Wpis z mikrobloga

Jestem świadkiem na ślubie mojego znajomego. Razem ze swoją wybranką biorą ślub kościelny, który odbędzie się w sobotę. Od początku wiedzieli, że nie po drodze mi z bogiem i tym bardziej kościołem, ale mówili, że nawet nie trzeba być wierzącym, by być świadkiem, więc powiedziałem, że spoko.

Dzisiaj oświadczyłem, że nie zamierzam klęczeć, ani się modlić, ani odbywać żadnych rytuałów kościelnych, zgodnie z moimi przekonaniami i tu zaczęły się problemy. Dołączam screena ;)

#wesele
FirstWorldProblems - Jestem świadkiem na ślubie mojego znajomego. Razem ze swoją wybr...

źródło: comment_15959659790dZTjywL7IJK7HovAXiW4c.jpg

Pobierz

Jak powinien postąpić?

  • Dostosować się i robić to co inni w kościele 78.3% (5479)
  • Siedzieć jako niewierzący w roli świadka 21.7% (1521)

Oddanych głosów: 7000

  • 214
  • Odpowiedz
  • 1
@FirstWorldProblems czemu masz taki problem z odprawianiem rytuałów w czysto fizyczny sposób ? Nikt nie będzie miał ci za źle jak nie będziesz na głos śpiewać ani się modlić bo sporo ludzi robi to po cichu albo w myślach. Poza tym co masz zrobić uklęknąć, podać rękę i przynieść obrączki nic więcej, jak tak bardzo ci to przeszkadza to potraktuj to jako uszanowanie woli znajomego, możesz sobie nawet gadać w myślach ave
  • Odpowiedz
byłam świadkowa 1,5 tyg temu. Wszyscy bardzo wierzący, ja nie. Po prostu wstawałam, siadałam jak wszyscy. Podczas klękania kucałam. Podawałam ręce na znak pokoju, bo podoba mi się ten gest.


@somskia to jest też dobre rozwiązanie, jeśli jednak pozostanie świadkiem. Kucnąć, a nie klękać, pod warunkiem, że nie trzeba księdzu cl niczego przyrzekać.
  • Odpowiedz
@FirstWorldProblems: nie trzeba być wierzącym, fakt - chodzi tylko o to, żeby być świadkiem zawarcia małżeństwa, tak jak jest się świadkiem zbrodni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Możesz jednak trzymać się schematu obchodów tego wydarzenia, przecież to, że nie jesteś wierzący nic nie zmienia. Jeśli byłbyś w obcym państwie i trafiłbyś na jakieś obchody tamtejszego święta to też pewnie robiłbyś to co inni. Takie mówienie "a ja to
  • Odpowiedz
  • 1
@FirstWorldProblems dlaczego kłamiesz?

Na ślubie cywilnym to bez znaczenia a na kościelnym musisz mieć bierzmowanie

Jesteś niewierzący, ale bierzmowanie masz?

I teraz chcesz robić cyrk?
  • Odpowiedz
@FirstWorldProblems: Skoro klęknięcie to dla ateisty tylko taki nic nieznaczący, fizyczny zwyczaj, to rozumiem, że wszystkie konserwy nie miałyby problemu przed uklęknięciem w geście poddaństwa dla ruchu Black Lives Matter? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Nawet jeśli jesteś niewierzący to możesz to traktować jako zwykłą tradycję. Twoje dylematy są na poziomie Dadzą mi chleb z solą zgodnie ze staropolską tradycją, ale ja jestem teraz na diecie low carb więc wyrzucę na ziemie i podeptam. Szczególnie że się zgodziłeś na świadkowanie - nikt cię nie zmuszał. Mogłeś od razu powiedzieć, że nie chcesz uczestniczyć w uroczystości w Kościele i pewnie znaleźliby kogoś innego, kto nie będzie robił cyrków
  • Odpowiedz
@Adatoniewypada szkoda, że ty nie masz żadnego szacunku dla ludzi innej wiary, wielka królewna. Ale czego się spodziewać po fałszywych katolikach, sami w część dogmatów i guseł nie wierzą, a ciągle udają, bo są zakłamani i bez honoru, żeby to przyznać.

Kościół wprost dopuszcza osoby innej wiary do bycia świadkami, więc musisz być naprawdę głupia, jeśli myślisz, że muzułmanin by się tam modlił i wyznawał wiarę w Jezusa. A zamiast klękania się
  • Odpowiedz
@wojtoon ty po prostu nie masz czegoś takiego jak honor, rozum i godność. Kościół pozwala nawet muzułmanom być świadkami, ale wielki panicz wojtoon, rozkazuje muzułmanom odprawiać modły katolickie i klękać, pomimo że sam Jościół tego nie wymaga.
Jesteś tchórzem, który wstydzi się co ludzie pomyślą. Jak stara baba.
  • Odpowiedz