Wpis z mikrobloga

jeżeli autor Clean Code nie jest samemu w stanie przestrzegać własnych reguł to dlaczego ja mam mu zaufać i to robić?

@spajdermen: przykłady w książkach, szczególnie refactoringu, zawsze są trochę z dupy, bo ciężko jest to dobrze zobrazować. #!$%@?ąc od przykładów w książce, to które reguły z "Clean Code" Twoim zdaniem nie są warte przestrzegania? Które są bez sensu?

I tak jak przychodzisz do firmy i dostajesz w spadku projekt w
@marcel1337: U mnie się wyklucza, bo jestem szczery i mam problemy trzymać język za zębami, i pewnego dnia przy kawie bym skomentował co myślę o wieszaniu tęczowych flag w biurze aby sobie nabijać punkty virtue signallingu.

I wtedy albo by mnie wszyscy poklepali po ramieniu że w końcu ktoś to głośno powiedział - ale oczywiście do kierownictwa lepiej żeby to nie doszło, albo któryś z nich by się zesrał i bym
@Khaine: refactorowałem ~15 letni kod PHPowy w którym działy się cuda w stylu nadpisywanie zmiennych superglobalnych czy globalnych statycznych i uważam że wszystko się da. Mówienie że się nie da to zwykle kwestia lenistwa i wymówek. Czasem warto poprosić o budżet na naprawę syfu i odpowiednio zaargumentować, sporo skilla wchodzi przy oczyszczaniu szamba ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poczytaj o metodach refactoringu gównianego kodu.
Czasem warto poprosić o budżet na naprawę syfu


@aso824: Prosiłem wiele razy, w Polskiej firmie to szkoda nawet ryja szczempić - jak cokolwiek kosztuje chociaż złotówkę, to odpowiedź zawsze będzie odmowna. Ten refactor robiłem u Duńczyków i tam oni sami chcieli ten chlew ogarnąć.
@Khaine: nie w polskiej, tylko w januszeksie. Sam pracuję teraz w polskiej małej/średniej firmie i co jakiś czas leci decyzja o refactoringu niektórych elementów, tyle że tutaj to jest dobrze zaplanowany proces wymiany starych komponentów na nowe. Jak management zna pojęcie długu technologicznego to jest prościej, czasem trzeba wytłumaczyć i np. pokazać przykłady strat z tego wynikających analizując zamknięte taski po dodaniu pola w stylu "root cause". Oczywiście nie zawsze warto,
rok stabilna np .net core albo 2 lata pracy w technologii która wymaga tak naprawdę kilka godzin nauki/doświadczenia np docker


@masz_fajne_donice: Tak, to jest złoto xD 3 lata doświadczenia w Entity Framework, znajomość na poziomie advanced. Nie wiem ile mi zajęło żeby EF ogarnąć, ale chyba zmieściłem się w jeden albo dwa dni xD Biblioteka która istnieje właśnie po to aby była prosta i szybka w obsłudze - nawet nie wiem
@Khaine: No akurat entity framework można szlifować bo samo zrobienie bazy a pisanie szybkich query to już może wymagać doświadczenia. Poza tym ef ma albo przynajmniej miał bo nie używam od 4 lat poważne braki do których trzeba było robić workaroundy. Ale faktycznie kilka miesięcy pracy w tej technologii powinno wystarczyć a powyżej jest przede uniwersalna umiejętność myślenia a nie wiedza z EF.
@Khaine: robiłem gruntowne refaktory w 14 letnim codebase na kilka milionów linii w C, gdzie funkcje na kilkaset linii mające kilkadziesiąt if-else i pętli, w tym kilka poziomów zagnieżdżeń były na porządku dziennym, a o jakimkolwiek „czystym kodzie” nikt nie słyszał. Trochę wiercenia dziur w brzuchu, trochę przeprowadzonych przeze mnie szkoleń, trochę nacisków jak zostałem tech leadem i udało się bardzo duża część tego kodu, czyli tą w której są na
trochę nacisków jak zostałem tech leadem i udało się bardzo duża część tego kodu, czyli tą w której są na bieżąco wprowadzane zmiany, wyprostować.


@Strus: No jak byłeś tech leadem to chociaż miałeś dźwignię nacisku. A u mnie było tak że ja narzekam a reszta #!$%@?, bo roboty by dołożyło ¯\_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@matwes: świat IT i programowania jest tak duży i tak szybko się rozrasta że jesli ktoś twierdzi że ma dużą wiedzę to można to traktować z przymrużeniem oka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@matwes: jeśli robisz we frontendzie weba, to nie masz czego żałować, bo tam są tylko nowe i świeże technologie i frameworki. Po prostu przez te lata, przez które nie wiedziałeś o ich istnieniu, stały się już stare i nikt ich nie używa, bo trzeba używać tych świeżych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@becvvv: zmieniła moje spojrzenie na kod, wyczuliła na reagowanie na nieczytelne fragmenty, których w pracy w kodzie mam sporo

@henk: aktualnie jestem fullstackiem, aczkolwiek więcej grzebię w backendzie. Frontendowe sprawy tykam tylko jak muszę, a od JavaScriptu i CSSa dostaję białej gorączki lecz jest to niestety zło konieczne.