Wpis z mikrobloga

#!$%@? kolejny raz miałem awaryjne hamowanie.

Na wyjeździe wszystkie auta przed nami skręcają tak, że lewy wjeżdża na lewy, prawy na środkowy to nie, baba obok mnie musiał próbować wskoczyć z lewego pasa na środkowy.

Jobla idzie dostać, kto ma pierwszeństwo w takiej sytuacji?

#polskiedrogi #prawojazdy #motoryzacja #kiciochpyta
Pobierz
źródło: comment_16498333634rQ4i48NWn5g8NLJBbzHgF.jpg
  • 292
@reksiuzgdyni:

Intuicyjnie nie ma wątpliwości. Ale formalnie, prawnie, czy jak to nazwać - zdecydowanie są


Gwarantuję ci, że jak przy skręcie 2 -> 2 zmienisz pas i spowodujesz kolizję to będziesz uznany za winnego. Niezależnie od strony od której to zrobisz.

Gwarantuję ci, że jak przy skręcie 2 -> 3 będziesz jechał skrajnym pasem i ktoś z innego pasa zmieni pas na twój to będzie on uznany za winnego.

Więc możemy
@Koronanona:

chodz zrobimy eksperyment, pojedziemy na to skrzyzowanie dabrowskiej/andersa, ja wjade z prawego a ty z lewego na srodkowy, przytrzemy sie troche poczekamy na policje zobaczymy co orzekną


W Warszawie niedaleko mnie są dwa takie skrzyżowania (o obu były programy w jedź bezpieczenie), gdzie policja źle interpretowała pierwszeństwo. Albo losowo, bo były różne orzeczenia. Ba, policja mówiła jedno, a egzaminatorzy z ośrodka WORD obok co innego. Więc w naszym bałaganie prawnym
@janekplaskacz:

Więc możemy przyjąć to za pewnik i punkt wyjścia do dalszych rozważań.


Nie sądzę. Przyjmujesz jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji, tezę opartą o subiektywny pogląd, a nie o przepisy. Dla mnie z tego miejsca bliżej końca dyskusji.

Jeśli rozmawiamy merytorycznie, to opierajmy się na przepisach, a nie na zwrotach "przyjmijmy za pewnik" albo "Gwarantuje cię". Bo od takich zwrotów jest już bliżej do "mój wujek policjant..." niż do merytoryki.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@reksiuzgdyni:

Nie sądzę. Przyjmujesz jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji, tezę opartą o subiektywny pogląd, a nie o przepisy.


Merytorycznie to skręt 2 -> 2 uznawany jest, że każdy jedzie swoim pasem i jak ktoś zajmie inny pas będzie to wymuszenie pierwszeństwa podczas zmiany pasa.

Dlatego zajęcie środkowego przy 2->3 powinno być traktowane jak zmiana pasa i ten po prawej ma pierwszeństwo.
nie doczytałem, czerwony ma pierwszeństwo, czyli ona. Ty powinieneś skręcić na kończący się pas i dopiero później włączyć się do ruchu.


@Pan_Mysz: bo?

Ty powinieneś zająć prawy, babka lewy a jeśli któreś z Was chce zająć środkowy to musi się upewnić, że nie wywoła kolizji


@robertx: bo?

Jak skręcasz na skrzyżowaniu to możesz zająć jakikolwiek pas jaki sobie zażyczysz.
Pani musi ustąpić samochodowi wjeżdżającemu na skrzyżowanie z jej prawej strony.
@SzubiDubiDu: Dobra zobaczyłem to zdjęcie z drona ale nadal nie bardzo rozumiem. Te samochody nadjeżdżające z lewej tez maja światła czy nie? Bo jeżeli maja to po kiego #!$%@? ten pas rozbiegowy? Jeśli nie maja to po #!$%@? światła na tej ulicy z której Ty wyjeżdżałeś?
@janekplaskacz nie ma tam pasów prowadzących więc można zająć dowolny pas.
Jeżeli chodzi o przepisy:
BMW ma pierwszeństwo na wyjazd na skrajnie lewy
Nowsze auto zajmuje środkowy
Szybsze auto rozbiegowym bo i tak wszystkich wyprzedzi
Elektryczne na prawy pas razem z autobusami

Mam nadzieję że wyjaśniłem
Nastepny z prawkiem z lejsow. Jak wyjezdzasz z jednopasmowej na kilku pasmowa to zajmujesz skrajny prawy najpierw. Jak wyjezdzasz z dwupasmowej na dwupasmowa to zajmujesz pas z którego wyjezdzasz a nie jakikolwiek ( ͡º ͜ʖ͡º)


@sebek1987: podaj podstawe prawną która coś takiego sugeruje