Wpis z mikrobloga

Hej, chcę rozwiązać umowę o pracę. Pracuję od dwóch lat, więc wg. kodeksu mam miesiąc wypowiedzenia, pracodawca jednak dodał zapis w umowie, że po okresie próbnym okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Nie wyraził też zgody, żeby za porozumieniem stron skrócić teraz ten czas do miesiąca, czy nawet dwóch.
Konsultowałem się z PIPem, gdzie dowiedziałem się o art.18 par. 1 kodeksu pracy, według którego zapisy umowy nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż postanowienia w kodeksie.

Moje pytanie, jak mam rozegrać proces wypowiedzenia? Mam rzucić dzisiaj wypowiedzenie z 1 miesięcznym okresem i uargumentować to ww. kodeksem? Przełożony może mi tego nie przyjąć ze względu, że zapisy umowy są inne? Bo wyobrażam sobie sytuację, gdzie będzie tłumaczył, że musi to skonsultować z działem prawnym, co pewnie trochę potrwa, a ja chciałbym żeby okres wypowiedzenia już się liczył od lutego.

#pracbaza #wypowiedzenie #kadry #praca #pytanie #prawo #prawopracy
  • 67
@s---k: Właśnie pogadałem z przełożonym, że składam dzisiaj wypowiedzenie z 1 miesięcznym okresem. Powiedział mi, że to niezgodne z umową, a zapis w umowie jest korzystny dla pracownika, więc jest ważny. Może są branże, gdzie wydłużenie okresu wypowiedzenia jest korzystne, pracuję w it i nie wiem jaka tu korzyść ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wygląda na to, że próbują mnie straszyć do końca, mimo że podałem podstawę prawną.
@Patyk_: Spokojnie, puszcza Cie po miesiącu a w sądzie wygrasz i jeszcze odzyskasz trochę kasy jak weźmiesz dobrego prawnika, powiesz, że źle wpłynęło to na Twoje zdrowie psychiczne.
BTW. Jaka to firma? Też mam taki zapis. Możesz na pw napisać. Mój znajomy też się zwalniał i miał 3 miesiące. Powiedział o prawniku to się uciszyli. Ja też mam 3 miesięczny, ale wiem, że to brednia ;).
@Patyk_: niech przedstawi ci argumenty, które by miały być na plus.


@s---k: Padł argument, że gdyby chcieli mnie zwolnić to mam więcej czasu. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek tutaj kogoś zwolnili ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Patyk_: umowa pomiędzy pracownikiem a pracodawcą nie może zawierać gorszych postanowień niż przewiduje kodeks pracy. Więc jeżeli Twój okres wypowiedzenia to miesiąc według KP to taki jest
@Patyk_ to nie jest takie proste jak wielu tutaj pisze. Ogólnie śliska sprawa i nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 stycznia 2006 r. I PK 97/05

"Ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres jej wypowiedzenia dla pracownika (art. 18 § 2 k.p.) musi być odniesiona do konkretnych okoliczności sprawy, a w szczególności całokształtu regulacji umownych, w sposób zobiektywizowany uwzględniający warunki z chwili zawarcia umowy oraz "bilans
Konsultowałem się z PIPem, gdzie dowiedziałem się o art.18 par. 1 kodeksu pracy, według którego zapisy umowy nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż postanowienia w kodeksie.


@Patyk_: Dłuższy okres wypowiedzenia jest z reguły korzystny dla pracownika z punktu widzenia sądu i PIPu. Twoja umowa jest ważna i Twój okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Poczytaj: https://www.pckp.pl/dopuszczalnosc-stosowania-innych-okresow-wypowiedzenia-niz-przewidziane-w-kodeksie-pracy,4,8157
Nie słuchaj wykopowych ekspertów, bo tutaj sytuacja nie jest jasna. 3 miesięczny okres wypowiedzenia może być uznany w twoim okręgu jako korzystny. Wtedy sobie narobisz problemów. Będziesz się #!$%@?ł z odwołaniami.

Masz wpisane w umowie 3 miesiące, podpisałeś ją, to taki masz okres wypowiedzenia. Następnym razem będziesz mądrzejszy.