Wpis z mikrobloga

Czy jesli wplace darowizne jeszcze dzisiaj na jakis szczytny cel, to bede mogl ja potem odliczyc w przyszlym roku z PIT (jesli nie przekroczy 6% moich rocznych dochodow), czy dzisiaj juz jest za pozno? Wchodze na 2 prog, wiec pewnie bede musial zaplacic sporo podatku. Nie wiem czy liczy sie termin zaksiegowania kwoty czy przelewu, dzisiaj juz 31 grudnia :( Chce przelac 1k-2k zł na ukraine.
#podatki #pit #ukraina #wojna #darowizna #pomoc
  • 10
@eskejper: Nie płać na żadna pozapaństwową dobroczynność, bo zmniejszając swój podatek zmniejszysz środki na dobroczynność państwową - będzie mniej do rozdania w ramach 500+ czy Funduszu Kościelnego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Chekatomba: Jak to liczysz? Zakladajac ze do zaplaty mam 7400zł podatku po przekroczeniu progu od nadmiarowej kwoty (tak wstepnie mi wyszlo) to jesli moja darowizna wyniesie 1500zl, to o ile podatku mniej zaplace?
@eskejper: Darowizna obniża twój przychód. Wiec przy założeniu ze zarobiłeś 100k. Za przychód do progu 85,5k(pomijając w tym momencie kwotę wolna i inne koszty uzyskania) płacisz 19%. Od wszystkiego powyżej (w tym przykładzie 14,5k), płacisz 32%. Poki co chyba jasne.

Teraz, wszystko co obniża przychód (jak np darowizna czy ulgi) odejmujesz od kwoty opodatkowanej w najwyższym progu. Czyli jeśli miałeś zapłacić 19% z 85,5k i 32% od 14,5k to darowizna 1k