze. Kupujesz nieruchomość albo ją wynajmujesz.

Kupujesz = płacisz czynsz do spółdzielni + ewentualny kredyt + podatek od nieruchomości
Wynajmujesz = Płacisz co miesiąc land lordowi = zysk land lorda + czynsz + podatek od nieruchomości

Jakikolwiek nałożysz podatek - land lord od
@qusqui21: No to na dłużej, nie wiem, nie znam się. Ale też tak pomyślałem, że 10 lat to krótko - nikt by na przykład wtedy nie budował takich budynków jak te zabytkowe kamienice które obecnie mamy w miastach, wybudowane wieleset lat temu z myślą o tym że postoją wiele pokoleń w rękach tego samego właściciela i jego spadkobierców i będą im przynosiły zyski.

No to nie wiem, może dałoby się to
no nie wiem, wydaje mi się że to niekoniecznie takie proste. Taki algorytm można by obecnie stworzyć (ale i tak nie byłby dokładny, zawsze są jakieś szczególne czynniki które trudno jest uwzględnić) - ale byłby to model dopasowany do obecnych cen transakcyjnych nieruchomości, prawda?


@KEjAf: Algorytm nie musiał by być idealny do podstawowego celu - zastąpienia PIT/CIT i składek obowiązkowych. (VAT i akcyzę należy zastąpić podatkami Pigou ale to temat na
Assailant - >no nie wiem, wydaje mi się że to niekoniecznie takie proste. Taki algory...
Kataster powinien zastąpić podatek dochodowy, pcc to już w ogóle jakieś nieporozumienie - problem rozwiązany.


@cordianss ciekawe.. powiedz czy dobrze rozumiem ten zamysł:
osoba X ma mieszkanie o wartości 1 mln zł., zarabia 5k zł. miesięcznie
osoba Y ma mieszkanie o wartości 1 mln zł., zarabia 300k zł. miesięcznie

Czy według Twojego pomysłu osoby te będą płaciły taki sam podatek? Brak dochodowego, jedynie katastralny, zgadza się? Czy coś źle zrozumiałem?
@nilmerg: Znasz kogoś na umowie o pracę z takimi zarobkami?
Bardziej coś takiego:
osoba X ma mieszkanie o wartości 1 mln zł., zarabia 5k zł. miesięcznie
osoba Y ma mieszkanie o wartości 1 mln zł., zarabia 25k zł. miesięcznie

Tak jestem za tym. Uczciwy podatek.
@nilmerg:

ciekawe.. powiedz czy dobrze rozumiem ten zamysł:

osoba X ma mieszkanie o wartości 1 mln zł., zarabia 5k zł. miesięcznie

osoba Y ma mieszkanie o wartości 1 mln zł., zarabia 300k zł. miesięcznie

Czy według Twojego pomysłu osoby te będą płaciły taki sam podatek? Brak dochodowego, jedynie katastralny, zgadza się? Czy coś źle zrozumiałem?


tak, czemu ludzie mają być karani za pracę? Lepiej opodatkować majątek niż pracę. Wnioskując z zarobków
@sonoitaliano: juz tlumacze, ma to za zadanie ukrocic short term flipa na lewarze oraz ożywić pustostany. Wlasnie dlatego nie rozumiesz dzialania tego podatku. Land Lord bedzie jechal na minimalnej marzy bo Kowalski ktory nie bedzie placic tego podatku nie majac jeszcze nieruchomosci, duzo korzystniej wyjdzie nabywajac ja samemu, nawet poza obszarem scisle miejskim. Rozumiesz ze im wiecej ma taki landlord nieruchomosci tym wiekszy podatek musi zaplacic? Kowalski ktory nie ma nieruchomosci
@Dlkvv: >> A co daje taki landlord społeczeństwu w zamian?
Nie wiem pieniądze z podatków? ( ͡º ͜ʖ͡º)

On tylko żeruje na innych dzięki zgromadzonemu kapitałowi

ZŁY KAPITALISTA SOBIE ZGROMADZIŁ KAPITAŁ I ŚMIE NA NIM ZARABIAĆ OPODATKOWAĆ!!!!

Po to są podatki, aby wyrównać szanse i burzyć mury jakie stawia ustrój kapitalistyczny.

W sensie w krajach nie kapitalsitycznych nie ma podatków???

Mógłby założyć firmę i dawać gospodarce
a tylko wynajmować od państwa - no to nie ma sensu myśleć o cenie w transakcji do której nigdy nie dochodzi, albo wartości czegoś czego nie można mieć na własność.


@KEjAf: Fajnie to brzmi w teorii, a w praktyce prowadzić będzie do ogromnej niegospodarności. Jeśli możesz za X wynajmować ziemię od państwa (np pod uprawy) to jaki masz interes w tym by tę ziemię długoterminowo nawozić? Lepiej wyjałowić, oszczędzić na nawozach
@strfkr: Jak nie przerzucimy części opodatkowania z pracy do majątku to w perspektywie pewnie max kilkudziesięciu lat mamy wycięcie "klasy średniej". Zostanie warstwa bogoli którzy urodzili się bogaci i zostaną bogaci i biedaków którzy urodzili się biedakami i nic nie będą mogli z tym zrobić. To się skończy bardzo źle a większość takich podatków ma charakter progresywny więc jest to konsekwentne. Pytanie tylko co jest najlepszym punktem od kiedy wchodzi podatek.
@cordianss: Czyli generalnie dążysz do tego, żeby ludzie żyli w kurnikach całymi rodzinami, bo to się będzie najbardziej opłacać. A jak już budować dom to brzydki i niewycieplony bo mniejsza wartość to mniejszy podatek. Dla mnie irracjonalne.
Oczywiście przykładów gdzie to kuleje można mnożyć:
- osoba mieszkająca w kamperze - czy zapłaci podatek?
- osoba która nie pracuje, np. studenci wynajmujący w 3 mieszkanie, będą płacić podatek dochodowy? No pewnie tak,
@maryjuszpitagoras: No wlasnie podatek od nieruchomosci to dobry sposob na pieniadze z kieszeni landlordow. I to taki ze skala logarytmiczna. Wtedy sie okaze, ze nie bedzie juz im sie tak bardzo oplacac powiekszac portfel nieruchomosci w scislym centrum a beda poszukiwac oszczednosci poza przekierowujac troche podaz w tansze rejony.
Kowalski ktory nie ma nieruchomosci lub jest poza progiem podatku od nieruchomosci jest w duzo lepszej pozycji do zakupu, niz landlord ktory musi teraz policzyc o ile wiecej podatku zaplaci nabywajac kolejna nieruchomosc. Taka forma logarytmicznego obciazenia,


@controll: po pierwsze - zakładasz logarytmiczne bądź wieloprogowe opodatkowanie nieruchomości. Jeśli nie rodzą ci się w głowie setki pomysłów jak to rentier obejdzie (np przypisując po 2 mieszkania na każdego członka rodziny) to nawet
@nilmerg:

osoba mieszkająca w kamperze - czy zapłaci podatek?

Czy kamper to nieruchomość?

osoba która nie pracuje, np. studenci wynajmujący w 3 mieszkanie, będą płacić podatek dochodowy? No pewnie tak, bo zostanie na nich narzucony przez właściciela mieszkania, a nie mają ani pracy ani nie są właścicielami mieszkania.

A skąd student będzie miał pieniądze na studia? Z pracy, z pracy rodziców, z pracy fundatora, wszystkie te rzeczy wtedy będą bez podatku.
@sonoitaliano: Jeszcze raz. To o czym piszesz to przechodnosc podatku i jak landlord sobie 'wyrowna' tak panstwo bedzie miec do dyspozycji wieksz budzet. Mozliwe wiec ze miasto bedzie przeciwdzialac trendom wzrostowym poprzez ekspansje. co pozwoli Kowalskiemu ktory wynajmuje migrowac do nowo powstalych dzielnic.
Kolejno, kowalski bedzie mogl zazadac wiecej pieniedzy za usluge i landlord tez bedzie musial ponies koszta uslugi.
Dobra ale o co chodzi, ano o to ze w obecnym