Wszystko
Wszystkie
Archiwum
7
"Rz": Obniżka VAT na żywność będzie przedłużona

Dodano, że zmiana obowiązuje do końca lipca, ale z nieoficjalnych informacji gazety wynika, że zostanie przedłużona, prawdopodobnie znów o sześć miesięcy.
z- 6
- #
- #
- #
- #
- #
- #
8
Tyle kosztuje 500 +

500+ czyli -220 zł na każdego pracującego i płacącego podatki.
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 0
- 0
Osobiście uważam, że problemem naszego kraju nie są wysokie podatki, bo te są w miarę niskie jak na europejskie standardy. Nie ma też większej możliwości jego obniżenia co przyznał nawet Mentzen u Stanowskiego. Raczej samo prawo podatkowe jest mało przejrzyste i należałoby je moim zdaniem uprościć. To wszystko.
#podatki #ekonomia #gospodarka #polityka
#podatki #ekonomia #gospodarka #polityka
@Al-3_x jedyne słuszne podatki, to brak podatków. Taką mam dewizę
- 0
@blink raczej Alibaba jest od tego
- 0
@odysjestem: może i jest ale skoro alieexpress nalicza vat to czemu go nie można odliczyć?
- 0
Mirki, mam taką rozkmine xd powiedzmy że w zeszłym roku miałam sporą stratę (krypto) - zrealizowaną bo na dźwigni xd a w tym mam zysk (giełda) i również zrealizowany, da się to jakoś zoptymalizować? (Strata przewyższa zysk :/) czy to że straciłem w jednym roku ale zyskałem w kolejnym nie ma znaczenia i jak już zarobiłem to płać podatek i nie marudź? :/
#podatki #kryptowaluty #gielda
#podatki #kryptowaluty #gielda
@Azorski:
Tak, możesz rozliczając rok 2022 uwzględnić 50% straty z roku 2021.
cytat z podatki.gov:
Straty z lat ubiegłych
Tak, możesz rozliczając rok 2022 uwzględnić 50% straty z roku 2021.
cytat z podatki.gov:
Straty z lat ubiegłych
Strata z lat ubiegłych dotyczy podatników, którzy w latach 2016–2020 wykazali straty i w roku 2021 mają prawo do odliczenia straty z lat ubiegłych. Odliczenie dotyczy wyłącznie strat poniesionych z przychodów, które w latach 2016–2020
- 0
Ok czyli jest lepiej niż myślałem, dzięki za informację :)
Kupiłem w styczniu auto ale dopiero teraz wpadłem na pomysł żeby zapłacić podatek. Udawać że nic się nie stało i po prostu złożyć wniosek i zapłacić czy biec do US i na kolana?
#motoryzacja
#podatki
#motoryzacja
#podatki
- 9
czynny żal
@pollocollo: Pamiętaj jedynie, że pogrążenie się w żalu musi być szczere. Najlepiej zabierz ze sobą swój własny popiół, który będziesz sobie sypał na głowę. Jaśnie pan urzędnik oceni szczerość żalu i od tego uzależniona będzie wysokość kary.
- 2
@Zaxx: Rzymianie w prawie karnym odnośnie deliktów jeszcze przed naszą erą.
Chcę wysłać pita na epit.podatki.gov.pl
I nie do końca kumam jak obie odliczyć krwiodawstwo. Mam już z automatu wygenerowany e-pit-37, wchodzę w dodaj lub zmień ulgi -> Darowizny -> Krwiodawstwo i tutaj się pojawia problem bo mi każą wpisywać dane z PIT/O. Tylko że nigdzie nie ma opcji dodania tego pitu/O. Więc wpisuję sobie sam dane, nie wiem czy poprawne, zatwierdzam i mi się zmienia kwota zwrotu ale czy to poprawnie? Bo
I nie do końca kumam jak obie odliczyć krwiodawstwo. Mam już z automatu wygenerowany e-pit-37, wchodzę w dodaj lub zmień ulgi -> Darowizny -> Krwiodawstwo i tutaj się pojawia problem bo mi każą wpisywać dane z PIT/O. Tylko że nigdzie nie ma opcji dodania tego pitu/O. Więc wpisuję sobie sam dane, nie wiem czy poprawne, zatwierdzam i mi się zmienia kwota zwrotu ale czy to poprawnie? Bo
Po wpisaniu darowizny na ostatniej strony pit generuje się pit/0.
- 3
@Ejszyn: to Ci się chyba automatycznie wygeneruje
- 0
Czy w 2023 r. ozusują również umowy zlecenie dla młodych objętych ulgąbez PIT dla młodych?
#podatki #praca #ksiegowosc
#podatki #praca #ksiegowosc
0
Chwalić czy ganić: jak to jest z tą ekspansją fiskalną?

Ogłoszone w ostatnim czasie zmiany podatkowe są kolejnym krokiem w kierunku stymulacji dochodów gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. O ile część …
z- 2
- #
- #
- #
- #
- #
- #
@Metylo: nie ma to jak zrównać ze soba odlicznie kosztów z ciagnieciem socjalu
- 6
@Metylo:
1. Odliczanie od przychodu nie sprawia że coś jest za darmo
2. Jak rozumiem to było jakieś show i na potrzeby tego show urządzali mieszkanie, czyli była to jakaś działalność biznesowa - co w tym dziwnego że wzieli to na fakturę?
1. Odliczanie od przychodu nie sprawia że coś jest za darmo
2. Jak rozumiem to było jakieś show i na potrzeby tego show urządzali mieszkanie, czyli była to jakaś działalność biznesowa - co w tym dziwnego że wzieli to na fakturę?
3
Pomysł księgowych na Polski Ład: składka zdrowotna musi być prostsza i...

Wpłaty do ZUS w stałej kwocie, więcej czasu na korekty, likwidacja podwójnego oskładkowania rodzinnego biznesu, ponowny wybór formy rozliczenia – to postulaty z
z- 1
- #
- #
- #
- #
#anonimowemirkowyznania
Podatnik w 2020 roku dokonał wydatków na termomodernizację, na kwotę 20 000zł.
W 2020 roku osiągnął dochód 100 000zł, ale ze względu na podwyższone KUP, zapłacił tylko 2 000zł podatku.
Czy to oznacza, że z tytułu ulgi uda mu się odzyskać tylko te 2 000zł, czy też może on przenieść część wydatków do rozliczenia za 2021 rok, żeby "odzyskać" resztę?
Podatnik w 2020 roku dokonał wydatków na termomodernizację, na kwotę 20 000zł.
W 2020 roku osiągnął dochód 100 000zł, ale ze względu na podwyższone KUP, zapłacił tylko 2 000zł podatku.
Czy to oznacza, że z tytułu ulgi uda mu się odzyskać tylko te 2 000zł, czy też może on przenieść część wydatków do rozliczenia za 2021 rok, żeby "odzyskać" resztę?
@AnonimoweMirkoWyznania: no max 2k, a co chciałeś dostać 20k?
@AnonimoweMirkoWyznania: 2 procent podatku i jeszcze kombinuje jak tu przyciąć, szanuję :)
- 0
To w końcu jak to jest z tym rozliczeniem straty z roku bezpośrednio przed rokiem z dochodem, czy można rozliczyć od razu 100% minusa?
https://www.podatki.gov.pl/pit/rozliczenie-ze-sprzedazy-akcji/
Jeżeli ze sprzedaży akcji poniosłeś stratę – o wysokość tej straty będziesz mógł obniżyć dochód uzyskany z tego samego źródła przychodów:
~ w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty albo
~ jednorazowo w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5.000.000 zł. Jeśli nie odliczysz jednorazowo całej kwoty straty, to nieodliczoną kwotę będziesz mógł odliczyć w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych pozostałych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.
https://www.podatki.gov.pl/pit/rozliczenie-ze-sprzedazy-akcji/
14
Prowadzisz firmę? Tak obniżysz podatki.

Prowadzisz firmę rodzinną? W pięć minut dowiesz się jak zaoszczędzić na podatkach 16000 do 35000 zł całkowicie legalnie.
z- 3
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Ktoś wie czy jeśli mam taki kwit to #zus może mnie ścigać o składki zdrowotne jeśli zapomniałem wyrejestrować firmę przez parę lat?
W CEIDG mam taką datę zaprzestania prowadzenia działalności (18.03.2018). Histerycznie boję się, że będę musiał zapłacić zdrowotne za 4 lata wstecz.
#zus #nfz #skladkazus #podatki #pieniadze #prawo #ubezpieczeniezdrowotne
W CEIDG mam taką datę zaprzestania prowadzenia działalności (18.03.2018). Histerycznie boję się, że będę musiał zapłacić zdrowotne za 4 lata wstecz.
#zus #nfz #skladkazus #podatki #pieniadze #prawo #ubezpieczeniezdrowotne
źródło: comment_1649254295s0zg7i9hHQgp91aYlULYIx.jpg
Pobierz@PanBulibu: daj znać jak się czegoś dowiesz
- 0
@paaszczaktaxi: masz jakiś podobny przypadek?
Hej mirki!
Mam pytanko: czy obracanie krypto na #revolut jest równoznaczne z samodzielnym wypełnianiem pit8c? Czy moje koszty i przychody wystarczy że wrócę w pit38 z tytułu nabycia walut wirtualnych? I jeśli mam większe przychody, to podatek 19% do rozliczenia
#kryptowaluty #podatki #gielda
Mam pytanko: czy obracanie krypto na #revolut jest równoznaczne z samodzielnym wypełnianiem pit8c? Czy moje koszty i przychody wystarczy że wrócę w pit38 z tytułu nabycia walut wirtualnych? I jeśli mam większe przychody, to podatek 19% do rozliczenia
#kryptowaluty #podatki #gielda
- 0
@wariacik3090: nie, chodzi o to czy mamy do czynienia z walutami wirtualnymi, zyskami kapitałowymi czy może jeszcze czymś innym
@La_coocay: dodatkowo to nie jest takie proste, że tylko koszt zakupu, bo jeszcze Revolut prowizje ma :) one też są kosztem
- 0
Dobrze rozumiem, że jeśli koszty przewyższają przychód z krypto to jestem na minusie i tę wartość wpiszę w przyszłym roku do PIT38 do rubryki 36? Czyli to co mi wychodzi w rubryce 38 przepisuję w kolejnym roku do rubryki 36 aż kiedyś będę miał w 38 0 zł?
#krypotowaluty #podatki #pit
#krypotowaluty #podatki #pit
- 1
@kszych: Podobno taki właśnie będzie skutek.
Potwierdza to Ministerstwo Finansów: "Wejście w życie projektowanych rozwiązań oznaczać będzie, że płatnicy będą obliczać zaliczki na podatek na zasadach obowiązujących w ustawie PIT od 1 lipca 2022 r., zatem z uwzględnieniem m.in. niższej 12 proc. stawki podatkowej, nowej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek dochodowy, jak i zmienionych zasad jej stosowania. Natomiast ostateczne rozliczenie podatku należnego od podatnika nastąpi (jak każdego roku) w rocznym zeznaniu
- 1
@vertical: można wyliczyć relną stawke która jak dobrze pamietam wyniosłaby 14,5%. Tak samo było przy zmianie z 18%->17% i wtedy stawka za rok wyniosła 17,75%
























to jak mam to teraz opodatkować? W sensie wiem że pit-38 część E, ale czy mogę komputer, i ewentualne koszta prądu sobie odliczyć? Tzn wtedy wyjdę na minus, i nie będę mięc podatku.
Znam wyrok sądu I SA/Łd 285/20, Wydatki na kopanie waluty wirtualnej jako koszty podatkowe. - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który mówi że mogę, ale kurde nie wydaje mi się że urzędu skarbowego obchodzą jakieś tam wyroki, bo wcześniej nie zgadzali się by to odliczać.
@tururak: nie
Ty jako konsument nie możesz odliczać od podatku. Co więcej niektóre firmy też nie mogą ;)