Wpis z mikrobloga

  • 44
#devopsiarz - kolejne zestawienie o ciekawych artykułach, programach, bibliotekach z działki #devops i nie tylko - najczęściej #golang i #python, ale też #rustlang, #pracait czy #produktywnosc. :-)

To samo zestawienie u mnie na stronie (lepsze formatowanie) https://devopsiarz.pl/zestawienia/2021/zestawienie-linkow-materialow-06-09-2021

A jeśli chcesz jeszcze dostępu do większej ilości linków, zapisz się do mailingu https://devopsiarz.pl/newsletter/zapisz/

Zapraszam również do dołączenia do społeczności na Discord https://discord.com/invite/jgSjRjt

Chcesz, aby Cię tu wołać do moich materiałów? Plusuj w miarę regularnie (patrz mój post wołający jak chodzi o szczegóły)

Produktywność

1) Materiał: Zastępnik pewnej znanej komendy na Linuksie, którego na pewno polubisz. Wystarczy samo spojrzenie w repo, aby polubić to narzędzie. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

1) Artykuł: Kolejny artykuł o tematyce radzenia sobie z rozmowami o pracę programisty. [tylko dla subskrybentów newslettera]

2) Artykuł: Jak dziś sporządzać dokumenty lub dokument, który pomoże przekonać management, że należy się nam podwyżka. Trochę papierkologii wymagane, ale może się opłacić. [tylko dla subskrybentów newslettera]

3) Artykuł: Zastanawiasz się co zrobić, przeprowadzając rekrutację, aby zniechęcić najlepszych? Tu dostaniesz odpowiedź i porady jak januszować.

4) Artykuł: Dropbox udostępnił tzw. framework tego jak wygląda u nich kariera. Jesteś programistą? Świetnie, zobacz, co według Dropboksa, powinien potrafić programista najniższego szczebla w podziale na kategorie oraz jakie ma możliwości rozwoju.

Programowanie, algorytmy

1) GitHub: Lista linków z wiedzą nt. matematyki, programowania i nauki. Tematy takie jak grafika, wzorce obiektowe, kompilatory i interpretery, kryptografia itp. Zatem sporo tego.

2) Artykuł: Ważniejsze koncepty gita wyjaśnione za pomocą... kotów. Muszę przyznać, że ciekawe.

3) Artykuł: Ciekawy i darmowy serwis, który polecam, jeśli chcesz podszkolić się z wielu języków programowania. Zintegrowany z githubem. Robisz zadania od prostych po trudniejsze, często są to zadania w stylu dopisz testy, dopisz kilka funkcji (lub je dokończ), a nie kolejne w stylu"odwróć tablicę". Mozna później porównywać swoje rozwiązania z innymi.

4) Artykuł: Google udostępniło informacje o swoim nowym i ciekawym algorytmie poprawiania zdjęć, zwłaszcza tych marnej rozdzielczości, dzięki oczywiście "AI". Czy stare lub niewyraźne zdjęcia zyskają nową jakość?

DevOps, Architektura

1) Artykuł: Trochę podstaw o Apache Kafka dla opornych, bajki o rzece to nie przebije, ale też jest niezłe.

2) YouTube (9m): Lista 8 praktyk, które ułatwia Ci pracę z Terraformem.

Linux

1) GitHub: Lista (typu awesome) ciekawych projektów związanych z eBPF

2) Artykuł: The Pangolin - 15" laptop z preinstalowanym linuksem (Pop!OS) od System76 i procesorem AMD Ryzen już dostępny, oczywiście nie w Polsce.

Kubernetes

1) Artykuł: Dosyć fajny i obszerny przewodnik wprowadzający do labeli w Kubernetesie

2) Artykuł: Podstawowe strategie robienia deploymentów na klastrze oraz kiedy ich używać.

Security, prywatność

1) Artykuł: Lista 25 najbardziej groźnych podatności w 2021, chodzi o typ podatności, a nie w którym oprogramowaniu.

2) Twitter: Masz tablet od Lenovo? Może się okazać, że dostaniesz aktualizację, w której reklamy są niewyłączalne i mają jeszcze pełną kontrolę nad tabletem, czyli nad mikrofonem, kamerą. Po prostu piękna praktyka.

Go

1) Artykuł: Piszemy pluginy - czyli części programu, które mogą być ładowane do pamięci później. Mamy tu dwie możliwości i obydwie omawia ten artykuł.

2) Artykuł: Bardzo obszerne omówienie interfejsów. Uwaga: artykuł jest na stronie, która ma problem z połączeniem po https, więc jeśli Cię przeglądarka ostrzeże, to nie bój nic, artykuł warty jest wejścia.

3) Artykuł: Jak wygląda prawdziwy przykładowy problem, który rozwiązują generyki, mające się pojawić w wersji 1.18. Artykuł również porównuje jak wygląda kod bez i z generykami.

4) GitHub: Mały i bardzo prosty tool do szyfrowania danych (i plików), prosty do użycia prosto z repo i z domyślnymi ustawieniami.

Python

1) Artykuł: Coś dla początkujących: jak używac zmiennych środowiskowych.

2) Artykuł: Sporo o parsowaniu, jeśli planujesz pisać jakiś parser koniecznie zerknij tutaj, nawet jeśli nie robisz tego w Pythonie.

3) Artykuł: Bardzo dużo o opcjonalnych argumentach funkcji - od realpython.

4) GitHub: Co może się ciekawego w światku Pythona wydarzyć? A no np. taki facebook, może zrobić swoją eksperymentalną wersję Pythona 3.8 z nastawieniem na wydajność. Dodaję jako ciekawostkę.

5) Artykuł: Jeśli używasz frameworka pandas, to mogło Ci się zdarzyć nie wiedzieć o którejś z wymienionych tu funkcji.

Rust

1) Artykuł: Znowu trochę o Option oraz Result, czyli dwa chyba najpopularniejsze enumy Rusta w akcji.

2) GitHub: Takie jq, ale dla htmla

3) GitHub: Hello world - spróbuj napisać takie hello world i nie ziewnąć. Ponad 1000 crates i bezpieczny kod.

4) GitHub: Ciekawe makro, które przyda się w niejednym projekcie. Przykładowo: jak użyjesz na zamkniętym tickecie w JIRZE, to się wywali. Po więcej przykładów zaglądnij do repozytorium.

Apple

1) Materiał: Bez tych aplikacji autor nie wyobraża sobie pracy na macOS, sprawdź jego listę i wybierz, co Tobie się przyda. [tylko dla subskrybentów newslettera]

2) YouTube (11m): Wyszedł nowy DaVinci Resolve 17.3 z pełnym wsparciem dla Apple Silicon - to jak się sprawuje na M1 pokazuje to nagranie z benchmarkami.

Laptopy, Mobile, PC

1) YouTube (13m): Max Tech testuje laptopa, który daje radę MacBook Pro 16. I wszystko fajnie, tylko MBP 16 zaraz będzie miał 2 lata od wydania...

2) YouTube (8m): Małe odświeżenie na rynku - Asus pokazuje laptopa z pokrętłem obok touchpada.

3) YouTube (1m): Krótkie nagranie o tym jak zadbać o baterię w swoim smartfonie lub laptopie, aby najdłużej służyła.

#sysadmin #devops #programista15k #programowanie #komputery #technologia #informatyka #gruparatowaniapoziomu #kubernetes #security #prywatnosc #apple
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via devopsiarzbot
  • 7
Chcesz być wołany/a: plusuj częściej wpisy z zestawieniami.

Nie chcesz wołania: plusuj bardzo okazjonalnie lub wcale, albo zabierz swoje dotychczasowe plusy, aby wyłączyć wołanie
przy kolejnym wpisie.

Wołam: @brakslow @Pan_Kolega @maaRcel @yggdrasil @deviolin @mowilemzewroce @wyinwidualizowany @pietk4 @wuochu @piwoszneofita @abdiel @Kaminohikari @cofko @saviola7 @oxern @7y13rDurd3n @Dbzdur @mozgogrdyczka @zobojetnialy @afe1 @czlowiekmaszyna
  • Odpowiedz
@WylosowacLogin: @smieciarz_15k: tak, nie umarłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Uprzedzając pytanie, to wciąż myślę czy i w jakiej wersji wrócić z zestawieniami. Zestawień na razie brak, bo:

1) pracowałem nad i w sumie obecnie ruszam z kilkoma prywatnymi projektami, które, być może, pozwolą mi na FIRE przed 40stką ( ͡° ͜ʖ ͡°). W takiej sytuacji niestety trzeba wybierać, czy skupiać się na zestawieniach, bo one sporo czasu zajmują, czy właśnie nad innymi projektami. Ponieważ nie zarabiam na zestawieniach, więc nie mam tu specjalnie trudnego wyboru. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
2) powróciłem do kochanej niegdyś elektroniki i polubiłem #embedded, więc w
  • Odpowiedz