Wpis z mikrobloga

Planujesz budowę domu szkieletowego? #budujzchaferem

Prawidłowo zaprojektowany i wybudowany dom szkieletowy będzie nam służył przez całe dziesięciolecia. To mit, że takie domy są narażone na wichury, że są łatwopalne. Dobrze wybudowany dom szkieletowy jest tak samo dobry i wytrzymały jak dom murowany.

A jednak raczej nikomu nie polecę budowy takiego domu.
Dlaczego?

W Polsce brakuje projektantów, wykonawców i kierowników budów, którzy znają się na tej technologii. Efekt jest taki, że osoba, która chce wybudować dom szkieletowy dostaje 10 ofert od wykonawców, z których każdy proponuje inne rozwiązania! Jeden proponuje obicie domu płytą OSB, a drugi twierdzi, że to najgorsze możliwe rozwiązanie. Inny proponuje zaizolowanie domu styropianiem, drugi wełną, a trzeci celulozą i każdy przedstawia argumenty za używanym przez niego rozwiązaniem.

Jakie rozwiązania są prawidłowe?

Zapraszam do najnowszego artykułu: https://www.wykop.pl/link/5660467/dom-szkieletowy-czy-to-dobra-technologia/

Dowiesz się, czy:

- Należy stosować płyty OSB na zewnątrz budynku?
- Czy należy izolować dom styropianem?
- Jaki jest prawidłowy przekrój ściany domu szkieletowego? Przykłady!

Dowiesz się także bardzo dużo o dyfuzji pary wodnej, temperaturze punktu rosy, paroizolacji oraz pustce wentylacyjnej.

Miłego czytania! Wdzięczny będę za wykopanie znaleziska na główną :)

Ps #budujzchaferem - jeszcze kilka osób i będzie 1000 obserwujących tag! :)

#budowadomu #budujzwykopem #dom #budownictwo #budowa #gruparatowaniapoziomu
chafer - Planujesz budowę domu szkieletowego? #budujzchaferem 

Prawidłowo zaprojek...

źródło: comment_1597990511pKI6EpVNtGMKlIts04VDAO.jpg

Pobierz
  • 25
via Wykop Mobilny (Android)
  • 125
@chafer: Polska w pigułce, sami budowlani specjaliści (od #!$%@? browarów u Anglika), a jak chcesz wybudować dom to musisz sam się dokształcić, czytać artykuły i uzyskać tytuł profesora budowlanego żeby w ogóle zacząć, bo inaczej albo fachowcy #!$%@? robotę przez pomyłkę, albo wydymają z premedytacją. Kolejnym przykładem takiej krzywej branży jest mechanik samochodowy.
@chafer: gościu na kanale Offtheranch pokazuje jak odbudowuje jebitna posiadłość na wzgórzu. Fakt że to murrica i w dodatku Texas ale tam im też potrafi pogoda ładnie dowalić. Ma tam jakiegoś speca od budowania a cały budynek obrabiają jakaś płyta wielowarstwową która ma izolacje w środku i zewnętrza zabezpieczona przed wilgocią. Dodatkowo łączenia zabezpieczają jakaś taśma. Ogólnie fajnie się ogląda takie amerykańskie renowacje, polecam :p
@chafer: Problem polega na tym że dom w takiej technologii praktycznie nie posiada pojemności cieplnej, co jest bardzo istotnie z punktu efektywności energetycznej. Ściana powinna stawiać nie tylko opór cieplny, ale i akumulować ciepło.
@Stan_Dembinsky: jeden rabin powie tak, a drugi nie.

Z drugiej strony nie musisz grzać muru, tylko samo powietrze. Wiec jeżeli klimat jest "dynamiczny", to takie rozwiazanie jest o wiele lepsze, niz akumulujące mury.

@JednookiTaboret: ino amerynańskie przekroje ścian i technologie w PL sie nie sprawdzą.

@jalop: niech kumpel popatrzy na rozwiazania ktore mozna stosowac. Jak zbudowany domek odpowiednio, to wolałbym 10x w szkieletówce wieszać szafki niz np. w wielkiej
Z drugiej strony nie musisz grzać muru, tylko samo powietrze. Wiec jeżeli klimat jest "dynamiczny", to takie rozwiazanie jest o wiele lepsze, niz akumulujące mury.


@Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: nie zgodzę się, jeśli klimat jest dynamiczny, to w dzień akumulujemy zyski ciepła, które wykorzystujemy w nocy kiedy spada temperatura. Rozwiązanie szkieletowe jest lepsze kiedy budynek użytkowany jest okresowo, a źródło ciepła jest wyłączanie, przez co mury się wychładzają.
@Stan_Dembinsky: Można odbić piłeczkę i powiedzieć, że po upalnym dniu dom szkieletowy szybciej stygnie w nocy, przez co w lecie masz chłodniej. Szłoby to przeliczyć, ale mając na uwadze ostatnie łagodne zimy i upalne lata, stawiam, że zysk w lecie na klimie będzie wyższy niż straty w zimie na zwiększonym ogrzewaniu. To tak jak z jazdą na rowerze - można powiedzieć że ciężkie koła akumulują energię, przez co łatwiej w teorii
@JellyMelly: proponuję Ci poczytać badania np. na portalu ScienceDirect nt. efektywności energetycznej różnych typów konstrukcji, to zrozumiesz że nie masz racji. Chociażby dlatego że podczas upalnego dnia w domu szkieletowym zużyjesz bardzo dużo energii na jego ochłodzenie, bo się przegrzewa. Zresztą porównanie do roweru pokazuje, że nie do końca rozumiesz jak to działa.
@chafer: sąsiad buduje szkieletowke z płyt, potem przykrył to jakaś folia czarna z zewnątrz i potem wełna na to, to prawidłowe wykonanie?