Wpis z mikrobloga

Dla lepszego obrazu, z jaka skala pompy mieliśmy do czynienia na rynku nieruchomości , zrobiłem mikro zestawienie.
Kredyty mieszkaniowe w liczbach za ostatnie 3 lata:

rok 2021: liczba udzielonych kredytów 256K na kwotę 88 MLD
rok 2022: liczba udzielonych kredytów 126K na kwotę 45.4 MLD
rok 2023: średnia liczba udzielonych kredytów za 2 pierwsze miesiące 6.5K (około 80K za cały rok, zgadza się z prognoza BIK)

Przecież BK2%, z prognoza 20-30K na ten rok, to jak elektrowstrząsy dla pacjenta jedna noga na tamtym świecie.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie
  • 11
@Gustav88: W tym tkwi problem, z taką ilością wracamy do wartości z okresu 2009-2013, jak nie niżej.

Dodatkowo według danych BIK, średnia kwota udzielonych kredytów mieszkaniowych maleje, obecnie wynosi -4.5% r/r.
@Adki: te prognozy dotyczące popularności bk2% ciagle się zmieniają, ale jakie by nie były to ja bym je pomnożył x2 - mniej więcej tyle dodatkowych kredytów ten kredyt wygeneruje.
To dość złożony temat bo zależy od wielu czynników, ale bezpiecznie jest założyć że jeden bk2% wygeneruje dodatkowy jeden kredyt.
@PandaCKratka: Niestety dokładnie tak XD Jeżeli byłby to kredyt bez limitu z metra i bez limitu ilości to wygeneruje to kolejne kredyty. Program powinien być limitowany tylko do rynku pierwotnego, a najlepiej tylko do inwestycji uruchomionych po lipcu 2023 - w takim kształcie miałby szansę generować jednocześnie nową podaż, a nie tylko popyt. Tuskowe 0% jest bezpieczniejsze dla cen niż pisowe 2%, bo Tusku zakłada finansowanie tylko zupełnie nowych mieszkań.
@Adki: deweloperzy już zaczynają podnosić ceny (ofertowe ofc.) licząc, że klienci trafią właśnie do nich, a nie do konkurencji. Jak przejdzie pierwsza fala BK2% to myślę, że rywalizacja cenowa zaostrzy się i ceny mogą spaść.

Ale myślę, że większość osób zainteresowanych programem ma już zrobione rezerwacje przed wzrostem cen na fali BK2% i spokojnie obserwują, co się dzieje na rynku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Adki: Na pierwszy rzut oka prognoza faktycznie może rozczarować tych, którzy liczą, że uda się sprzedać mieszkanie po wyższej cenie. Moim zdaniem ta prognoza pewnie nie uwzględnia wszystkich czynników, w tym tego psychologicznego, który w naszym narodzie pełni bardzo istotną rolę jeśli chodzi o promocyjne zakupy (odsyłam do wypowiedzi prezesa Rossmanna).

Otóż okazuje się, ze osoby, które w ogóle nie myślały o zakupie mieszkanie, teraz to właśnie analizują. Tak więc chętnych
Moim zdaniem ta prognoza pewnie nie uwzględnia wszystkich czynników, w tym tego psychologicznego,


@mphbp: Przede wszystkim nie uwzględnia istniejącej oferty XD To mają być mieszkania, w których ktoś - uwaga, proszę złapać się za krzesło - będzie chciał zamieszkać, a nie puścić pod najem czy inwestycyjnie trzymać puste.

A teraz zapraszam na otodom i zobaczyć sobie co oferują sprzedający.
@PandaCKratka
@mickpl: coś tam wygeneruje, ale nie tyle co w promo 0%, bo tym razem ten kto chce kupić większe, sprzedając stare mniejsze i wspomagając się kredytem jest skutecznie odstraszany oprocentowaniem jak u bociana.

Innymi słowy w przypadku nie-pierwszego mieszkania transmisja polityki pieniężnej działa, jeszcze :)
@mickpl czy banki dadza kazdemu chetnemu kredyt 2%? Banki maja limity, ile moga dac kredytu i to zalezy od ich kapitalu. A jak wiemy po ostatnich upadkach, kapital topnieje przez obligacje, dodatkowo w PL zaraz wjada pozwy od frankowiczow i uniewaznienia/ugody. Do tego wakacje kredytowe. Nie mam pojecia i nikt naprawde nie wie, co bedzie z bankami i ile bedzie kredytow. Na ich miejscu jak ktos przyjdzie po 2% z malym wkladem
@notBart: marzenie każdego banku, aby sprzedać kredyt zabezpieczony i hipoteką, i państwowymi dopłatami. Ale tak, zaostrzenia będą (już są), tylko będą dotyczyć firm i biedarenterów. Bezrobocie Areczków i Anet oraz klapa naśladowców Midela są prospadkowe.