Wpis z mikrobloga

Hej, chcę rozwiązać umowę o pracę. Pracuję od dwóch lat, więc wg. kodeksu mam miesiąc wypowiedzenia, pracodawca jednak dodał zapis w umowie, że po okresie próbnym okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Nie wyraził też zgody, żeby za porozumieniem stron skrócić teraz ten czas do miesiąca, czy nawet dwóch.
Konsultowałem się z PIPem, gdzie dowiedziałem się o art.18 par. 1 kodeksu pracy, według którego zapisy umowy nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż postanowienia w kodeksie.

Moje pytanie, jak mam rozegrać proces wypowiedzenia? Mam rzucić dzisiaj wypowiedzenie z 1 miesięcznym okresem i uargumentować to ww. kodeksem? Przełożony może mi tego nie przyjąć ze względu, że zapisy umowy są inne? Bo wyobrażam sobie sytuację, gdzie będzie tłumaczył, że musi to skonsultować z działem prawnym, co pewnie trochę potrwa, a ja chciałbym żeby okres wypowiedzenia już się liczył od lutego.

#pracbaza #wypowiedzenie #kadry #praca #pytanie #prawo #prawopracy
  • 67
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@air_waves: po co mówisz takie rzeczy jak "fachowcy" wyżej się już wypowiedzieli i HUR DUR KODEKS WAŻNIEJSZY #!$%@?Ć JANUSZA!!?!!one

Niestety do wykopka nigdy fakty nie docierają, nawet jak byś mu na ręce przepis wytatuował to będzie mówił że jest inaczej xD
@Patyk_: jak powyżej Mirki pisały często sądy stoją na stanowisku, że dłuższy okres wypowiedzenia = lepiej, dlatego też im dłuższy masz staż tym dłuższy okres wypowiedzenia wg kodeksu pracy. Prawo nie nadążyło jeszcze za tym, że to tak nie zawsze działa i czasem większą korzyścią jest móc szybciej odejść. W każdym razie według mnie 3-miesieczny okres masz i jakby się uparli to mogą Cię ścigać przed sądem pracy albo dyscyplinarkę wręczyć.
@Patyk_: Nie zajmuje się prawem pracy, ale:
1. Co do zasady, postanowienia w umowie o prace nie mogą oferować gorszych warunków niż te, które określa kodeks pracy.
2. Czy wydłużony czas wypowiedzenia to postanowienie gorsze? Jest to zdecydowanie miecz obusieczny i trudno jest to ocenić jednoznacznie. Ja bym szedł za definiowaniem tego w sposób abstrakcyjny, czy jak pracodawca dawał taką umowę to:
a) Zabezpieczał swój czy twój interes
b) Postanowienie było
Idź na chorobowe, jakieś problemy psychiczne ze względu na pandemię. Spokojnie Ci dadzą 3 miesiące. Po miesiącu do nowej roboty.


@blackthorns: Taa, a potem cię ZUS dojedzie. Mądry jesteś?

Naprawdę myślisz, że trudno jest zmaczować okres składkowy i czas zwolenienie lekarskiego?
@kot_gagarina: No Ok. To jak już musi mieć te 3 miesiące wypowiedzenia bo niby jest to korzystniejsze dla pracownika (mogli z łaski swojej dać rok albo dwa). To jeśli pracodawca rzuca kłody pod nogi poważnie poszedłbym na 3 miesiące chorobowego i sklejał modele.
@blackthorns: @Patyk_: Zawsze idzie jeszcze zrezygnować "na ostro": składasz wypowiedzenie i informujesz, że za miesiąc i tak nie będziesz świadczył pracy (bo np. wyjeżdżasz za granicę). Po miesiącu nie pojawiasz się w pracy. Jedyne co mogą zrobić to wystawić świadectwo pracy z naganą za porzócenie miejsca pracy. Jak nie zależy ci na stażu to po odebraniu świadectwa niszczysz je i cieszysz się nową pracą. Tylko 2 lata stażu w piach,
@Patyk_ lol kilka lat temu sama dzwonilam do pipu w identycznej sprawie i powiedzieli, że nic z tym nie zrobie bo zapis o dluzszym okresie wypowiedzenia jest KORZYSTNY dla pracownika bo jakby mnie #!$%@? to mam wiecen czasu na znalezienie pracy. Takze niezle sobie interpretują jak akurat im pasuje...
Mały update sytuacji.
Byłem u prawnika, po ponad 1,5h rozmowy dowiedziałem się wszyskiego co mnie interesowało. Nie mogła powiedzieć mi tego wprost, ale po zapoznaniu się ze sprawą jej stanowisko jest takie jak większości was tutaj. Czyli rozkład jazdy jest prosty i składam jednomiesięczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Złożyłem wypowiedzenie przez wewnętrzny system firmy, jest tam napisane, aby później dosłać też oryginał pocztą, ale uznałem, że zrobię to
W drodze do domu przemyślałem to jeszcze raz i patrząc na argument przełożonego, że dłuższy okres wypowiedzenia jest na moją korzyść,


@Patyk_: Wg. przełożonego tak - dla Ciebie to nie jest na korzyść, bo musisz dłużej czekać aż pójdziesz do lepszej pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli będziesz skrobał jeszcze podsumowanie po całej tej akcji i zakończeniu definitywnym współpracy z obecną firmą, to możesz wołać, bo jestem