Wpis z mikrobloga

O kurde, strefa czystego transportu w Warszawie będzie dotyczyc diesli 18+, czyli od 2006 w przyszłym roku xd ktoś se uciułał 30k na auto i go wygonią z miasta, żeby kupił sobie młodsze.
Ciekawe, co jest bardziej ekologiczne - wydłużanie czasu użytkowania produktu, czy wymiana go na produkt nowszy.

Łączna emisja dwutlenku węgla w całym cyklu życia Golfa TDI (silnik Diesla) wynosi średnio 140 g CO2/km, a w wypadku całkowicie elektrycznego e-Golfa jest to 119 g CO2/km.

W wypadku samochodów elektrycznych najwięcej CO2 powstaje podczas produkcji. Jak wynika z LCA, w wypadku modelu elektrycznego jest to 57 g CO2/km, podczas gdy produkcja samochodu z silnikiem Diesla powoduje emisję na poziomie 29 g CO2/km.

Wynika z tego, że nowy elektryk ma być rzekomo bardziej eko, niż nowy diesel, ale zdecydowanie nie jest tak, że lepiej jest wymieniać auto na nowe
A no i nie wiemy, jak długo elektryk będzie w stanie jeździć, warto zauważyć, że Passaty B5, których na naszych drogach nie brakuje, mogą mieć już 27 lat i wiele z nich wcale nie wybiera się na złom. Jeśli elektryki tyle nie wytrzymają bez gruntownego remontu, tj. wymiany akumulatorów, która nie będzie miała sensu ekonomicznego, to faktycznie wyjdzie tak, że elektromobilnosc w ogólnym rozrachunku nie da żadnych istotnych oszczędności pod kątem ekologii.
No chyba, że tak będziemy rozpatrywać to, że biedni ludzie nie będą mieli czym jeździć ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Plus takiej strefy to to, że przynajmniej w danym miejscu nie ma zanieczyszczeń, ale są gdzie indziej, więc no -_(ツ)_/¯
BTW jakby mnie było stać to bym sobie kupił elektryka, nie jestem wśród wrogów
#samochody #motoryzacja #elektromobilnosc #warszawa #strefaczystegotransportu #co2 #ekologia #przemyslenia
źródło: Audi-A6-C6-12
  • 199
@Shatter: na jednego co ma zadbanego starego diesla przypadnie 20 co maja trupa z wyciętym dpf i lejącymi wtryskami przez co przy każdym dodaniu gazu zostawiają za sobą czarna chmure.
Wjeżdżanie do centrum miasta nie jest obowiązkowe, jest komunikacja miejska.
W krk przy głównej miejskiej drodze czasem się stać nie da bo aż dusi od smrodów ze starych diesli
@Mac02: to strefa czystego powietrza ma dotyczyć tylko diesli? Ogólnie to zawsze niezmiernie mnie śmieszy jak ludzie piszą o byciu biernie zatruwanym przez palaczy, a wystarczy się przejść 10 min ulicą i już wdychasz więcej rakotwórczych substancji niż przez tydzień stania na przystanku koło palacza. Diesle to tragedia jeżeli chodzi o zatruwanie, benzyniaki o ile nie przepalają oleju nie są takie złe.
@Shatter
Podobno jest argument wieku LUB spełnianie normy emisji także starsze auta niby mogą wjechać jak spełnią Euro 4. Najlepsze, że m. st. Warszawa swoje decyzje argumentuje badaniami jakiejś fundacji promocji pojazdów elektrycznych xD ten zakaz to najgłupsza rzecz w ostatnim czasie, zamiast zrobić to w sposób miękki tzn.:
- płatny wjazd/3x droższy parking dla diesli żeby ograniczyć codzienne wjeżdżanie do strefy
- dać możliwość wjazdu raz w tyg/miesiącu (ważne dla usług/drobnego
@Shatter: zapomniales o najważniejszym. Stare diesle emitują mniej co2 niż nowe samochody z salonu. tak jest w wielu przypadkach.

Więc nie ma żadnych podstaw aby mogli cie ukarać pod pretekstem emisji. Ja nie będę stosował się do tych zakazów w żadnym wypadku i chętnie będę chodził po sądach. Już bez przesady niech sobie #!$%@? jaj nie robią. Są pewne granice.

Po drugie to wszystko jest bezprawne i na zlecenie firm od
@Nytalith
czarna chmura wcale nie znaczy że samochód to ekologiczny kibel, skład mieszanki paliwo/powietrze jest poprostu zły. Największym problemem są diesle z wyciętymi DPF i katalizatorami, taki samochód to jeżdżąca śmierć. Pytanie numer dwa, dlaczego wycinanie filtrów cząstek stałych to jest legalny proceder i dlaczego państwo na taką działalność zezwala? Jest dziesiątki firm reklamujący się że wytnie ci DPF, zaślepi EGR i dokona odpowiedniej modyfikacji oprogramowania.
@Shatter
W strefie czystego transportu w miastach raczej chodzi o jakosc powietrza w miescie, a nie ogolny bilans CO2.

Po za tym nie wiem skad masz dane do porównania lacznej emisji CO2 dla elektryka i spalinowego bo elektryk moze byc zasilany zarowno z generatoratora na diesel, elektrowni na wegiel jak i z energii pozyskanej z wiatrakow albo elektowni na zaporze wodnej.