Czy jakiś mirek biznesmen opłacał składkę zdrowotną+zus za cały przyszły rok, tak żeby sobie jeszcze w tym roku odliczyć ?

Po necie krążą informacje, że można tak zrobić. Koledze kancelaria mentzena odradziła (myslalem ze oni mają kojones). Jako, że na ryczałcie będę płacić 900+ to robi się z tego zacna sumka na wakacje :)

#zus #pit #firma #polskilad
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Couisi: numer legitymacji nie jest tym samym co numer świadczenia, jeżeli nie masz wydanej legitymacji przed 2018-19 rokiem. Na decyzji waloryzacyjnej albo w sprawie "14" masz podany numer świadczenia.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#zus

Ile czasu te mendy mają na wypłatę świadczenia chorobowego?

22.XI złożone dokumenty
Nadal nie dostałem pieniędzy za listopad.
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@do_abordazu: no trzeba, ale w-----a mnie to. Byłem pewny że jest 30 dni. Ale jak ty robaku spóźnisz się o jeden dzień do nich z przelewem, to uuuuuuu. Tak nie można, wyjaśnienia proszę, pisemna prośbę o objęcie ubezpieczeniem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
I cyk drugi przelew do #zus w tym miesiącu...(°°
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Mirki, szybkie pytanie. Jestem na umowie zlecenie, nie opłacam dobrowolnie składek na chorobowe.

Czy pracodawca mimo to może wymagać ode mnie zwolnienia lekarskiego? Przecież nic za to nie płaci, a cloue umowy zlecenie jest fakt, że zlecenie wykonuje się w terminach, na które godzą się obie strony.

Tak mi się wydaje, ale zna ktoś podstawy prawne? Nigdzie nie mogę się doszukać informacji o takim przypadku.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

GallAnonim: Też pracuje na umowie zlecenie, raz w życiu brałem L4. Poszedłem do lekarza, musiałem podać mu NIP firmy i dane firmy, żeby mógł wpisać to do systemu.
L4 normalnie poszło do firmy i wpisali to w grafiku jako L4. (W tej sytuacji, po prostu chyba miałem dzień wolnego, no bo jak nie płace składek to logiczne, że nie dostane pieniędzy, bo dostaje je tj. w pensji (brutto = netto)). Prawnie
  • Odpowiedz
  • 0
Jak to bedzie z zaliczka na podatek za grudzien? Zaplacilem dwa zusy w tym miesiacu czyli odlicze podwojnie zaplacone spoleczne I zdrowotne to wyjdzie 0zl podatku do zaplacenia, ale wtedy za 1/2022 nie odlicze spolecznych od przychodu bo w styczniu nie placilem defacto zusu? #zus #ksiegowosc
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Posiadam JDG i teraz zakładam spółkę jawną. Muszę się z tego tytułu zgłosić do ZUS ponownie, ale chcę to zrobić TYLKO do składki zdrowotnej, ponieważ społeczne opłacam z tytułu JDG. Jakie formularze muszę wypełnić? Czy jest to formularz ZFA (zgłoszenie danych) oraz ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego)? ZUA mnie nie interesuje? Czy muszę wypełniać ZFA?

ps. infolinia ZUS oczywiście nie działa, "wszystkie linie zajęte, prosimy w---------ć"

#zus #podatki
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@policjantpeel: ok dodzwoniłem się do ZUS więc jeżeli kogoś by to interesowało - nie wiedzą jak to będzie wyglądało od nowego roku (_ )

do tej pory podobno nie musiałbym nic składać, ponieważ zarówno do ubezpieczeń społecznych jak i zdrowotnych jestem zgłoszony z JDG, więc po prostu musiałbym zacząć opłacać dwie składki zdrowotne, a ZZA ZFA ZUA mógłbym olać

od nowego roku - podejrzewają że
  • Odpowiedz
Co o uważacie o zapłacie składki za 2022 w grudniu 2021 i odliczenie od PIT ? https://bezprawnik.pl/zaplata-skladki-zdrowotnej-za-2022/
Bezprawnik kiepskie źródło, ale jednak kogoś cytują.

Zastanawiam się czy tak nie zrobić. Zapłata wszystkich składek z nadpłatą + deklaracje na obecnych wzorach za 2022, później korekty do aktualnego wzoru. Skarbówka na 100% się przywali i małe szanse na korzystną interpretacja, ale co jest do stracenia ?

#jdg #firma #zus
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#zus rozlicza automatycznie emerytów z podatku. A co zrobić, żeby emeryt sam się mógł rozliczyć - żeby zus przysłał pit11 (czy jakiś tam odpowiednik).

#podatki #ksiegowosc
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@coolcooly22: ten schemat zastosujesz, jeżeli jesteś zarejestrowany na uldze i do tego masz zbieg ubezpieczeń np. z umowy o pracę. W takiej sytuacji z JDG opłacasz tylko składkę zdrowotną.
  • Odpowiedz
#prawo #zus czy wypłacane chorobowe po siedzeniu na kwarantannie/izolacji wypłacane jest od razu z wypłatą czy to jakiś osobny przelew i po jakim czasie przychodzi?
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MrFrost: W zakładach które wypłacają same zasiłki oraz pracodawcy co wypłacają wynagrodzenia chorobowe to wydaje mi się że zazwyczaj właśnie z wypłatą to jest. Sama tak miałam jak na początku roku byłam na 10 dni izolacji to dostałam wynagrodzenie chorobowe (moje pierwsze zachorowanie w roku kalendarzowym, więc szło z puli 33 dni) razem z wypłatą, którą ja akurat otrzymuje na koniec miesiąca.
  • Odpowiedz
#zus #pomocy #zlodzieje
Dziś wigilia. Jednakże muszę poruszyć smutniejszy temat. Normalnie zaczeło się we mnie gotować jak przeczytałem dzisiejszy list z ZUS.
W październiku miałem dość poważną operację, potem prawie miesiąc chorobowego.
ZUS opisuje, że składki trzeba opłacać do 10-tego następnego miesiąca
https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/skladki/terminy-rozliczania-i-oplacania-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne
Jednakże dostałem pismo, że nie przysługuje mi zasiłek chorobowy bo składki na zus opłacam tak jak każe mi księgowa i przepisy, do 10 dnia następnego miesiąca.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zdunek89: jeśli jest to decyzja - tak, w ciągu 30 dniu do sądu pracy i ubezp. społ. Ale złóż jeszcze do ZUS wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Pewnie się nie zgodzą, ale warto spróbować.
  • Odpowiedz