Wpis z mikrobloga

Cześć,

Od 7 lat publikuję swoje podróżnicze teksty na Wykopie, ale dziś przychodzę z zupełnie innym tematem, bo ostatnio tutaj coraz więcej tematów emigracyjnych, jak i pytań o to gdzie wyjechać. Może się Wam przyda, kto wie? Przybliżę temat dla zainteresowanych :)

Od zeszłego roku pracowałam nad książką właśnie na ten temat i parę dni temu się ukazała, pod tytułem „Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica”. Książka składa się z trzech części, w pierwszej poruszam praktyczne elementy przeprowadzki, takie jak finanse, praca czy szukanie mieszkania.

Nie ma co ukrywać, że kraje różnią się od siebie pod wieloma względami, więc do drugiej części zaprosiłam Polki i Polaków mieszkających za granicą. W jakich krajach? Takich jak: Niemcy | Holandia | Włochy | Norwegia | Irlandia | Szwajcaria | Tajlandia | Hiszpania | Stany Zjednoczone | Kanada | Szwecja | Wielka Brytania: Anglia I Szkocja

Zaprosiłam osoby, które żyją maksymalnie 10 lat w danym kraju, aby ich proces relokacji był jak najbardziej zbliżony do tego, czego my możemy oczekiwać, kiedy będziemy się przenosić. W książce przeczytacie o ich doświadczeniach na temat życia na obczyźnie: od wyzwań związanych z pracą, mieszkaniem czy ubezpieczeniem.

Ostatnia część opowiada o delikatnych sprawach, takich jak tęsknota czy powrót do Polski. Sama wróciłam do kraju parę lat temu (choć emigracja ostatnio też chodzi mi po głowie) i wiem, że wiele osób obawia się wracać. A to po prostu część życia.

Mam nadzieję, że ten post się komuś przyda.

Jeśli jesteście zainteresowani, zostawiam linka: https://www.empik.com/poradnik-dla-rozwazajacych-emigracje-kierunek-zagranica-ewelina-gac,p1399315748,ksiazka-p

[autopromocja] #emigracja #polska #zagranica #swiat #ciekawostki #podroze #zagranico nie tylko #niemcy i #holandia
wposzukiwaniu - Cześć,

Od 7 lat publikuję swoje podróżnicze teksty na Wykopie, ale d...

źródło: DSC00139

Pobierz
  • 33
@wposzukiwaniu: zastanawiam się jak długo taki poradnik pozostanie aktualny, sytuacja na tych wszystkich rynkach zmienia się tak szybko i dramatycznie i kraj który dziś jawi się jako raj, za 2 czy 3 lata może być już kiepską opcją (pomijam że "raj" to tutaj mocno subiektywna opinia.
Nie ukrywam że sam rozważam/rozważałem emigrację i z tych wszystkich przemyśleń to wyszło mi to, że chciałbym chyba zostać i próbować zmienić coś na tyle,
@wposzukiwaniu: matko bosko pieniężno, na Węgry w delegację to za karę chyba? ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
ja spośród europejskich krajów które widziałem na własne oczy chciałbym przez pełny rok zamieszkać w Finlandii, żeby przekonać się jak tam się żyje. Bardzo podoba mi się fiński pragmatyzm i dbałość o dobro publiczne (zarówno od strony przemyślanych inwestycji jak i ich poszanowania przez społeczeństwo).
Z drugiej jednak strony, im częściej
@stepBYstep: zgadzam się, sytuacja zmienia się szybko (zwłaszcza rynek pracy i mieszkania). Dlatego za kilka lat będzie potrzebna aktualizacja w temacie krajów. A jeśli chodzi o tematy bardziej ogólne, to tam nawet za kilka lat większość rzeczy pozostanie taka sama (chyba, że będzie jakiś znaczący postęp).

Co do raju, to zdecydowanie mocno subiektywna opinia. Rozmowy są na tyle długie, że czytając, można poczuć, czy ten raj jest faktycznie dla nas, czy
@najciemniej: zdecydowanie się zgadzam, to nie ta Polska co 5, 10 lat temu. Odwiedzając te same miejsca, co w 2017 jestem zaskoczona jak wypiękniały, a to tylko ta turystyczna część. Do tego więcej dróg, lepszej jakości. Miło się na to patrzy. Wiadomo, są minusy i mogę sypnąć nimi z rękawa, ale gdzie ich nie ma?

Co do Węgier, to muszę się przyznać, to była moja własna decyzja (
Z drugiej jednak strony, im częściej jeżdżę za granicę, tym bardziej dostrzegam postęp jaki dzieje się w Polsce. Daleko nam do Skandynawii ale pod wieloma względami życie tutaj jest lepsze niż na "zachodzie" czy w Ameryce Północnej.


@najciemniej: yup. Polsce naprawdę niewiele brakuje żeby być super krajem do życia. Mniejsza polaryzacja społeczeństwa, większa dbałość o rzeczy wspólne czy też niczyje i parę innych rzeczy które da się spokojnie wprowadzić na przestrzeni