Wpis z mikrobloga

Historia z Lidla sprzed 15 minut. Chciałem kupić piwo bezalkoholowe. Z góry mówię, wyglądam na młodą osobę, ale jeszcze w żadnym sklepie (Biedronka, Tesco, MILA, Delikatesy Centrum czy stacje benzynowe) nie miałem problemu z zakupem piwa bezalkoholowego, może dlatego, że można to kupić tak samo jak Pepsi, idk. W ogóle, w Biedronce nawet kasa samoobsługowa nie prosi o podejście ekspedientki żeby zatwierdzić czy może mi sprzedać piwo bezalk. Kasa samoobsługowa to po prostu wie. No ale, historia z Lidla.

Podchodzę z kilkoma piwami bezalkoholowymi, wszystko fajnie, aż tu nagle.

Kasjerka: Czy mogę poprosić o dowód osobisty?
Ja: A w jakim celu?
Kasjerka: No kupuje Pan piwo.
Ja: Bezalkoholowe
Kasjerka: I?
Ja: I nie mam obowiązku okazania Pani dowodu osobistego, gdy kupuje piwo bezalkoholowe.
Kasjerka: No to Panu nie sprzedam.
Ja: No to popełnia Pani wykroczenie z art. 135 KW.
Kasjerka: Proszę pokazać dowód osobisty. Taką mam informację na kasie i musi Pan mi to pokazać.
Ja: Nic nie muszę, możemy zadzwonić na policję, przyjedzie patrol i ukarze Panią za popełnienie wykroczenia
Kasjerka: Tworzy się kolejka proszę Pana.

Skończyło się na telefonie na policję. Panowie policjanci bardzo mili, Pani się z nimi wykłócała, że nie może mi tego piwa sprzedać, w związku z czym dostała mandat w wysokości 300 zł. A ja mam ochotę przychodzić tam codziennie i nabywać piwo bezalkoholowe.

#piwo #lodz #lidl #biedronka #zakupy #gownowpis i w sumie #zalesie bo na przyjazd policji czekałem 20 minut XD
  • 359
@P4N_: Mylisz się.

Mając mniej niż 13 lat nie możesz, ponieważ nie masz zdolności do czynności prawnej a dokonanie zakupu czyli zawarcie umowy kupna jest taką czynnością. W jaki sposób sprzedawca ma weryfikować wiek takiej osoby? Może właśnie poprosić o okazanie stosownego dokumentu. Mam nadzieję, że mimo wszystko zapoznaje się Pan z zaleceniami producentów w kwestii innych produktów.


Oczywiście, że możesz! Dlatego, że jedyny wyjątek w tym odnosi się do umów
@Reezu: @kuncfot: @Reezu: @mirek_januszy:


Zadałem to pytanie jakiś czas temu rzecznikowi Lidla (byłem na rowerze, nie wziąłem portfela i chciałem kupic Heinekena 0%, którego mi nie sprzedali ze względu na brak dowodu). Technicznie jest to wykroczenie, bo "piwo" bezalkoholowe jest tak naprawdę napojem o smaku piwa.

Z drugiej strony zabieg sprzedaży "piwa" po 18 rż jest uzasadniony z prostej przyczyny. Wyobraź sobie, że dzieci w podstawówce idą do
Imo kasjerka mimo wszystko zapewne mogła to robić nie z wrodzonej złośliwości, a po prostu z sumienia i widząc twój rześki młody wygląd jaki deklarujesz we wpisie stwierdziła, że wykracza to poza jej moralność by sprzedać mlodziakowi piwo. Moim zdaniem to moze być całkiem poczciwa babuszka, która w tamtym momencie mogła pomyśleć o swoich dzieciaczkach czy o niszczejacej młodzieży, a może miała fleszbaki z ii wojny :[ a jak masz tą 18
@Reezu ja nie mam nic do tego kto co pije. Czy jest to alkohol czy nie, poki ta osoba nie jest mi bliska i nie zależy mi na jej zdrowiu. Ale babushka może to odbierać inaczej i dla niektórych ZWLASZCZA starych osób ZWLASZCZA pań piwo to piwo nieważne czy ma te % czy nie.
@Reezu Nie mowie, ze postąpiła słusznie. Ja na jej miejscu mialabym gdzieś, poki nie sa to substancje/produkty których sprzedać bez okazania dowodu nie mogę. Ale mimo to nie ma co robić ludziom problemów, chyba ze wyraźnie wynikałoby to z jej wredoty i chęci dopieczenia ci. Nie było mnie tam, nie wiem w jaki sposob się zwracała, bo wlasciwie to tez stanowi. Bo jeśli to zwykle babsko utrudniające życie to niech jej w
@ButtHurtAlert: Co śmiesznego, w Niemczech 16 latek może sobie kupić piwo. A stamtąd jest Lydl

W Niemczech osoby, które ukończyły 16. rok życia mogą legalnie nabywać i konsumować piwo, wino oraz szampan. Jednak już od 14. roku życia mogą to robić w obecności i za przyzwoleniem rodzica lub prawnego opiekuna.
@Reezu:

No tak, bo małe problemy trzeba mieć w dupie, aż będą eskalować do tych wielkich.

Póki zgodnie z prawem mogę zakupić ten produkt mając nawet #!$%@? 11 lat (tak samo jak mogę kupić Pepsi, Coca Colę, Tymbarka) to mnie nie obchodzi ani zdanie producenta, ani zdanie PARPA, bo nie ma to żadnej mocy prawnej.

#!$%@?ć się w sądzie z Lidlem, że niczego nie sfałszowałem


Jako osoba sumiennie przestrzegająca prawa