Wpis z mikrobloga

Hej, chcę rozwiązać umowę o pracę. Pracuję od dwóch lat, więc wg. kodeksu mam miesiąc wypowiedzenia, pracodawca jednak dodał zapis w umowie, że po okresie próbnym okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Nie wyraził też zgody, żeby za porozumieniem stron skrócić teraz ten czas do miesiąca, czy nawet dwóch.
Konsultowałem się z PIPem, gdzie dowiedziałem się o art.18 par. 1 kodeksu pracy, według którego zapisy umowy nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż postanowienia w kodeksie.

Moje pytanie, jak mam rozegrać proces wypowiedzenia? Mam rzucić dzisiaj wypowiedzenie z 1 miesięcznym okresem i uargumentować to ww. kodeksem? Przełożony może mi tego nie przyjąć ze względu, że zapisy umowy są inne? Bo wyobrażam sobie sytuację, gdzie będzie tłumaczył, że musi to skonsultować z działem prawnym, co pewnie trochę potrwa, a ja chciałbym żeby okres wypowiedzenia już się liczył od lutego.

#pracbaza #wypowiedzenie #kadry #praca #pytanie #prawo #prawopracy
  • 67
@Patyk_: No nie wiem, na dwoje babka wróżyła. Pamiętaj też, że istnieje § 5, który pozwala na takie przedłużenie wypowiedzenia, jak jesteś zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie.
@Patyk_ mogą ci też napisać w umowie, że masz roczny okres wypowiedzenia, do tego w dniu odejścia masz przynieść sernik, pizzę z kurczakiem i pizzę 4 sery. Jak podpisałeś umowę, która zawiera paragraf niezgodny z prawem to warto podpytać jakiegoś prawnika czy ta umowa w ogóle jest ważna.
@Patyk_
Tak,jezeli dokumenty wysylasz listem poleconym poczty polskiej liczy sie data nadania.

Prawo pracy i kodeks cywilny jest po Twojej stronie,janusz moze tylko krecic wasem,do sadu pracy i innych instytucji nie pojdzie

Glowa do gory,bedzie dobrze.
No Ok. To jak już musi mieć te 3 miesiące wypowiedzenia bo niby jest to korzystniejsze dla pracownika (mogli z łaski swojej dać rok albo dwa). To jeśli pracodawca rzuca kłody pod nogi poważnie poszedłbym na 3 miesiące chorobowego i sklejał modele.


@blackthorns: Po co iść na L4 i dostawać 80% skoro można sklejać modele w pracy? Przy okazji jest dla pracodawcy prosta nauka, że z niewolnika nie ma pracownika
@Patyk_: @LM2525: I dostac dyscyplinarkę za niewykonywanie roboty?
Jeśli faktycznie z tym miesięcznym wypowiedzeniem nie jest tak źle jak op pisze. To po wysłaniu go zobaczyłbym jak atmosfera w pracy. Czy szefuncio ma sapy. Jeśli tak to pyk L4 i modele na chacie. Po miesiącu do nowej pracki. Jakby się poważnie czepiał i cokolwiek podpadałoby pod mobbing to jeszcze #!$%@? i l4 z powodów problemów psychicznych. Jakby doszło do rozprawy