Wpis z mikrobloga

Witam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co nauka mówi na temat bóli pochodzenie nerwowego/psychicznego? Jakie macie z tym osobiste doświadczenia?

Co mam na myśli np. stres przed czymś = rewolucje jelitowe, bóle brzucha mimo, że wszystko w środku jest w 100% zdrowe
coś nas trapi, męczy = mamy migrenę itp itd

Może ktoś z was siłacze miał np. taką sytuację: przy np. przysiadach, złapana kontuzja kolana, coś urwane, zerwane => potem operacja => potem rehabilitacja, wszystko wyleczone, naprawione według badań rtg, itp => mimo wszystko bóle tego kolana, jakby ze stresu, żeby to się nie stało więcej

Jak sobie z czymś takim radzić?

Nie musi być od razu operacja, ale zwykłe no nie wiem "przeciążenie", a później bóle mimo regeneracji, która zaszła w 100%.

Czy takim przypadkiem też są np. amputacje? Kogoś boli noga, mimo, że już jej dawno nie ma.

Tutaj ciekawy filmik, jest więcej z takich eksperymentów: w skrócie, podkładają gościowi gumową dłoń, jego mózg myśli, że to jego ręka xD i potem facet, wali młotkiem w GUMOWĄ dłoń, a tamten czuje ból xD niezłe xD

https://www.youtube.com/watch?v=14A0ttQtkCo&ab_channel=NinoLoner

Nie wiem jak to lepiej opisać, ale mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi :-)

Pozdrawiam, wszystkiego dobrego :)

#zdrowie #medycyna #ciekawostki #lekarz #nauka #dieta #szpital #silownia
#mikrokoksy #zdrowiepsychiczne #depresja #psychologia #psychiatria #bieganie #sport
#trening
#dieta
#sterydy
#si
#przegryw
#fizjoterapia
#pytanie
#trauma #mirkokoksy
Zimny-jak-lod - Witam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co nauka mówi na temat bóli pochodzenie nerwowego/...

źródło: 77766944-56a792b35f9b58b7d0ebcf03

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@Zimny-jak-lod: To nie działa tak 0-1, że albo ból jest fizyczny albo psychiczny. Każdy ból jest modulowany przez centralny układ nerwowy. I właśnie obawy, samopoczucie, przekonania itp będą wpływały na to jak dany bodziec będzie odbierany. Z drugiej strony to nie musi być wcale ból pochodzenia psychicznego, żeby staw bolał bez fizycznego uszkodzenia. Sam stan zapalny (np. w chorobie zwyrodnieniowej) zmniejsza próg pobudzenia receptorów nerwowych przez co nieszkodliwy ruch może być
  • Odpowiedz