Wpis z mikrobloga

Historia z Lidla sprzed 15 minut. Chciałem kupić piwo bezalkoholowe. Z góry mówię, wyglądam na młodą osobę, ale jeszcze w żadnym sklepie (Biedronka, Tesco, MILA, Delikatesy Centrum czy stacje benzynowe) nie miałem problemu z zakupem piwa bezalkoholowego, może dlatego, że można to kupić tak samo jak Pepsi, idk. W ogóle, w Biedronce nawet kasa samoobsługowa nie prosi o podejście ekspedientki żeby zatwierdzić czy może mi sprzedać piwo bezalk. Kasa samoobsługowa to po prostu wie. No ale, historia z Lidla.

Podchodzę z kilkoma piwami bezalkoholowymi, wszystko fajnie, aż tu nagle.

Kasjerka: Czy mogę poprosić o dowód osobisty?
Ja: A w jakim celu?
Kasjerka: No kupuje Pan piwo.
Ja: Bezalkoholowe
Kasjerka: I?
Ja: I nie mam obowiązku okazania Pani dowodu osobistego, gdy kupuje piwo bezalkoholowe.
Kasjerka: No to Panu nie sprzedam.
Ja: No to popełnia Pani wykroczenie z art. 135 KW.
Kasjerka: Proszę pokazać dowód osobisty. Taką mam informację na kasie i musi Pan mi to pokazać.
Ja: Nic nie muszę, możemy zadzwonić na policję, przyjedzie patrol i ukarze Panią za popełnienie wykroczenia
Kasjerka: Tworzy się kolejka proszę Pana.

Skończyło się na telefonie na policję. Panowie policjanci bardzo mili, Pani się z nimi wykłócała, że nie może mi tego piwa sprzedać, w związku z czym dostała mandat w wysokości 300 zł. A ja mam ochotę przychodzić tam codziennie i nabywać piwo bezalkoholowe.

#piwo #lodz #lidl #biedronka #zakupy #gownowpis i w sumie #zalesie bo na przyjazd policji czekałem 20 minut XD
  • 359
Możesz zbierać dowody na to, zrobić akcje społeczne, nakręcić film dokumentalny o tym. Ty za to wolisz dręczyć najmniejszych
@plushy: Stanowisko PARPY? Raz mi się zdarzyło. Ale ono NIE MA MOCY PRAWNEJ. To tak jakbym ja powiedział "Nieodpowiedzialnym jest sprzedawanie papierosów komukolwiek" i wtedy Lidl przychodzi z uśmiechem na ryju i robi coś takiego

Klient: Chce kupić papierosy Malboro
Kasjerka: Nie mogę Pani sprzedać
Klient: Ale dlaczego? *pokazuje dowód* wszystko się zgadza, mam 35 lat.
Kasjerka: Ale PAŃSTWOWA AGENCJA DO WALKI Z NAŁOGIEM PALENIA AKA REEZIAK MÓWI, ŻE NIE MOŻNA
@kcrgs: A Pani kasjerka ma łatwiejszą drogę.

Nie łamać prawa
Lidl się przyczepia i ją zwalnia
Kasjerka idzie do sądu pracy
Wygrywa
Na drodze cywilnej walczy o odszkodowanie

Tymczasem ja

Chodzić z kamerą na zakupy
Dokumentować wszystko z datami
Zdobywać dokumentację o zwolnieniach (czego raczej nie mogę robić)
Wydać pitos na akcje społeczne, bo kasjerka złamała prawo, bo jej szef kazał XD
Wydać pitos na film dokumentalny
#!$%@?ć się w sądzie
@Reezu: Sam producent zaleca by sprzedaż tego konkretnego piwa była możliwa wyłącznie dla osób pełnoletnich. "Kompania Piwowarska jako firma stosująca i promująca najwyższe standardy etyczne w zakresie sprzedaży i promocji piwa uważa, że w przypadku osób niepełnoletnich piwo – także bezalkoholowe – zawsze powinno być traktowane jako napój z kategorii napojów alkoholowych. Kompania Piwowarska stoi na stanowisku, że piwo to może być spożywane wyłącznie przez dorosłych."

https://www.abcalkoholu.pl/piwo-bezalkoholowe/czy-piwo-bezalkoholowe-mozna-sprzedawac-nieletnim/

Dodatkowo Lidl nie powołuje
@P4N_: Co mnie obchodzi zdanie Kompanii Piwowarskiej? Póki zgodnie z prawem mogę zakupić ten produkt mając nawet #!$%@? 11 lat (tak samo jak mogę kupić Pepsi, Coca Colę, Tymbarka) to mnie nie obchodzi ani zdanie producenta, ani zdanie PARPA, bo nie ma to żadnej mocy prawnej.

Dodatkowo Lidl nie powołuje się na "jakieś stowarzyszenie" a Państwową Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


Czyli jakieś stowarzyszenie, które NIE MA ŻADNEJ MOCY PRAWNEJ. I na
@kcrgs: dręczyć najmniejszych xD
No ale gdy grażyna często złośliwie (co w moim przypadku miało miejsce) przez to że "ta młodzież cholerna się rozpija "i złośliwość nie chce sprzedać wyrobu bezalkoholowego (do 0,5%) to już inna sprawa. I to nie jest nakaz ze strony sklepu a jeżeli jest to dotyczy piw ALKOHOLOWYCH ale tępa klempa mózgu nie użyje i wszystko rozumie tak samo. A mi dowód pokażesz bez powodu?
@P4N_: A i teraz zdanie kogoś ważniejszego niż PARPA, kierownik i co tam jeszcze razem wzięte.

UOKiK stwierdził, że wymóg sprawdzenia wieku może mieć miejsce jedynie, gdy klient zamierza kupić napój alkoholowy lub inny wyrób, do którego zakupu wymagany jest odpowiedni wiek. Odmawiając sprzedaży „zwykłego” produktu, sklep może popełnić wykroczenie.


No i LIDL wie bardzo dobrze, że popełnia wykroczenie

Weryfikacja wieku przy sprzedaży piwa bezalkoholowego wykształciła się m.in. w związku ze
@Reezu: tę samą akcję miałam przedwczoraj, z tym że policjant nie znał przepisów i po wysłuchaniu kierowniczki stwierdził, że ma rację xD tłumaczą się opinią PARPY że to niewychowawcze. Musiałam sama iść na komendę złożyć zawiadomienie, a dziś jeszcze napisałam skargę do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej xD