Wpis z mikrobloga

Hej, chcę rozwiązać umowę o pracę. Pracuję od dwóch lat, więc wg. kodeksu mam miesiąc wypowiedzenia, pracodawca jednak dodał zapis w umowie, że po okresie próbnym okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Nie wyraził też zgody, żeby za porozumieniem stron skrócić teraz ten czas do miesiąca, czy nawet dwóch.
Konsultowałem się z PIPem, gdzie dowiedziałem się o art.18 par. 1 kodeksu pracy, według którego zapisy umowy nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż postanowienia w kodeksie.

Moje pytanie, jak mam rozegrać proces wypowiedzenia? Mam rzucić dzisiaj wypowiedzenie z 1 miesięcznym okresem i uargumentować to ww. kodeksem? Przełożony może mi tego nie przyjąć ze względu, że zapisy umowy są inne? Bo wyobrażam sobie sytuację, gdzie będzie tłumaczył, że musi to skonsultować z działem prawnym, co pewnie trochę potrwa, a ja chciałbym żeby okres wypowiedzenia już się liczył od lutego.

#pracbaza #wypowiedzenie #kadry #praca #pytanie #prawo #prawopracy
  • 67
@s---k: Ja wiem, że są inne, ale przełożony prawnikiem nie jest i może mówić, że musi to skonsultować, a ja chciałbym, żeby ten okres wypowiedzenia już się rozpoczął.
Jeszcze jedna sprawa, gdyby stali przy swoim, że umowa mówio inaczej itd. Ten zapis kodeksu da się jakoś podważyć? Udowodnić, że to było korzystne dla mnie? Pytam, bo gdyby się uparli i skończyłoby się w sądzie to jestem ja kontra duża korporacja ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Patyk_:
To oni musieliby Cię pozwać, że niby porzuciłeś pracę a to jest dla nich nie do obronienia. Po prostu Cię
@smk666: No racja. Na pytanie o skrócenie za porozumieniem stron dostałem informacje, że w projekcie jest więcej osób na wypowiedzeniu i najpierw za nich trzeba kogoś nowego wrzucić, a ja będę kolejny w kolejce. I tak wszyscy czekają te swoje 3 miesiące. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@s---k: To samo mi powiedział nowy pracodawca, który się zdziwił, że nie chcą mnie puścić. Ja też myślałem, że takie skrócenie okresu za porozumieniem stron to norma, więc się jakoś nawet nie przejmowałem wcześniej tym zapisem w umowie.
@s---k: Właśnie pogadałem z przełożonym, że składam dzisiaj wypowiedzenie z 1 miesięcznym okresem. Powiedział mi, że to niezgodne z umową, a zapis w umowie jest korzystny dla pracownika, więc jest ważny. Może są branże, gdzie wydłużenie okresu wypowiedzenia jest korzystne, pracuję w it i nie wiem jaka tu korzyść ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wygląda na to, że próbują mnie straszyć do końca, mimo że podałem podstawę prawną.
@Patyk_: Spokojnie, puszcza Cie po miesiącu a w sądzie wygrasz i jeszcze odzyskasz trochę kasy jak weźmiesz dobrego prawnika, powiesz, że źle wpłynęło to na Twoje zdrowie psychiczne.
BTW. Jaka to firma? Też mam taki zapis. Możesz na pw napisać. Mój znajomy też się zwalniał i miał 3 miesiące. Powiedział o prawniku to się uciszyli. Ja też mam 3 miesięczny, ale wiem, że to brednia ;).
@Patyk_: niech przedstawi ci argumenty, które by miały być na plus.


@s---k: Padł argument, że gdyby chcieli mnie zwolnić to mam więcej czasu. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek tutaj kogoś zwolnili ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Patyk_: umowa pomiędzy pracownikiem a pracodawcą nie może zawierać gorszych postanowień niż przewiduje kodeks pracy. Więc jeżeli Twój okres wypowiedzenia to miesiąc według KP to taki jest
@Patyk_ to nie jest takie proste jak wielu tutaj pisze. Ogólnie śliska sprawa i nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 stycznia 2006 r. I PK 97/05

"Ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres jej wypowiedzenia dla pracownika (art. 18 § 2 k.p.) musi być odniesiona do konkretnych okoliczności sprawy, a w szczególności całokształtu regulacji umownych, w sposób zobiektywizowany uwzględniający warunki z chwili zawarcia umowy oraz "bilans
Konsultowałem się z PIPem, gdzie dowiedziałem się o art.18 par. 1 kodeksu pracy, według którego zapisy umowy nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż postanowienia w kodeksie.


@Patyk_: Dłuższy okres wypowiedzenia jest z reguły korzystny dla pracownika z punktu widzenia sądu i PIPu. Twoja umowa jest ważna i Twój okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Poczytaj: https://www.pckp.pl/dopuszczalnosc-stosowania-innych-okresow-wypowiedzenia-niz-przewidziane-w-kodeksie-pracy,4,8157
Nie słuchaj wykopowych ekspertów, bo tutaj sytuacja nie jest jasna. 3 miesięczny okres wypowiedzenia może być uznany w twoim okręgu jako korzystny. Wtedy sobie narobisz problemów. Będziesz się #!$%@?ł z odwołaniami.

Masz wpisane w umowie 3 miesiące, podpisałeś ją, to taki masz okres wypowiedzenia. Następnym razem będziesz mądrzejszy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@air_waves: po co mówisz takie rzeczy jak "fachowcy" wyżej się już wypowiedzieli i HUR DUR KODEKS WAŻNIEJSZY #!$%@?Ć JANUSZA!!?!!one

Niestety do wykopka nigdy fakty nie docierają, nawet jak byś mu na ręce przepis wytatuował to będzie mówił że jest inaczej xD
@Patyk_: jak powyżej Mirki pisały często sądy stoją na stanowisku, że dłuższy okres wypowiedzenia = lepiej, dlatego też im dłuższy masz staż tym dłuższy okres wypowiedzenia wg kodeksu pracy. Prawo nie nadążyło jeszcze za tym, że to tak nie zawsze działa i czasem większą korzyścią jest móc szybciej odejść. W każdym razie według mnie 3-miesieczny okres masz i jakby się uparli to mogą Cię ścigać przed sądem pracy albo dyscyplinarkę wręczyć.
@Patyk_: Nie zajmuje się prawem pracy, ale:
1. Co do zasady, postanowienia w umowie o prace nie mogą oferować gorszych warunków niż te, które określa kodeks pracy.
2. Czy wydłużony czas wypowiedzenia to postanowienie gorsze? Jest to zdecydowanie miecz obusieczny i trudno jest to ocenić jednoznacznie. Ja bym szedł za definiowaniem tego w sposób abstrakcyjny, czy jak pracodawca dawał taką umowę to:
a) Zabezpieczał swój czy twój interes
b) Postanowienie było