Wpis z mikrobloga

#!$%@? kolejny raz miałem awaryjne hamowanie.

Na wyjeździe wszystkie auta przed nami skręcają tak, że lewy wjeżdża na lewy, prawy na środkowy to nie, baba obok mnie musiał próbować wskoczyć z lewego pasa na środkowy.

Jobla idzie dostać, kto ma pierwszeństwo w takiej sytuacji?

#polskiedrogi #prawojazdy #motoryzacja #kiciochpyta
Pobierz
źródło: comment_16498333634rQ4i48NWn5g8NLJBbzHgF.jpg
  • 292
I wg ciebie powinniśmy się kierować zasadą jazdy przy prawej krawędzi czy zasadą prawej ręki (jeżeli nie ma linii prowadzących)?


@janekplaskacz: Jeśli będziesz stosował regułę prawej ręki, to okaże się, że pojazd skręcający z prawego skrajnego pasa, ma pierwszeństwo zajęcia dowolnego pasa ruchu po skręcie. Bo zawsze będzie po prawej stronie pojazdów skręcających z sąsiednich pasów.
@SzubiDubiDu: heh typowy sposób na OC ze stłuczki to właśnie wjechanie jak zielony ale na skrajnie lewy, bo niestety ma on pierwszeństwo. We wrocku na rondzie powstańców dosyć częsta praktyka. Więc dużo osób widzę powinno oddać prawko... Bo pierwszeństwo ma zielony.
@SzubiDubiDu: Zasada z dowolnym pasem obowiązuje jak jest tylko jeden pas do skrętu. Jak masz dwa pasy przed i dwa za skrzyżowaniem to każdy z kierowców zajmuje pas jakim jechał (np. z prawego na prawy). W polskim prawie o ruchu drogowym za to pewną szarą strefą jest sytuacja przez Ciebie opisana (czyli jak dwa pasy przechodzą np. w trzy). Jednocześnie należy trzymać się blisko prawej krawędzi jezdni, więc powinieneś wjechać na
Jeśli będziesz stosował regułę prawej ręki, to okaże się, że pojazd skręcający z prawego skrajnego pasa, ma pierwszeństwo zajęcia dowolnego pasa ruchu po skręcie. Bo zawsze będzie po prawej stronie pojazdów skręcających z sąsiednich pasów.


@reksiuzgdyni: uczepil sie jak rzep psiego ogona XD nie pozdrawiam trojmiasta nauczcie sie jeździć
masz obowiązek zjaąc najbardziej prawy pas prowadzący w twoim kierunku uwzględnijąc pozostałe pasy. Prawy pas się kończy więc nie masz obowiązku korzystać z niego.


@Massad: Nie w tym rzecz. Tu akurat masz ten pas zanikający, ale jest mnóstwo skrzyżowań gdzie jest skręt z 2 na 3 pasy i nie ma pasa zanikającego tylko po prostu 3 pasy które idą dalej.
@Koronanona: No ale czy nie mam racji z tą prawą ręką? A jeśli nie mam to uzasadnisz dlaczego?

Stosujesz ją sobie wybiórczo. Jeśli zielony chce wjechać na środkowy pas to ma pierwszeństwo bo przecież prawa ręka. Ale jeśli chciałby wjechać na skrajny lewy to już nie? Przecież też prawa ręka w stosunku do czerwonego.

Jeśli nie masz zamiaru odpowiadać merytorycznie tylko jakieś bzdury ad personam to nie odpisuj.

Na marginesie -
@reksiuzgdyni:

Jeśli będziesz stosował regułę prawej ręki, to okaże się, że pojazd skręcający z prawego skrajnego pasa, ma pierwszeństwo zajęcia dowolnego pasa ruchu po skręcie. Bo zawsze będzie po prawej stronie pojazdów skręcających z sąsiednich pasów.


Nie, będzie miał pierwszeństwo tylko do miejsca, gdzie ci po lewej nie będą na pewno na swoim pasie. Przecież przy skręcie 2->2 wątpliwości nie ma, kto ma zająć jaki pas i reguła prawej ręki nie
@Massad: Nie w tym rzecz. Tu akurat masz ten pas zanikający, ale jest mnóstwo skrzyżowań gdzie jest skręt z 2 na 3 pasy i nie ma pasa zanikającego tylko po prostu 3 pasy które idą dalej.


@reksiuzgdyni: ja do tej pory rozmawiałem o tej konkretnej sytuacji. W przypadku z trzema psami do jazdy na wprost chyba nie ma reguł i jest badanie kto był pierwszy i kto co widział.
Przecież przy skręcie 2->2 wątpliwości nie ma, kto ma zająć jaki pas i reguła prawej ręki nie obowiązuje


@janekplaskacz: Widzisz, tylko ten brak wątpliwości nie wynika z żadnego przepisu, tylko po prostu z intuicyjnego podejścia.

W sensie prawnym skręt w prawo z 2:3 z 3:5 2:2 czy dowolny to to samo. Przepisy tego nie rozróżniają w żaden sposób. A więc jeśli dla sytuacji 2:3 stosujemy prawą rękę, to powinna być również
@reksiuzgdyni:

Widzisz, tylko ten brak wątpliwości nie wynika z żadnego przepisu, tylko po prostu z intuicyjnego podejścia.


I dlatego dyskutujemy a nie stwierdzamy, że wszystko jest jasne.

A więc jeśli dla sytuacji 2:3 stosujemy prawą rękę, to powinna być również stosowana, dla 2:2 itd.


No nie. Bo regułę prawej ręki stosujemy tylko do tego pasa, co do którego są wątpliwości. Odnośnie zajmowania skrajnych pasów lewego i prawego wątpliwości nie ma.
@Koronanona:

Jeśli nie masz zamiaru odpowiadać merytorycznie tylko jakieś bzdury ad personam to nie odpisuj.


Rozumiem, że z braku argumentów, zaproponowałeś "pojechać na skrzyżowanie i się przekonać". No cóż zawsze to coś lepszego niż "idź na komisariat i zapytaj" albo "mój szwagier pracuje w drogówce i powiedział mi..."