Wpis z mikrobloga

#!$%@? kolejny raz miałem awaryjne hamowanie.

Na wyjeździe wszystkie auta przed nami skręcają tak, że lewy wjeżdża na lewy, prawy na środkowy to nie, baba obok mnie musiał próbować wskoczyć z lewego pasa na środkowy.

Jobla idzie dostać, kto ma pierwszeństwo w takiej sytuacji?

#polskiedrogi #prawojazdy #motoryzacja #kiciochpyta
Pobierz
źródło: comment_16498333634rQ4i48NWn5g8NLJBbzHgF.jpg
  • 292
yyy? w sensie masz na myśli od prawej?


@reksiuzgdyni: ma na mysli od lewej, bo taka jest logika zasady prawej reki. Utwierdzasz mnie tylko w przekonaniu ze trojmiejscy kierowcy sa beznadziejni, nigdzie nie #!$%@? sie tyle na ludzi na drodze co w trojmiescie. Najwiecej szeryfow i osob ktore nie potrafia jeździć na zamek spotkalem wlasnie tam
Tylko, że na to nie ma żadnej podstawy prawnej.


@reksiuzgdyni: jest, zasada prawej reki.

A jeśli masz skręt z 3 pasów w 4 to jak to sobie rozkminiasz? :)


@reksiuzgdyni: dwa auta z lewej na dwa pasy z lewej, prawy moze wziac skrajny prawy lub drugi od prawej. To jest banalnie proste.

Pomijam już fakt, że dojeżdżając do skrzyżowania z drogą poprzeczną, nie wiesz przecież ile ona ma pasów ruchu.
@SzubiDubiDu:
w praktyce tak jest najbezpieczniej, w teorii czerwony na skrajny lewy a ty na wszystkie poza skrajnym lewym, ale właśnie dla tego że tylu wykopków uważa że czerwony miał pierwszeństwo dla pewności wolę używać mojej taktyki zajmowania skrajnych pasów i omijania środkowych.

Wolę omijać sytuację w których których mam rację i #!$%@? auto, wolę jechać dalej i stracić 3 sekundy niż tracić godziny i dni oraz nerwy.
Nie, od lewej. Kolejność zajmowania pasów należy liczyć od lewej bo ten po prawej ma pierwszeństwo przy ich zajmowaniu.


@janekplaskacz: Cóż, wydaje mi się, że powstaje tu pewna sprzeczność z obowiązkiem jazdy możliwie blisko krawędzi jezdni.

Ale podrążę jeszcze temat. Mamy skręt z dwóch pasów na 2 pasy. Pojazdy z obu pasów chcą wjechać na skrajny lewy pas po skręcie. Który ma pierwszeństwo? Bo zgodnie z regułą prawej ręki, na którą
jest, zasada prawej reki.


@Koronanona: Tak tak, gdyby przyjąć stosowanie zasady prawej ręki dla takich sytuacji, to pojazd skręcający z prawego skrajnego pasa miałby pierwszeństwo zajęcia dowolnego pasa po skręcie, bo zawsze będzie z prawej strony względem skręcających z pasów po jego lewej.
Tak tak, gdyby przyjąć stosowanie zasady prawej ręki dla takich sytuacji, to pojazd skręcający z prawego skrajnego pasa miałby pierwszeństwo zajęcia dowolnego pasa po skręcie, bo zawsze będzie z prawej strony względem skręcających z pasów po jego lewej.


@reksiuzgdyni: ale po co mam komus zajezdzac droge, stosujmy sie wszyscy do logicznych zasad to nikt nie bedzie mial problemu i ruch pojdzie sprawniej.
przed chwilą googlałem ten temat to na jakimś forum prawniczym doszli do wniosku, że ze skrajnego prawego można wjechać na każdy nawet skrajny lewy xD ale moim zdaniem to zbytnie naciąganie przepisów


@SzubiDubiDu: Bo gdyby dla takich sytuacji stosować regułę prawej ręki, to w istocie tak byłoby. Na szczęście regułę prawej ręki stosujemy w sytuacjach opisanych w ustawie, a nie w dowolnej kiedy nam to pasuje :)
@reksiuzgdyni:

Cóż, wydaje mi się, że powstaje tu pewna sprzeczność z obowiązkiem jazdy możliwie blisko krawędzi jezdni.


Obowiązek jazdy przy prawej krawędzi nie ma nic wspólnego z pierwszeństwem.

Ale podrążę jeszcze temat. Mamy skręt z dwóch pasów na 2 pasy. Pojazdy z obu pasów chcą wjechać na skrajny lewy pas po skręcie. Który ma pierwszeństwo? Bo zgodnie z regułą prawej ręki, na którą się powołujecie wynikałoby, że ten z prawego pasa
ale po co mam komus zajezdzac droge, stosujmy sie wszyscy do logicznych zasad to nikt nie bedzie mial problemu i ruch pojdzie sprawniej.


@Koronanona: Nie no oczywiście. To piękna teoria.

Ale w sytuacji faktycznie kolizyjnej, zgodzisz się chyba, że gdyby stosować regułę prawej ręki, to pojazd ze skrajnego prawego pasa miałby pierwszeństwo zajęcia dowolnego pasa po skręcie. No bo zawsze będzie po prawej pozostałych pojazdów ;>
@Massad: Zmieniając prawy pas na środkowy włączasz prawy kierunek? Mimo, że zmieniasz go na pas połozony po lewej stronie względem tego na którym jesteś


@reksiuzgdyni: zmieniając prawy pas drogi poprzecznej na środkowy drogi którą chce jechać, wykonując skręt w prawo, używam prawego kierunku.
@bobikufel:

https://www.youtube.com/watch?v=2-7J3JYbWAk


Tu Dworak dwoi i się i troi, żeby nie odpowiedzieć na pytanie odnośnie pierwszeństwa. Jest tylko mowa o tym, że wjazd może spowodować kolizję, bo ludzie jeżdżą jak jeżdżą, ale nie ma mowy o tym, kto wówczas będzie winny i kto ma pierwszeństwo. Oglądałem pobieżnie, jeżeli mówi w którymś miejscu explicite o pierwszeństwie to proszę wskazać fragment.